Čo sa žiada poznať o žiarovkách do auta?

Aj vy ste to určite zažili. Sadnete si do auta, pustíte svetlá a tie nesvietia, ako majú. Veď ako by aj mohli, ak je niektorá z autožiaroviek vypálená. To isté sa môže stať aj pri smerovom svetle, ktoré nebliká pri zapnutí. Potrebujete vymeniť vypálenú žiarovku. Akú správnu žiarovku kúpiť a následne použiť v aute? Poradíme vám, čo si všímať a prípadne ako na to, ak ste zdatným motoristom a máte možnosť výmeny aj doma ...

Len kvalitné žiarovky, napríklad Osram, Philips, Hella, Narva, Neolux, zabezpečia bezproblémové osvetlenie vozidla a zároveň aj viditeľnosť. Svetlomety sú nevyhnutnou súčasťou každého vozidla. Tiež sa však aj rýchlo opotrebúvajú respektíve ich zdroje - žiarovky.

Ako "správne" postupovať pri výmene žiarovky v aute?


Ako prvé pri výmene žiarovky do svojho auta by ste mali poznať typ (druh) svetlometov auta a vek. Ak máte doma staršie vozidlo, je zrejmé, že sa stretnete s jednoduchšími typmi svietidiel (zdrojov svetla) v aute.
Najčastejšie ide o takzvané dvojvláknové H4 žiarovky (s takými sa stretnete napríklad v Škode Felícia, Favorit ...).
Pre novší typ vozidiel sa využívajú prevažne jednovláknové typy s označením H7 (napríklad Octavia, Fabia, ...). Mali by ste si pamätať, že takýto popis, či označenie nájdete na žiarovke a na základe toho budete môcť žiarovku vymeniť.
Najjednoduchším a najosvedčenejším spôsobom, ako postupovať správne pri výmene a kúpe žiarovky, je vybrať vypálenú autožiarovku a s ňou ísť kúpiť novú (respektíve vyhľadať druhú v sade náhradných žiaroviek, ak máte vo vozidle). V osobných automobiloch ide vždy o žiarovky 12 V s 55 W príkonom. Dbajte na to, aby vlákna vo vnútri žiarovky boli kolmé v pätici a aby žiarovka pevne držala v obale. Iba tak budete mať istotu, že žiarovka je dobrá a nepoškodená.


Spoľahnite sa na kvalitných a známych výrobcov...


V súčasnosti môžeme do svojho auta kúpiť najznámejšie klasické (štandardné) žiarovky, pri ktorých platí štandardná vyššia životnosť na úrovni od 500 hodín a viac, no na druhej strane je pre tento typ žiaroviek typická aj nižšia svietivosť (napríklad žiarovka OSRAM STANDARD H7 so svetelným tokom na úrovni 1400 lm a so životnosťou od 650 hodín).
Dnes sú k dispozícii aj žiarovky do auta, ktoré majú zvýšenú svietivosť. Takou je napríklad aj žiarovka OSRAM NIGHT BREAKER PLUS (svetelný tok tohto typu žiarovky sa pohybuje na vysokej úrovni až 1550 lm, čo zabezpečuje kvalitné osvetlenie vozovky a súčasne aj vyššiu mieru bezpečnosti pri jazde, ich životnosť je však nižšia, na úrovni 268 hodín).
Najlepšie hodnotenými auto žiarovkami (čo sa týka životnosti) je Philips Lifetime X4 (svetelný tok tejto žiarovky je na úrovni 1384 lm a životnosť je až cez 1200 hodín). Okrem teda toho, aký typ žiarovky potrebujete do auta, si všímajte aj informácie od výrobcu, najmä ich výkon a presnú dobu životnosti.

Čo životnosť žiaroviek do auta?


V prípade životnosti žiaroviek do auta platí, že bežné autožiarovky majú životnosť zvyčajne 400 hodín (ako sme však vyššie spomínali, dnes nie je ničím neobvyklým, keď si kúpite aj žiarovky s oveľa dlhšou životnosťou až okolo 1500 hodín (treba siahať po autožiarovkách s označením Longlife, Super Longlife od výrobcov ako Osram Night Breaker unlimited).
Treba poznamenať, že ak hľadáte silný výkon pri žiarovke do auta, musíte rátať s tým, že takýto druh žiarovky bude mať nižšiu životnosť. Klasické žiarovky vydržia dlhšie, len častokrát už nestačia ísť s dobou a veľa z nás motoristov vyžaduje viac (najmä pri jazde v noci).


Ako postupovať pri samotnej výmene žiarovky?


Na záver ešte niečo k samotnej výmene žiarovky (žiaroviek) v aute. Platí, že v súčasnej dobe v moderných autách nedokážete vymeniť ani len žiarovku ako tomu bolo pri starších autách, kde to bolo samozrejmosťou. Návšteva servisu vás často krát neminie ani pri tomto drobnom úkone.
Ak však máte to šťastie, že si žiarovku v aute viete vymeniť aj svojpomocne a práve ste spozorovali, že vám jedna nesvieti, tak učiňte tak čo najskôr.
Dbajte na bezpečnosť svoju, ako aj bezpečnosť svojej posádky, či ďalších účastníkov premávky. Vidieť a byť videný, to je základ bezpečnej jazdy za každých okolností a v každom ročnom období!

Čo dodať na záver? Ak už kupujete novú sadu žiaroviek, siahnite vždy po žiarovkách od overených výrobcov. Viacerých z nich sme vám predstavili aj v tomto článku. To je záruka, že nebudete mať žiadny problém s osvetlením, pretože budete mať vždy originál a nie lacnú napodobeninu, ktorá vás môže po krátkom čase od dňa výmeny sklamať.
Kvalitné a overené auto žiarovky nájdete aj v našom eshope ako aj v kamennej predajni v Žiline. Nájdete u nás pestrú ponuku klasických, ako aj moderných žiaroviek do vášho tátoša. Tešíme sa na vašu návštevu!

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN