7 tipov ako sa starať o pneumatiky

Staráte sa správne o Vaše pneumatiky? Určite si kladiete túto otázku. Zaiste chcete, aby Vám vydržali čo najdlhšie v rovnakej kvalite. Pneumatiky by sa dali prirovnať k človeku. Ak sa o ne nestaráte, je to ako by Vás nezaujímalo svoje zdravie. Síce nejakú dobu nepoznáte žiadnu zmenu. Všetko sa Vám zdá v poriadku. Neskôr však na to doplatíte. Pri svojom zdraví zhoršenou kvalitou života, návštev lekárov ako by ste chodili na klavír a samozrejme igelitkou liekov. Pri pneumatikách na to môžete doplatiť haváriou, ktorá v lepšom prípade skončí iba ujmou na majetku. Viete tomu však predísť. Stačí sa o svoje pneumatiky správne starať. Pripravili sme 7 tipov ako na to.

 

 

Pôvod

 

Základ môžete položiť už pri kúpe. Ak chcete ušetriť, nie na pneumatikách. Vždy zvoľte nové pneumatiky, pokiaľ možno čo najkvalitnejšie. Testy sú dostupné na internete.

 

Ono je lákavé kúpiť jazdené za 30% bežnej ceny. Alebo dostať od strýka, ktorý predal auto a dve mu ostali. Nikdy však neviete, ako na nich bolo jazdené a ako boli skladované.

 

winter-tires

 Zdroj obrázkov: Pixabay

Optimálny tlak

 

Tlak v pneumatikách ovplyvňuje okrem ich životnosti, spotrebu vozidla aj brzdnú dráhu. Pri podhustených pneumatikách vzniká odpor medzi gumou a vozovkou. Tento odpor spôsobuje rýchlejšie opotrebovanie

 

V prípade, ak pneumatiky prehustíte, znižuje sa šírka plochy medzi gumou a vozovkou. Budete mať perfektnú spotrebu. Treba si však uvedomiť, že táto časť sa rýchlejšie opotrebúva. Stabilita vozidla sa znižuje oproti optimálnemu tlaku a predlžuje sa brzdná dráha.

 

Kontrolu vykonávajte minimálne raz za mesiac a vždy pred tým, ako sa vydáte na dlhšiu cestu. Optimálny tlak pre Vaše pneumatiky najčastejšie nájdete na stredovom stĺpiku na strane vodiča.

 

pneu

 Zdroj obrázkov: Pixabay

 

Spôsob jazdy

 

Driftovanie zákrutami je skvelým zážitkom. Verím, že si ho radi užijete. Avšak výrazne tým znižujete akcieschopnosť pneumatiky. Síce môže vyzerať na pohľad dobre, nemusí Vás však podržať, keď to najviac potrebujete.

 

Vyhnite sa tiež rýchlej akcelerácii a ráznemu brzdeniu.

 

 

Kontrola ventilov

 

Sú centovou položkou a napriek tomu dokážu narobiť patáliu. Máte mäkké koleso a neviete či máte defekt, alebo je chybný ventil? Predísť tomu môžete, keď pri každej výmene kolies vymeníte aj ventily.

 

Pravidelná výmena zabezpečí, že sa na ne môžete spoľahnúť a v pokoji spávať.

 

pneu

 Zdroj obrázkov: Pixabay

 

Skladovanie

 

Keď prezujete pneumatiky, druhá sada sezonného prezutia sa odoberá na spánok podobne ako medveď v zime. Vtedy starostlivosť nekončí. Nájdite im suché a čisté miesto s približne rovnakou teplotou, najlepšie chladnou.

 

Pneumatiky obuté na diskoch môžete položiť na zem vedľa seba, ideálne ak ich zavesíte. Tie bez diskov skladujte nastojato. Tu je potrebné ich občas otočiť, aby sa “nevajcovateli”.

 

Ak chcete mať istotu, že to máte správne, využite služby moderných pneuservisov. Radi a správne Vám ich uskladnia.

 

TIP: Vždy, keď robíte sezónne prezutie, skontrolujte hĺbku dezénu. Nebudete musieť riešiť nové pneumatiky, ak by sa Vám zodrala behom sezóny.

 

pneu

 Zdroj obrázkov: Pixabay

 

Rovnováha

 

V prípade, že zistíte rozdielne opotrebenie pneumatík, dajte si spraviť geometriu náprav.

 

Dôležitá je aj rovnováha samotných kolies. Pri sezónnom prezúvaní si vždy dajte vyvážiť kolesá. Nejeden majiteľ auta, ktorý to podcenil, musel vymieňať pneumatiky po sezóne.

 

 

Čistota

 

Ako sa hovorí: “Čistota pol života”. Platí to aj pri pneumatikách. Životnosť pomôže predĺžiť ich pravidelné čistenie. Keď umývate svoje auto, spomeňte si aj na pneu.

 

Na predĺženie životnosti môžete použiť prípravok na obnovu a čistenie. Keď ich už máte čisté, použite ochranný gél. Moderné gély využívajú nanotechnológiu k ochrane pneumatiky. Nadôvažok  ochránia gumu pre UV žiarením a dodajú mu výzor lesklej mokrej pneumatiky.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN