5 vecí, ktoré Vás budú zaujímať, ak idete kupovať ojazdené auto

car

Zdroj obrázkov: Pixabay

Prvou vecou, ktorú si budete musieť rozmyslieť pri výmene auta je,  či kúpite nové alebo jazdenku. Oba spôsoby majú svojich fanúšikov a odporcov. Ak ste sa však rozhodli pre kúpu už používaného, zaiste hľadáte čo najviac informácií. Budete musieť vydať určitý obnos peňazí a nikto nechce kúpiť mačku vo vreci. Aby ste tomu predišli,  pripravili sme zoznam 5 vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť.

 

 

1. Vek vozidla

 

Z tohto pohľadu rozdeľujeme automobily na tri najväčšie skupiny:

 

            A) ročné - za obdobie jedného roku vie cena klesnúť o 30-50% oproti novému vozidlu. Najideálnejší čas na kúpu. Hlavnými devízami sú: zabehnuté auto, stále v záruke, výborná cena a nízky počet kilometrov (spravidla do 30 tisíc).

 

            B) 3-4 ročné -  ukončili leasing. Ide hlavne o firemné vozidlá. Cena v porovnaní s novým klesá o 50 - 80%. To napríklad znamená, že VW Passat v slušnej výbave, ktorý nový stál 50 000€, kúpite za 10 000. Cena je lákavá, avšak aj táto minca má druhú stranu. Väčšinou už nie je v záruke.

Teda komplet servis si hradíte z vlastného vrecka. K tomu treba počítať, že takéto auto bude mať najazdených 100 000 - 200 000 km. Každú chvíľu sa ohlási nejaká súčiastka na výmenu. Avšak kúpou ste ušetrili 40 000€, servisovanie je už  za “drobné”. Určite sa oplatí kúpiť aj takéto auto.

 

            C) 5 a viacročné - do tejto kategórie patria všetky ostatné vozidlá. Väčšinou narazíte na vozidlo, ktoré už malo viac ako jedného majiteľa a často nejasnú servisnú históriu (česť  výnimkám). Najväčšou devízou je cena. Pokojne môže byť zlomkom pôvodnej obstarávacej ceny. Kúpu takéhoto auta spravidla zvládnete z vlastných zdrojov. Treba si odložiť peniaze na servis a nečakané udalosti.

 

car1

Zdroj obrázkov: Pixabay

 2. Spôsob pohonu

 

Ešte pred kúpou automobilu je dôležité si rozmyslieť, čo budete do neho tankovať. Najrozšírenejší je benzín a diesel. Ak ho budete využívať na dochádzanie do práce, ktorú máte vzdialenú 10 km, určite siahnite po benzíne. V prípade, že plánuje dlhé trasy, diesel  je pre Vás lepší.

 

Dôležitým faktorom je samozrejme ekonomická stránka. Vybrať auto s dobrou spotrebou je väčšia výhoda, ako kúpiť auto lacno. Veď ako sa bude triasť Vaša peňaženka, ak kúpite auto za 2000 € a budete mať spotrebu 13L na stovku? Ak nepotrebujete pretekať po slovenských diaľniciach, pokojne Vám bude stačiť vozidlo so spotrebou do 4L.

 

 3. Financovanie

 

 

Pokiaľ ste šporovlivý typ, môžete kúpiť auto z vlastných zdrojov. Pri kúpe nebudete obmedzovaní riešením papierovačiek. Tiež budete oslobodení od myšlienok ako: “Pokryje moja poistka platbu za leasing, keď stratím prácu alebo dlhodobo ochoriem?”

 

Peniaze na auto si môžete požičať od rodičov  alebo od strýka, ktorý Vás má rád. Výhodou je, že to bude bez úrokov (ak si tak dohodnete). Taktiež, ak sa Vám prihodí niečo nepríjemné a nebude môcť splácať, rodina počká.

 

Dnes moderným spôsobom financovania je leasing, úver alebo autoúver. O týchto možnostiach Vám radi povedia v každej banke. Tento spôsob je vhodný najmä ak potrebujete auto a nemáte dostatok vlastných zdrojov. Väčšina podnikateľov využíva tento spôsob. Získajú dobrý cashflow a možnosť splácať po dobu, kým vozidlo účtovne odpisujú.

 

TIP: pri kúpe jazdenky vždy požiadajte o zľavu. Väčšina predávajúcich nemá problém niečo ubrať, keď vidí seriózneho kupujúceho. Ak získate len plnú nádrž zdarma, budú pre Vás prvé kilometre veselšie.

 

car2 

Zdroj obrázkov: Pixabay

4. Pôvod

 

Tento bod Vás bude zaujímať až pri samotnej obhliadke Vášho nového miláčika. Určite požadujte servisnú históriu vozidla. Ideálne ak je po prvom majiteľovi.

 

V dnešnej dobe sú podvody na každom kroku, a preto je dobré si overiť, či vozidlo nie je kradnuté. Existuje šikovná aplikácia HAKA systém, ktorú si viete stiahnuť do smartfónov s Androidom alebo aj do iPhonu.

 

Či vozidlo nie je predmetom exekúcie si môžete overiť na Registri poverení na vykonanie exekúcie.

5. Technický stav

 

Keď sa už vyberiete kupovať vozidlo, je dobré so sebou zobrať človeka, ktorý sa vyzná v autách. Ja som pri mojej poslednej kúpe požiadal suseda, ktorý je automechanik a autolakýrnik, aby išiel so mnou. Kontroloval vozidlo viac ako hodinu, či niekde nebolo búrané a tiež,v akom stave sú jednotlivé diely.  Bola to dobrá voľba a ja som bol s autom spokojný viac ako 5 rokov.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN