Ako postupovať, ak sa vám auto pokazí na diaľnici?

Bez ohľadu na to, či je jeseň, zima alebo leto, každý z nás, motoristov, sa obáva akejkoľvek nepredvídateľnej poruchy na svojom aute. Obzvlášť, ak takáto porucha vznikne na diaľnici, ktorá nedisponuje s odstavnou plochou alebo odstavným pruhom. V takomto prípade môže ísť výslovne o život. Hocijaká porucha na aute je vždy veľmi obávanou udalosťou a žiadny motorista ju netúži zažiť. Avšak musíme byť na ňu pripravení, pretože je súčasťou života a musíme sa naučiť s ňou účinne bojovať. Ako aj s tým, keď naše vozidlo zostane ticho stáť, pretože nie je schopné ďalších kilometrov.

Celkom pokazené – nepojazdné alebo čiastočne pojazdné auto

Môžu nastať dve situácie. Môže sa jednať jednak o situáciu, kedy vozidlo bude celkom nepojazdné alebo ak bude pojazdné čiastočne - napríklad ak jama presekne pneumatiku alebo vznikne defekt. V prípade, ak je vaše vozidlo čo i len trochu pojazdné, pokúste sa s ním dostať čo najrýchlejšie na bezpečnú odstavnú plochu. V takejto nebezpečnej situácii neberte ohľad na poškodenie pneumatiky alebo disku. Predsa váš život a život posádky musí byť to najdôležitejšie, čo chcete uchrániť ako prvé. A takto znížite aj riziko ohrozenia ostatných účastníkov cestnej premávky, ktorí vás môže zbadať na poslednú chvíľu, ak budete stáť na diaľnici tam, kde by vás nikto nečakal, keďže odstavný pruh tam chýba. Snáď ani netreba zvlášť pripomínať, čo by sa mohlo stať a aké by to mohlo mať následky pre všetkých.

Na odstavnej ploche odstavte a môžete skúsiť opraviť poruchu

Ak sa dostanete na odstavnú plochu, auto odstavte a pokúste sa zistiť dôvod poruchy. Ak to zvládnete, vyriešte ho. Podotýkame, iba v prípade, že ste na bezpečnom mieste a porucha je malá. Avšak ešte predtým, ako vystúpite zo svojho vozidla, si ihneď oblečte reflexnú vestu. Držte sa zásady: Byť videný je základ! Obzvlášť na frekventovanej ceste, akou diaľnica bezpochyby je. Pri každej oprave, aj defektu, dbajte v prvom rade na bezpečnosť seba a posádky. Ten, kto sa aktívne nepodieľa na oprave, nech radšej sedí vo vozidle alebo stojí za zvodidlami. Pozor musíte dávať aj oproti idúce vozidlá, aby nezachytili niektorú časť vášho odevu.

Ako postupovať, pokiaľ je vozidlo celkom pokazené a nepojazdné?

Najhoršia situácia vzniká vtedy, ak je vaše vozidlo úplne pokazené (nepojazdné) a nedá sa s ním prejsť ani meter, či pol metra. Pritom odstavné miesto, či plocha je v nedohľadne. Ako prvé pamätajte na spustenie smerových výstražných svetiel. Následne znova dbajte na bezpečnosť svojej posádky – dajte im reflexné vesty a prikážete vystupovať pravou stranou vozidla, aby neprišli k styku (zachyteniu) inými prechádzajúcimi vozidlami. Rýchlo ich dostaňte do bezpečia čo najďalej od preplnenej vozovky. Potom o vzniknutej situácii dajte vedieť polícii a tiež správcovi predmetnej komunikácie. Ako každý motorista, aj vy máte možnosť zavolať v prípade problémov na bezplatnú nonstop linku SOS CENTRUM 0800 100 007.

Umiestnite výstražný trojuholník v dostatočnej vzdialenosti

Pokiaľ to situácia dovoľuje, nezabudnite na vozovku umiestniť výstražný trojuholník, ktorý by ste mali mať v kufri svojho vozidla ako súčasť povinnej výbavy. Umiestnite ho v dostatočnej vzdialenosti od vášho vozidla. Podľa zákona na diaľnici a rýchlostných komunikáciách je to vzdialenosť 100 metrov. Každá nepredvídateľná situácia na diaľnici môže byť iná a nemusí to byť vždy možné dodržať predpísanú vzdialenosť. Pozor dávajte aj na prechádzanie sa s trojuholníkom v ruke po diaľnici. Bezpečnejšie je prejsť poza zvodidlá.

Oprava v prípade nepojazdného auta sa nevypláca

Ani oprava, ani ťahanie vozidla druhým vozidlom v prípade vážnej poruchy a nepojazdnosti na diaľnici, sa neodporúča. V prípade, že sa vozidlo pokazí na trojprúdovej diaľnici mimo odstavnej plochy, spoľahnite sa na pomoc od pracovníkov núdzovej linky diaľničnej spoločnosti.

Zhrnutie hlavných zásad pri poruche auta na diaľnici 

  1. Pokiaľ je auto pojazdné, prejdite s ním k najbližšej odstavnej ploche alebo k inému miestu určenému na odstavenie vozidla v prípade porúch.
  2. Pokiaľ je vozidlo nepojazdné a úplne pokazené, odstavte ho čo najviac na pravú stranu vozovky.
  3. Vždy dbajte na bezpečnosť seba a posádky. Dajte si reflexné vesty a choďte s nimi do bezpečia.
  4. Oboznámte políciu a správcu komunikácie s vašou situáciou (bezplatná nonstop linka SOS CENTRUM 0800 100 007).
  5. Umiestnite výstražný trojuholník vo vyhovujúcej vzdialenosti od auta (predpísaná je vzdialenosť 100 m).

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN