8 vecí, ktoré by ste mali vedieť o osvetlení auta

Thomas Alva Edison a Joseph Swan vynašli žiarovku. Nezávisle na sebe. Je to už 140 rokov. Ak by žili dnes, určite by sa veľmi radovali, že svietime úplne všade. Hlavne v autách. Kedysi sme používali osvetlenie len vtedy, keď bola tma. Doba sa však zmenila. Osvetlenie využívame omnoho častejšie. Žiarovky meníme ako na bežiacom páse. Okrem bezpečnosti, ktorú predstavuje naštartované auto, nechceme platiť pokuty. Viete presne kedy, ktoré svetlá musíte a môžete použiť? Mali by ste. Zákon sa pozerá na všetkých rovnako a je presvedčený, že ho všetci poznajú do detailov. V článku nájdete informácie, ako používať jednotlivé svetlá. Dozviete sa, čo znamenajú svetelné signály.

 

1Svietime aj cez deň

 

Zrejme Vám už príde úplne normálne nastúpiť do auta a automaticky ihneď po naštartovaní zasvietiť stretávacie svetlá. Ak máte modernejší povoz, urobí to za Vás. Je to povinnosť zo zákona.

 

Auto, ktoré v dnešnej dobe nie je osvetlené, hneď bije do očí. Ostatní vodiči rýchlo upozornia “previnilca”, aby nedostal pokutu.

 

Ak má Vaše vozidlo tzv. denné svietenie, plne postačuje za nezníženej viditeľnosti. Napríklad, keď je vonku slnečno a 30 stupňov.

 

TIP: Ak Vám prestane svietiť predná žiarovka na stretávacom svetle, vymeňte vždy aj tú, ktorá ešte svieti. Je totiž vysoká pravdepodobnosť, že vo veľmi krátkej dobe prestane svietiť aj tá. Ušetríte si dvojakú robotu.

 

 

2. S diaľkovými svetlami opatrne

 

Poznáte ten pocit, keď šoférujete po tme a vodič oproti idúceho vozidla zabudne vypnúť diaľkové svetlá? Je to nielen nepríjemné, ale aj porušenie zákona. Vodič sa vystavuje pokute.

 

Pozor si dávajte, keď ide pred Vami iné vozidlo. Vtedy za žiadnu cenu nepúšťajte diaľkové svetlá. Aj keď je rozdiel medzi Vami kilometer.

 

Diaľkové svetlomety nesmiete rovnako používať na vozovke, ktorá je dostatočne osvetlená.

 

POZOR: Pri čakaní na železničnom priecestí nepoužívajte ani stretávacie svetlá.

 

 

3. Parkovacie svetlá iba na parkovanie

 

Už samotný názov napovedá na čo sú určené. Určite ich nepoužívajte ako náhradu za denné svietenie.

 

Keď vozidlo stojí ako prekážka v obci pri ceste za zníženej viditeľnosti, je nutné ho osvetliť parkovacími svetlami. Mnoho vodičov toto nepozná a buď stojí neosvetlený (za čo hrozí pokuta), alebo používa stretávacie svetlá. Tie však zbytočne oslepujú oproti idúce vozidlá.

 

 

4. Hmlové svetlá nielen do hmly

 

Hmlovky sú určené do situácií s výrazne zhoršenou viditeľnosťou. Okrem hmly je to hustý dážď či sneženie.

 

Predné sú určené, aby ste mali lepšiu viditeľnosť. Zadné dajú o Vás vedieť kolegom vodičom aj v hustej hmle.

 

Pokiaľ ich použijete, dbajte o to, aby ste ich vypli, keď sa dostanete z dažďa, sneženia či hmly. Policajti sú na to citliví a pravdepodobne ich nebude zaujímať, že 20 km dozadu bola hmla.

 

 

 5. Aj smerovky sú svetlá

 

Použitie smeroviek je dôležitejšie ako by sa mohlo zdať. Dávate jasne vedieť okoloidúcim vodičom, aký je Váš najbližší zámer.

 

Mnoho vodičov má zlý zvyk nepoužiť smerovku na mieste, kde sa mu zdá, že je sám. Samozrejme to nie je správne. Účastníkmi cestnej premávky sú aj cyklisti a chodci. Ukázanie smeru kam idete, môže predísť vážnym nehodám.

 

Smerovky sa využívajú aj ako výstražné svetlá. Tie by mali byť použité vždy, keď sa vozidlo stane prekážkou alebo avizuje nebezpečnú situáciu na ceste.

 

6. Dokážete rozprávať pomocou svetiel?

 

Chcete ostatných vodičov na niečo upozorniť? Poďakovať sa? Pozdraviť? Kričať sa neoplatí, aj tak by Vás nepočuli. Najčastejšie sa používajú signály smerovkami a diaľkovými svetlami.

 

Ak na Vás niekto blikne diaľkovými, môže tým myslieť:

            - nemáte počas dňa rozsvietené

            - je to Váš známy a takto Vás zdraví

            - upozorňuje na policajnú hliadku

            - upozorňuje, že ste niečo nechali na streche (telefón, kabelku, koláčiky od babky)

            - odpovedá na poďakovanie

 

Smerovky v režime výstrážných svetiel sa okrem svojej primárnej funkcie používajú na poďakovanie. Napríklad, stojíte už 5 minút na križovatke bez semaforu. Idete z vedľajšej cesty na hlavnú. Premávka je tak hustá, že sa tam nemôžete dostať. V tom Vás niekto pustí. Slušnosť káže poďakovať. Keďže ste pred ním, nie je možné to urobiť inak ako výstražnými svetlami. Stačí ich nechať bliknúť 1x. Na poďakovanie väčšinou vodič odpovedá bliknutím diaľkovými svetlami.

 

Pozor: Za neoprávnené použitie zvukového a výstražného znamenia hrozí pokuta. Preto ho treba používať s rozvahou.

 

 

7. Xenóny sú stále v kurze

 

Prvé boli použité na BMW radu 7. Odvtedy sa stali veľmi obľúbenými. Medzi hlavné výhody patrí jednoznačne svietivosť. Veľmi sa podobá na denné svetlo. Je to spôsobené tým, že má 2,5krát väčší svetelný tok v porovnaní s halogénovou žiarovkou.

 

Nevýhodou je vyššia cena a to, že si ju sami len ťažko vymeníte. Aby mali rovnaký výkon je potrebné vymeniť vždy obe.

 

Kto však nemá hlboko do peňaženky a rád vidí v noci ako vo dne, pre toho sú xenónové výbojky ideálnym riešením.

 

8. Doplnkové denné svietenie

 

Denné svietenie na staršie auto? Prečo nie. Ak patríte do skupiny vodičov, ktorí majú radi svoje staršie auto a nechcete ho meniť kvôli každej technickej novinke, je to riešenie aj pre Vás.

 

Montáž môžete zvládnuť sami, odporúčame však využiť služby profesionála. Takéto montáže sú pre neho rutinou. Budete mať istotu, že je všetko v poriadku.

 

Následne na svietenie používajte led osvetlenie, ktoré sa dostáva do módy. Snehobiele svetlo, ktoré žiari z diód, dodá automobilu nový, svieži vzhľad. Následne šetríte na halogénových žiarovkách stretávacích svetiel.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN