7 cenných rád pre vaše pneumatiky!

Vedieť viac o starostlivosti pneumatík svojho auta a o možnostiach jej zlepšenia, nikdy nie je na škodu. Prinášame 7 užitočných rád
na zlepšenie starostlivosti o pneumatiky svojho „tátoša“.

Opotrebenie pneumatík príde raz a určite. Niet sa čo čudovať. Používaním vozidla sa znehodnocujú aj pneumatiky, rovnako ako iné súčasti na vozidle. Je jedno, či máte viac kvalitné a drahšie, tento údel čaká každú jednu pneumatiku. Správnym spôsobom a štýlom jazdy a vhodnou starostlivosťou je možné dosiahnuť slušné predĺženie ich životnosti. V neposlednom rade si tak vieme ušetriť nemalé finančné prostriedky, ktoré môžeme využiť inde. Preferovať potom to najlacnejšie z pneumatík, už nebude mať žiadny význam. Vo výnimočných prípadoch však ani tá najlepšia starostlivosť nepomôže a pneumatika sa znehodnotí. V istých prípadoch je možná oprava, no v niektorých iná možnosť ako kúpa novej a výmena starej, neprichádza do úvahy.


1. Kontrolujte nastavenie podvozku!


Nesmierny význam pre dlhšiu životnosť pneumatík má správne nastavenie geometrie podvozku auta. Pokiaľ by nebola nastavená dobre geometria, dochádzalo by k nesúmernému znehodnocovaniu dezénu samotnej pneumatiky (pneumatík). Tento jav je síce viditeľný aj voľným okom, ale často krát si to všimneme, až keď je neskoro, respektíve pri sezónnej výmene kolies (čo je aj po pol roku a za tento čas môže dôjsť už k väčšiemu poškodeniu dezénu pneumatiky). Okrem toho zlé nastavenie podvozku a tlmičov sa odzrkadlí na zhoršených vlastnostiach vozidla pri jazde s ním. Rastie nebezpečenstvo vzniku kolízie. Aj preto je to mementom pre všetkých, aby sme si geometriu dávali pravidelne kontrolovať a vždy keď je potrebné ju urobiť nanovo.


2. Dbajte na uskladnenie a ošetrenie gumy!


Ako vy skladujete sezónne pneumatiky zo svojho auta? Mali by ste vedieť, že najlepším priestorom na ich uskladnenie je tmavé, suché a chladné miesto. Tieto atribúty spĺňajú najlepšie priestory v suterénoch alebo v skladoch v servisoch. Pokiaľ váš servis nemá už miesto pre vaše pneumatiky, uskladnite si ich teda doma, ale dbajte hlavne na to, aby boli čo najmenej na dennom svetle. Pozor aj na vlhšie prostredie, ktoré im tiež neprospieva.
Ako skladovať komplety a ako skladovať len samotné pneumatiky? Pokiaľ máte pre svoje auto letné aj zimné komplety, čo znamená, že máte k dispozícii obidve sady pneumatík na samostatných diskoch, tak vtedy je najlepším riešením skladovania pneumatík v polohe "ležmo" ("ležato"). Pokiaľ skladujete len pneumatiky bez diskov (čiže nemáte komplety letných a zimných pneumatík), pneumatiky bez diskov skladujte v stojacej polohe a natesno pri sebe.
Samotnú gumu pneumatík pretrite silikónovým olejom alebo oživovačom pneumatík, aby si guma dlhšie udržala svoje vlastnosti, aj vtedy keď pneumatiky nie je využívaná. Na tento účel môžete využiť niektorý z prípravkov na oživenie a ošetrenie gumy pneumatík. Napríklad prípravok K2 Gold Sigma, ktorý obnovuje , chráni a leští pneumatiky alebo produkt od Turtle Wax, ktorého bližšiu špecifikáciu a popis nájdete TU.

3. Myslite na správne nahustenie!


Vždy myslite pred každou jazdou na to, aby ste mali všetky pneumatiky (vrátane rezervy) správne nahustené tlakom. Pokiaľ by ste dlhšie jazdili s nízkym tlakom vzduchu v pneumatikách, samotné bočnice pneumatiky (pneumatík) by boli preťažované oveľa viac (dochádzalo by k vyššiemu opotrebeniu, ba až zničeniu pneumatík). Ak spozorujete už pri vizuálnej kontrole pokles tlaku, neodkladajte dofúkanie a správne nahustenie. S nízkym tlakom v pneumatikách môže vzniknúť nemalé nebezpečenstvo, napríklad rast spotreby paliva.
Kedy ste naposledy kontrolovali tlak v pneumatikách na svojom aute? Začnite kontrolovať nahustenie pneumatík častejšie a vždy pred dlhšou trasou, napríklad na dovolenku. Tých pár minút vás "nezabije", no môžete si ušetriť množstvo starostí a dokonca aj ochranu pred prípadnou nepríjemnou kolíziou. Treba si len predstaviť, čo sa môže stať pri núdzovom brzdení s podhustenou pneumatikou v kritickej zákrute a vo chvíli, keď sa objaví vo vašom jazdnom pruhu akákoľvek prekážka. Nemusí to vôbec skončiť dobre a nestojí za to takto riskovať.


4. Zmiernite jazdu autom!


Ako jazdíte na aute? Máte radšej športovejšiu jazdu alebo skôr pokojnejšiu a normálnejšiu? Je to dôležité, aj v súvislosti so životnosťou vašich pneumatík. Je potrebné, aby ste zmiernili a dbali na pneumatiky na aute. Ak bude silno stláčať plyn a dlho držať spoju pri rozjazde, nepocíti to iba spojka, ale aj vaše pneumatiky. Rovnako pri brzdení s citom stláčanie brzdový pedál. Vyhýbajte sa priamym prejazdom po výtlkoch či jazde po obrubníkoch. Ak už musíte prebehnúť po nejakom výtlku, vždy radšej plynule, ako sa snažiť o zmenu smeru jazdy. Na obrubník vchádzajte čo najpomalšie a čo najkolmejšie s cieľom najmenšieho dopadu na samotné pneumatiky.


5. Kontrolujte pneumatiky a to, čo je v nich!


Aj keď je to jasné a zrejmé, ale pripomíname, že v žiadnej pneumatike nie sú želané ostré predmety, ktoré by ju mohli prepichnúť (spôsobiť defekt) a poškodiť. Obzvlášť nebezpečné sú dlhé skrutky a klince, ktoré dokážu dokonale poškodiť aj celú pneumatiku. Mať šťastie v nešťastí znamená dostať defekt tak, aby bolo poškodenie pneumatiky čo najmenšie a bola možná oprava na mieste do pár minút – najčastejšie záplatou alebo tavnými tyčinkami. Pokiaľ ste však mali pri defekte menej šťastia a „cudzí“ predmet v nej spôsobil väčšie škody, prieraz je väčší alebo sa stal na bočnej strane pneumatiky (napríklad pretrhnutie celej bočnice), kde nie je možná oprava, je potrebná výmena a kúpa novej pneumatiky. V takomto prípade by ste mali kupovať vždy dve pneumatiky, aby boli rovnaké na jednej náprave. Najlepšie však mať rovnaké všetky štyri pneumatiky na obidvoch nápravách.


6. Sledujte tiež vizuálnu stránku!


Vizuálne dokážete skontrolovať na pneumatikách toho viacej. Jej aktuálny stav, či je všetko v poriadku a ako je to s možnými poškodeniami. Rozhoduje aj veľkosť respektíve výška dezénu pri pneumatikách (ideálne sú 4 milimetre).


7. Sledujte dátum výroby!


Čím staršia pneumatiky, tým horšie vlastnosti pri jazde s ňou. Guma starne a horšie sa správa na vozovke. Ak máte pneumatiky staršie ako päť rokov, rozhodne sa oplatí ich nechať skontrolovať odborníkom z pneuservisu. Vo všeobecnosti platí, že po štyroch rokoch je lepšie vymieňať pneumatiky za nové (najmä zimné je meniť lepšie skôr a častejšie). Maximálna doba použitia pneumatík je desať rokov (staršie pneumatiky sa určite neodporúčajú používať, aj keď sa zdajú na pohľad, že sú vhodné a bezproblémové).

Uvedomujeme si, že vyššie popísaných sedem rád a tipov, zaručenie nie sú úplne všetky možnosti, ako zvýšiť starostlivosť o pneumatiky svojho vozidla a tým predĺžiť ich životnosť. Rozhodne ich nezabudnite ešte z času na čas aj umyť, tak ako umývate karosériu svojho štvorkolesového miláčika. Ďalšie rady pre lepšiu starostlivosť o pneumatiky prinesieme niekedy nabudúce v ďalšom článku na pdmauto.sk/clanky.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN