Ako (ne)reklamovať žiarovky do svojho auta? Čo všetko by ste o tom mali vedieť?

Mať kvalitné žiarovky a tým si zabezpečiť dokonalé osvetlenie vozidla a dobrú viditeľnosť predstavuje základ bezpečnej jazdy vozidlom. Svetlomety sú nesmierne významnou súčasťou každého auta a jednou z najviac opotrebovaných súčiastok sú práve žiarovky. Aj v našich končinách začalo práve také obdobie, kedy je spotreba žiaroviek vyššia. I preto je dôležité vedieť viac o ich životnosti, respektíve o tom, ako ich reklamovať a čo je možné a povolené zo zákona. Čítajte článok až do konca, dozviete sa veľa potrebných informácií (nielen) o životnosti žiaroviek a ich reklamácii.

Jedna vec je kúpiť si kvalitné žiarovky do auta a druhá vec je ich životnosť. Niekedy žiarovky vydržia aj viac ako jednu sezónu, inokedy končí ich životnosť oveľa skôr. Čo hovorí na to zákon a naša legislatíva? Je možné žiarovky do auta vôbec reklamovať? A ak áno, čo všetko je dobré vedieť vopred o reklamácii? Pripravili sme článok pre všetkých motoristov, v ktorom prinášame všetko podstatné k reklamácii žiaroviek do auta.


Čo na to naša legislatíva?


Slovenská obchodná inšpekcia s odvolaním sa na § 620 Zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka a v znení neskorších predpisov hovorí nasledovné: "Záručná doba za chyby (poruchy), ktoré sa vyskytnú po prevzatí danej veci, je v dĺžke 24 mesiacov (2 roky). V zmysle výkladu Občianskeho zákonníka, nie je možné zákonnú záručnú dobu skrátiť. Za chybu (poruchu), či nedostatok veci sa pokladá neexistencia takej vlastnosti danej veci, ktorá sa u veci určitého druhu a veku všeobecne predpokladá a v dôsledku ktorej je možnosť využitia veci podstatne znížená. Za chybu (poruchu) respektíve vadu nie je možné pokladať, ak súvisí s povahou veci, čiže jej životnosť (funkcia) je obmedzená na kratší čas použitia (týka sa to napríklad žiaroviek v domácnosti, ako aj autožiaroviek). To znamená, že v takomto prípade záruka kupujúcemu dáva možnosť, že môže danú vec kedykoľvek v záručnej dobe použiť, ale iba po dobu, ktorá súvisí s povahou veci alebo ktorá je na nej vyznačená ako doba životnosti (funkcie). Táto informácia o znížení (obmedzení) životnosti danej veci (ak sa nejedná o všeobecne známu vlastnosť), musí byť prístupná každému kupujúcemu a to napríklad pomocou odvolávky na technickú normu, alebo uvádzaním na predávanej veci (najčastejšie na obale produktu, napríklad žiarovky)."


Legislatíva verzus prax ...


V praxi to teda podľa nášho zákona znamená, že nie je možné reklamovať žiarovky v rámci 2-ročnej záruky, ak má konkrétna žiarovka na svojom obale uvedenú životnosť v hodinách (aj keď tá skončí v rámci predpísanej zákonnej záručnej doby). Od žiarovky s dlhou životnosťou nie je možné očakávať vysoký výkon a platí to aj naopak. V tomto smere je vždy vhodné si vybrať podľa svojich reálnych potrieb (či jazdíte viac v noci alebo počas dňa). Pri jazde hlavne počas dňa postačuje aj žiarovka s dlhšou životnosťou, no v prípade častej jazdy v noci, či za zníženej viditeľnosti, správnou voľbou je žiarovka s vyšším výkonom.
V tomto smere je teda potrebné vopred si naštudovať dobu životnosti kupovaných žiaroviek do svojho auta. Najčastejšie býva stanovená a napísaná na obale žiarovky v konkrétnom intervale, vo väčšine prípadov však býva uvedená priamo na webovej stránke konkrétneho výrobcu (Osram, Phillips a pod.).
Ako sú na tom žiarovky so zvýšenou svietivosťou?
Osobitným druhom autožiaroviek sú práve tie, ktoré majú posilnenú intenzitu svetla. Do tejto skupiny autožiaroviek zaraďujeme napríklad žiarovku OSRAM NIGHT BREAKER UNLIMITED, žiarovku OSRAM NIGHT BREAKER LASER, taktiež žiarovku PHILIPS EXTREME VISION, PHILIPS VISION PLUS 50% alebo PHILIPS VISION PLUS 60%, žiarovku PHILIPS RACING VISION alebo aj TUNGSRAM MEGALIGHT ULTRA +120%. Práve u týchto typov autožiaroviek výrobca deklaruje zníženú (skrátenú) životnosť.


Žiarovky BOSCH, OSRAM, PHILIPS a ich životnosť verzus záruka.


V súčasnosti môžeme do svojho auta kúpiť najznámejšie klasické (štandardné) žiarovky, pri ktorých platí štandardná vyššia životnosť na úrovni od 500 hodín a viac, no na druhej strane je pre tento typ žiaroviek typická aj nižšia svietivosť. Patrí sem napríklad žiarovka OSRAM STANDARD H7 so svetelným tokom na úrovni 1400 lm a so životnosťou od 650 hodín.
Dnes sú k dispozícii aj žiarovky do auta, ktoré majú zvýšenú svietivosť. Takou je napríklad aj žiarovka OSRAM NIGHT BREAKER PLUS. Svetelný tok tohto typu žiarovky sa pohybuje na vysokej úrovni až 1550 lm, čo zabezpečuje kvalitné osvetlenie vozovky a súčasne aj vyššiu mieru bezpečnosti pri jazde autom. Na druhej strane je však životnosť žiarovky na úrovni "strednej" životnosti, čo je približne 268 hodín.


Ak sa pozrieme napríklad na žiarovku X-TREME VISION s vysokou svietivosťou, tentokrát od výrobcu PHILIPS, zistíme, že má totožné vlastnosti ako vyššie spomínaná žiarovka od Osramu. Vyššia miera svietivosti, vyššia úroveň bezpečnosti, no na druhej strane kratšia životnosť na úrovni 291 hodín pri tomto type žiarovky. Do tretice pripájame žiarovku BOSCH PLUS 90, so svetelným tokom 1515 lm a strednou životnosťou 266 hodín. Veľmi vysoká svietivosť aj do tretice, no znova kratšia životnosť a vyššia cena.


Spomedzi najlepšie hodnotených žiaroviek, čo sa týka ich životnosti, no pri nižšej svietivosti v porovnaní s vyššie uvedenými žiarovkami do auta, obstála žiarovka Philips Lifetime X4. Svetelný tok tejto žiarovky je na úrovni 1384 lm a životnosť je až cez 1200 hodín.


Konštatovaním zostáva asi len toľko, že vždy je dobré vopred vedieť, aký typ žiarovky do svojho auta chcete a za akú cenu. Nezabúdajte si pritom všímať informácie od výrobcu, ktorý pri predovšetkým žiarovkách, ktoré majú extrémny výkon uvádzajú aj presnú dobu životnosti. Takže nie je možné reklamovať vypálenú žiarovku síce drahšiu v záručnej zákonnej dobe, ak ju používame dlhšie ako je stanovená životnosť na obale výrobku. Ponaučením pre vás je informovať sa priamo u predajcu autožiaroviek, napríklad aj u pdmauto.sk . Alebo tiež aj u výrobcu samotnej žiarovky, alebo tiež pomôže preštudovanie samotného príbalového letáku k žiarovke. Práve takto budete najlepšie vedieť, aký druh žiarovky ste kúpili a akú má životnosť. V neposlednom rade budete vedieť aj to, ako žiarovku reklamovať, pretože sa jedná o veľmi špecifický tovar na reklamovanie.


Rady o tom, čo môže skrátiť životnosť žiarovky do auta ...


Je to otázka, na ktorú by najradšej poznalo odpoveď veľmi veľa motoristov. Samotnú životnosť žiarovky (ako zdroja svetla) v aute rázne skracuje predovšetkým výkyv v napätí. Skúšobné napätie zdroja je 13,2 V a klasické päťpercentné prepätie (čiže 13,8 V) zapríčiní skrátenie životnosti žiarovky až o polovicu. Túto skutočnosť však bežný motorista nemá ako ovplyvniť. Čo je teda reálnym dôvodom skrátenia životnosti žiarovky? Najčastejšie bežné nesprávne chytenie banky žiarovky do rúk, pri samotnej inštalácii žiarovky do svetlometu auta.


Nikdy nešetrite na samotnom zdroji svetla a nekupujte neoverené zdroje svetla. Aj lacnejšia žiarovka môže svietiť dokonale, no tie drahšie sú dnes výkonnejšie, ale často krát kvôli práve vyššiemu výkonu, sa aj skôr vypália, čo je bežnou záležitosťou, no nie na reklamáciu.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN