Aby nás horúčavy v aute trápili čo najmenej: Ako múdro používať klimatizáciu?

Konečne alebo zase tie (ne)šťastné horúčavy? Môžeme potvrdiť, že ich tu máme zase – vysoké letné teploty. Zistíme to aj tak, že nám akosi viac prihára „aj v interiéri“ svojho štvorkolesového tátoša. Ako si spríjemniť cestu s auto počas vyšších teplôt? Ak máme klimatizáciu v aute, ako ju múdro používať pri „horúcej“ jazde? Pripomeňme si základné fakty týkajúce sa používania klimatizácie počas horúcich dní v aute ...

Pozitíva klimatizácie ...
Ak ju už raz v aute máte namontovanú, istotne ju už nebudeme chcieť zrušiť. K hlavnej a základnej črte klimatizácie patrí zlepšenie koncentrácie vodiča a spríjemnenie cestovania ostatných spolucestujúcich v kabíne auta vďaka vytvoreniu vyhovujúcej teploty. Netreba snáď pripomínať, ako vysoké teploty vonku, či v kabíne vozidla dokážu „spríjemniť“ jazdu autom. V niektorých prípadoch až tak radikálne, že hrozí aj ohrozenie života, jednak svojho, ako aj ostatných účastníkov cestnej premávky napríklad pri havárii, či dopravnej nehode.
Bezpochyby k ďalším priaznivým znakom klimatizácie je zlepšenie kvality vzduchu v kabíne vozidla. Je tomu tak preto, že filtre nachádzajúce sa v celom systéme klimatizácie čistia a prečisťujú vzduch jednak od prachu, špiny, ako aj nebezpečných a škodlivých látok vyvolávajúcich napríklad nepríjemné alergie.

Negatíva klimatizácie ...
Ako každý „zložitejší“ systém, má aj klimatizácia v aute svoje nevýhody a negatíva. Klimatizácia nie je výnimkou. K najviac spomínaným negatívam patrí nepriaznivý vplyv na naše zdravie. Okrem toho jej stálym používaním počas vysokých teplôt narastá aj spotreba paliva. Avšak výsledky inštitúcií zaoberajúcich sa práve zisťovaním „vyššej spotreby“ paliva používaním klimatizácie sa značne líšia. Dôvodom je aj typ nainštalovanej klimatizácie vo vozidle, od manuálnej, poloautomatickej až po automatickú klimatizáciu. Hodnoty spotreby paliva sa pohybujú v priemere približne 0,40 litra na sto kilometrov pre všetky tri typy klimatizácií.

Klimatizácia a naše zdravie ...
Ako je to teda v skutočnosti s vplyvom klimatizácie na ľudské zdravie? Istotne ste zachytili informácie o tom, že ako je klimatizácia, bez ohľadu na jej typ, škodlivá na ľudské zdravie. Aká je ale celková pravda na tomto tvrdení? Urobte si sami úsudok ...
Každá klimatizácia odstraňuje vodu zo vzduchu v kabíne auta. Vody je v kabíne málo, ako aj v našej pokožke. Výsledkom je migréna respektíve bolesť hlavy. Navyše chladnejší vzduch spôsobuje, že zabúdame
na pravidelný pitný režim a to sa môže stať v horúčavách osudným, najmä ak vystúpime z auta. Ďalšími nepriaznivými príznakmi častého používania klimatizácie v aute sú pocity sucha v nose, šteklenie v očiach, či ťažkosti s dýchacími cestami a s prechladnutím.

Čo odporúčame pri používaní klimatizácie?
Vždy treba veľa piť, aj keď je spustená klimatizácia, obzvlášť ak sú vonku vysoké teploty. V prípade cestovania na dlhšie trate, napríklad na dovolenku si vždy robte prestávky po každý dvoch alebo troch hodinách v aute. Čerstvý vzduch robí divy, tak nepreceňujte svoje sily. To, že prídete na cieľové miesto o jednu, či dve hodinky neskôr je vždy lepšie, ako neprísť vôbec alebo v menšom počte ...
Ak nastupujete do rozpáleného auta, nikdy nespustite klimatizáciu ihneď po nastúpení do neho. Ešte predtým pootvárajte všetky dvere na vozidle a dokonale vyvetrajte vzduch v kabíne auta. Tento postup sa odporúča predovšetkým vo vozidlách s manuálnom klimatizáciou. Nezabudnite si prestaviť prieduchy fúkajúce chladnejší vzduch – tie by nemali fúkať na časť tela. Teplotu si vždy nastavte primerane, optimálne o 5 stupňov menej ako je vonku. Tento fakt oceníte najmä pri vystupovaní z vozidla. Váš organizmus sa vám istotne poďakuje, pretože utrpí oveľa menší teplotný „šok“.

Pár rád k údržbe ...
Nešetrite na jej údržbe. Minimálne raz za dva roky zájdite do servisu na jej dôkladnú kontrolu, prípadné prečistenie, či doplnenie chladiva alebo výmenu filtrov klimatizácie. Filtre sú tie časti klimatizácie, ktoré čistia vzduch, zachytávajú všetky nečistoty a znečisťujú sa najviac, preto je potrebné ich pravidelne vymieňať.
Dezinfekcia nadovšetko. Vírusy, či baktérie milujú vlhké a suché prostredie. Útroby klimatizácie im ponúkajú veľmi dobré podmienky na život a šírenie. Preto je potrebné dbať na dôkladnú prevenciu v tomto smere – pravidelnú dezinfekciu klimatizácie a jej súčastí. To, že nie je niečo v poriadku, vám dá najavo zápach šíriaci sa z klimatizácie. No v niektorých prípadoch nie je znečistenie klimatizácie sprevádzané zápachom, čo značí, že je potrebné jej venovať pozornosť za každých okolností, ako každej súčasti vášho vozidla.
Rozumná jazda autom pri vysokých teplotách neznamená len jazdiť podľa predpisov, dodržiavať pravidlá cestnej premávky a rýchlosti, ale aj rozumne používať klimatizáciu vo svojom aute. Predsa aj tá môže zvýšiť bezpečnosť v cestnej premávke. Myslime na to zakaždým, ak si budeme najbližšie sadať do svojho slnkom rozpáleného štvorkolesového tátoša!

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN