ABS, ASR, ESP... Viete, čo to znamená?

Dnešné moderné autá sú doslova prešpikované elektronikou. Pri popisoch jednotlivých vozidiel čítame mnoho skratiek, no len málokto vie, čo presne znamenajú. My sme sa rozhodli, že aspoň tie najznámejšie pre vás rozlúštime v nasledujúcich riadkoch.

ABS (anti-block system) – Systém, vďaka ktorému sa kolesá vášho auta nezablokujú, resp. nezastavia a zabráni sa šmyku vozidla. Na suchej ceste veľmi mierne predĺži brzdnú dráhu vášho auta, ale na mokrej, prípadne šmykľavej vozovke vám dovolí brzdiť a zároveň i meniť smer dráhy vozidla (otáčaním volantu).

ASR (traction control system) – systém známy zo seriálu monopostov F1. Trakčná kontrola zabraňuje kolesám vášho auta aby sa pretáčali na klzkých povrchoch. Názov systému sa môže líšiť podľa výrobcu napr. TCS, ETS a viacerené iné.

ESP (electronic stability program) – tento systém vám pomôže, aby sa vaše vozidlo nedostalo nekontrolovane do šmyku. Ak už sa do šmyku dostalo, tak stabilizačný systém vám pomôže vozidlo stabilizovať. Priamo spolupracuje s už spomínanými systémami ABS a ASR.

EBD (electronic brakeforce distribution) – moderný systém, ktorý rozdelí brzdný účinok medzi kolesami vášho auta tak, aby bol účinok rovnaký a ani jedno z kolies sa nezablokovalo.

ABC (active body control) – systém, ktorý eliminuje nakláňanie vášho vozidla v zákrutách.

BAS (brake assistant system) – systém, ktorý vám pomôže pri prudkom zošľapnutí brzdového pedála. Zabezpečí totiž čo najväčší tlak v brzdovej sústave, čím výrazne skráti brzdnú dráhu.

RDS (radio data system) – tento systém zabezpečí prenos dát z vysielača na displej autorádia vášho auta. Či už názov hranej skladby, alebo napríklad aj presný čas.

2WD – toto vozidlo má pohon dvoch kolies, teda jednej nápravy (prednej alebo zadnej).

4WD – toto vozidlo má poháňané všetky štyri kolesá (označované napríklad aj ako Quattro)

DAC (Drive alert control) – toto vozidlo má vo výbave systém, ktorý kontroluje únavu vodiča a následne ho v prípade potreby upozorní.

DPF (Diesel Particulate Filter) – v poslednom čase populárny filter pevných častíc, ktorý filtruje pevné časti a sadze z výfukových plynov vznetového motora. Výrazne tak znižuje emisie vozidla.

Veľkou neznámou je často pre motoristov i označovanie jednotlivých pohonných jednotiek vo vozidlách. Toto sú tie najčastejšie používané:

CDI (Common-rail Diesel Injection) – známe označenie agregátu s priamym vstrekovaním nafty pomocou systému Common-rail.
CNG – vozidlá s týmto označením poháňa stlačený motorový plyn.

FSI (Fuel strarified injection) – toto vozidlo má benzínový motor s priamym vstrekovaním paliva. FSI motory ponúkajú vyšší krútiaci moment a výkon než bežné motory.

HDI (High presure direct injection) – toto auto má naftový motor s priamym vstrekovaním paliva (toto označenie používa napríklad Peugeot a Citroen).

LPG (Liguefied petroleum gas) – toto vozidlo poháňa zmes propán-butánového plynu.

SDI (Saugdiesel direct injection) – toto vozidlo poháňa atmosférický naftový motor s priamym vstrekovaním. Toto označenie je známe najmä z koncernu VW (VW, Škoda, Seat).

TDI (Turbocharged Direct Injection) – toto auto má naftový motor s priamym vstrekovaním paliva a turbodúchadlo.

TFSi (Turbo Fuel Stratified Injection) – toto auto má benzínový motor s priamym vstrekovaním paliva a turbodúchadlom. V poslednom čase patria tieto motory medzi najobľúbenejšie.

TSI (Twincharged Stratified Injection) – vozidlo s benzínovým motorom s priamym vstrekovaním paliva, no s dvojitým preplňovaním.

Verte, či neverte, ešte pred niekoľkými rokmi boli autá, v ktorých výbave boli niektoré z uvedených systémov (skratiek) považované za prehnane luxusné, či dokonca zbytočne drahé. S postupom času a ohľadom na bezpečnosť vodičov i chodcov sa však stali bežnou súčasťou vozidiel už v nižších stupňoch výbavy. Ktoré z týchto systémov máte v aute vy?

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN