Ako jednoducho opraviť defekt na aute?

Defekt na pneumatike je nepríjemná vec, ale dá sa zvládnuť bez akýchkoľvek problémov. Základ je zostať v pokoji a netreba stresovať. Buďte úprimní a priznajte sa, viete presne, čo robiť, ak dostanete defekt na svojom vozidle? Áno, najjednoduchšie je zavolať odťahovú službu, alebo niekoho známeho z rodiny, kto to vie a kto to už robil. Čo ale v takom prípade, ak sa budete musieť spoľahnúť len a len na seba a svoje skúsenosti? Čo všetko treba urobiť a ako to správne uskutočniť?

Základ je odstaviť auto na bezpečné miesto...

Ako prvé odstavte vaše vozidlo na bezpečnom mieste. Následne vypnite motor a zatiahnite ručnú brzdu. Následne si oblečte reflexnú vestu. Bezpečnosť je prvoradá, aby ste neohrozili život seba, aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Ak ste defekt dostali na frekventovanej ceste, dajte na komunikáciu výstražný trojuholník do dostatočnej vzdialenosti (všetko bude závisieť od situácie, kde sa vám táto udalosť stala). Najlepšie bude, ak defekt začnete opravovať na odľahlejšom a bezpečnejšom mieste mimo rušnej premávky, kde vás nebude nič vyrušovať a môžete sa naplno sústrediť na samotnú prácu.

Vyberte potrebné náradie na výmenu poškodeného kolesa...

Prejdite z kabíny vozidla do kufra, zodvihnite deliacu lištu a vytiahnite potrebné náradie na samotnú výmenu poškodeného kolesa. Budete potrebovať predovšetkým zdvihák, kľúč na povolenie matíc kolesa a samozrejme aj náhradné (rezervné) koleso. Vytiahnite všetko náradie von z kufra a nachystajte si ho na miesto, kde budete vymieňať koleso.

Povoľte skrutky poškodeného kolesa...

V rámci ďalšieho úkonu ako prvé jemne povoľte skrutky poškodeného kolesa v protismere hodinových ručičiek. Ak ich máte štyri, tak pekne všetky štyri. Ak päť, tak všetkých päť, každú postupne. Ak máte všetky skrutky jemne povolené, následne uchopte zdvihák, ktorý si nastavte na požadovanú výšku a položte ho na zem pod podvozok vášho vozidla (mali by ste už vedieť, kde máte presné miesto na zdvih vozidla uvedeného výrobcom).

Zodvihnite vozidlo zdvihákom, zoberte poškodené koleso a vymeňte ho za rezervné koleso...

Následne po zasadení zdvihákovej časti do podvozkovej časti vozidla začnite zdvíhať samotné vozidlo do požadovanej výšky, aby sa samotné koleso dalo jednoducho otočiť vo vzduchu a nebránila mu v tom vozovka. Ak máte vozidlo zdvihnuté do požadovanej výšky, následne odkrúťte a vyberte všetky skrutky z kolesa. Ak to máte, uchopte poškodené koleso auta a dajte ho dolu preč z vozidla, najlepšie do kufra na miesto rezervného kolesa. Potom pristúpte k rezervného kolesu, uchopte a nahoďte na auto (na miesto predtým poškodeného kolesa). Dbajte na to, aby ste koleso nastavili správne na diery, aby vám správne vošli skrutky do dier. To zistíte tak, že si zoberiete prvú skrutku a zasuniete ju do diery a jemne rukou pritiahnete. Potom zoberte druhú skrutku a zasuňte ju do druhej diery do kríža voči proti tej prvej. A takto postupujte so všetkými skrutkami, ale zatiaľ iba dotiahnuť voľne rukou, pokiaľ to ide.

Nezabudnite opatrne dotiahnuť rezervné koleso na pevno

Následne si zoberte kľúč na dotiahnutie skrutiek na kolese na pevno. Každé koleso má jednu rozdielnu skrutku, na ktorú budete potrebovať nadstavec, ktorý je na každom aute iný. Samotné skrutky doťahujte postupne, zakaždým v smere hodinových ručičiek a v protiľahlej polohe. Ak máte dotiahnuté všetky skrutky, následne môžete začať dávať zdvihákom auto dolu. Pokiaľ máte puklicu a nemáte ju na skrutky (dáva sa ešte pred skrutkami na koleso, aby ju skrutky mohli prichytiť súčasne s ich samotným priťahovaním), tak ju dávate až nakoniec po výmene kolesa a dotiahnutí skrutiek. Jednoducho ju pritlačíte po stranách na rám kolesa a máte hotovo.

A sme na konci opravy defektu. Jednoduché, čo poviete? Ak ste defekt ešte nikdy neopravovali, pevne veríme, že sme vám naším článkom ozrejmili doposiaľ neznáme skutočnosti. Držíme vám palce a prajeme veľa šťastných kilometrov bez nepríjemných poškodení kolies.

 

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN