6 rád pre vaše auto po zime. Už dávno nestačí len prezutie pneumatík.

Síce na oficiálnu jar si ešte musíme pár dní počkať, počasie nám už nasvedčuje, že jarný čas je už veľmi blízko. S príchodom jari je potrebné myslieť aj na očistu vášho štvorkolesového tátoša už teraz, práve na konci zimného obdobia. Koniec zimy vždy otvára tému, ako sa svojmu miláčikovi na kolesách najlepšie odvďačiť po náročnom zimnom období. Už dávno nestačí len prezutie na letné pneumatiky. Potrebné je aj jeho dôkladné umytie a to nielen karosérie ...

Rada 1: Pedantné umytie

Zatiaľ to vyzerá tak, že táto zima bude patriť k tým miernejším a teplejším. Ale aj v takomto prípade je potrebné dbať na dokonalé umytie svojho auta, pretože sme mali aj také dni, kedy cestári posýpali cestu pre nich veľmi obľúbenou „soľou“. Bohužiaľ, ak sme nemali na výber, museli sme jazdiť so svojím miláčikom aj po takýchto cestách. Posypová soľ dokáže veľmi pomôcť cestárom, všetkým majiteľom áut však narobí väčšinou
nemalé vrásky na čele. Preto je nevyhnutné ju dokonale odstrániť z laku karosérie, ako aj z podvozku auta a spodku motorovej časti.
Pravdou je, že v tomto smere ako prvý „lepší“ a „účinnejší“ variant sa javí ručné umývanie prostredníctvom vysokého tlaku vody. Iba takto dokonale odstránite všetky škodlivé čiastočky na laku vášho auta.
Po ručnom umývaní nezaškodí navštíviť aj autoumývareň. Dôležité je dodržať tento postup, najskôr ručné umytie, potom automatické. Ak by ste zamenili tieto postupy, mohlo by sa stať, že pri automatickom umývaní by nemusel byť výsledok čistenia od soli a ostatných nečistôt taký úspešný a dokonalý, nebodaj by prišlo aj k poškodeniu samotného laku, ak by ste ako prvé nevyužili práve ručné umytie.
Ak ste už vášmu miláčikovi dopriali dokonalú očistu, na rade bude vizuálna kontrola laku a stavu jeho narušenia. Ak je to nevyhnutné, musíte pristúpiť k odstráneniu poškodenia laku a jeho zakonzervovaniu. Dnes je dostupných viacero postupov a metód, ako
najlepšie na to. Ak ste zbehlejší, môžete si to spraviť sami. Ak nie, zverte svoje problémy odborníkom, ktorých je v tomto smere viac ako dosť na našom trhu.

Rada 2: Vetranie a vysušenie interiéru

Tak ako ste teraz mysleli na exteriér vozidla, nezabudnite ani na interiér svojho miláčika. Ten je potrebné ako prvé dôkladne usušiť a prevetrať. Potom je potrebné prekontrolovať chúlostivejšie miesta v samotnej kabíne vozidla, či sa neobjavili nejaké „mokré“ a „vlhké“ miesta pod samotnými gumovými rohožami (kobercami). Nezabudnite ani na kufor vozidla, kde ste možno prenášali počas zimy lyže, snowbordy, kočíky, či iné zimné pomôcky a veci. Príčinami problematických miest môžu byť napríklad poškodené tesnenia dverí, ktoré musíte bezodkladne vymeniť. Dobrým tipom na vysušenie miest v kabíne auta sú klasické noviny. Stačí ich položiť na problematické miesta a noviny sa už o všetko ostatné postarajú. Rovnako nemožno zabudnúť ani na vyčistenie interiéru, rovnako ako v prípade exteriéru vozidla. Práce
s čistením interiéru by malo byť menej v porovnaní s vonkajšou očistou vozidla.

Rada 3: Venujte pozornosť aj oknám a svetlám

Okná na vozidle musia byť rovnako čisté ako karoséria alebo samotný interiér. Netreba asi zvlášť zdôrazňovať, aká dôležitá je 100 %-tná viditeľnosť pri každej jazde svojím autom. Ak si to okolnosti vyžadujú, treba vyčistiť okná aj z vnútornej strany vozidla. Veľmi nepríjemným je stav, keď pri jazde v noci vám zasvieti oprotiidúci vodič a vy nič poriadne nevidíte, lebo sa vám všetko odráža, pretože je na skle hrubšia vrstva prachu, nečistôt a mastnoty. Takto sa nedá dôkladne sústrediť na samotnú jazdu, ktorá môže byť veľmi nebezpečná.
S dokonalým výhľadom úzko súvisí aj kontrola stavu gumičiek stieračov, ako aj celkového stavu stieračov. Zima dáva veľmi zabrať práve stieračom, keď primrznú na čelné (zadné) sklo a my vodiči ich ideme dakedy nasilu odtrhnúť od skla alebo ich chtiac-nechtiac pustíme s cieľom očistenia námrazy zo skiel. Netreba asi prízvukovať, že sa to nemá a že lepšie je rozmrazovanie skiel rozmrazovaním alebo rozmrazovačmi. V rámci
svojej kontroly a očisty auta po zime myslite aj na očistu svetlometov.

Rada 4: Kontrola kvapalín a oleja

Kontrola kvapalín a oleja má byť samozrejmosťou bez ohľadu na vek vozidla. Ak máte aj novšie vozidlo, to neznamená, že kvapaliny a olej nemusíte kontrolovať. Nikdy neviete, čo sa môže stať a či sa náhodou práve pod vašou kapotou aj nového „štvorkolesového“ miláčika niečo nepríjemné nechystá. Pár sekúnd venovať kontrole pod kapotou, sa oplatí vždy, aj bez ohľadu na vek vozidla.
Najmä ak máte v rukách a v garáži vozidlo s výkonnejším motorom, potom musíte dbať viac aj na kontrolu a výmenu motorového a prevodového oleja. Už keď budete pod kapotou, skontrolujte stav kvapalín aj v chladiacej sústave, či v ostrekovačoch a všímajte si aj stav hadíc, ktorých je v motorovej časti viac ako dosť.

Rada 5: Pneumatiky

O tom, že aj pneumatiky si zaslúžia pozornosť, niet pochýb. V tomto smere zdôrazňujeme, že je ešte čas na ich výmenu za letné. Nikdy neunáhlite výmenu zimných pneumatík za letné. Aj keď žijete v nižšie položených končinách, myslite na to, že zima je ešte stále tu a môže nemilo prekvapiť práve v tomto prechodnom období. Veď aj v posledných rokoch sa to potvrdilo, že v prvých jarných mesiacoch došlo k výrazným a nečakaným výkyvom teplôt s premenlivým počasím cez deň, ako aj v noci.
Ak už prezujete pneumatiky, skontrolujte ich stav (ak nemáte čisto nové), obzvlášť stav plášťov a stav dezénu. Kúpte si radšej nové letné gumy, ako by ste mali dojazdiť tie staré zimné počas horúcich dní. Jazdenie na starých zimných pneumatikách predstavuje zhoršenie ovládateľnosti auta a dlhšiu brzdnú dráhu. Myslite aj na skontrolovanie rezervy v kufri, práve v prechodnom čase zo zimy na jar.

Rada 6: Brzdy

Na brzdy taktiež nemôžeme zabudnúť. Počas zimy istotne dostali zabrať viac, ako inokedy. Ako prvé by ste mali začať ich vystriekaním vodou, nakoľko sa na nich mohla usadiť špina, prach, soľ, či nebodaj aj kamienky. Vedzte, že každá špina na brzdách, respektíve medzi kotúčom a doštičkami ich poškodzujú a neprospievajú ich životnosti a funkčnosti. Nezabudnite ani na kontrolu stavu ručnej brzdy, aby zaberala na každom zube a dokonale zabezpečovala bezpečné udržania vozidla aj v náročnejších podmienkach a nedopustila svojvoľné uvoľnenie vozidla.
A sme na konci našich rád. Je jasné, že sme nespomenuli všetky okolnosti, ktorým je potrebné venovať zvýšenú pozornosť po zime a na začiatku jari na vašom štvorkolesovom tátošovi. Samozrejmosťou je aj skontrolovanie stavu autobatérie, pretože tá takisto dostala zabrať viac ako inokedy. Jar a skorá jarná kontrola vozidla sa nezadržateľne blížia, tak buďte na ne dokonale pripravení!

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN