Ako predĺžiť životnosť svojho auta?

Spoznajte tajomstvá dlhšej životnosti svojho štvorkolesového miláčika

Snáď sa nenájde medzi vami ani jeden motorista, čo by namietal proti tomu, aby mal svoje auto na celý život. Je pravdou, že životnosť vášho štvorkolesového tátoša bude ohrozená ešte viac, pokiaľ sa oň nebudete zaujímať pravidelne a budete zasahovať do jeho útrob neodborne a necitlivo. Azda netúžite po tom, aby vás pri najbližšej ceste do práce alebo na ceste na dovolenku sklamal motor, jeho chladenie alebo niektorá z častí karosérie.

Minimalizujte vysoké otáčky

Začnime tým, že by ste mali vždy minimalizovať vysoké otáčky. Vysoké otáčky automaticky značia vyššie znehodnotenie a opotrebenie motora. Súčiastky motora založené na trení sú viac zaťažované, olej sa viac znehodnocuje a stráca svoje pôvodné vlastnosti. Najpriaznivejšie pre motor je dodržiavať otáčky na úrovni maximálne 3 500 otáčok za minútu. Niekedy sa však zvýšeniu otáčok nevyhneme. Jedná sa napríklad pri predbiehaní druhého vozidla, či pri veľmi náhlom stúpaní na horskom priechode, či kopci.

Pravidelná výmena oleja

Zabúdať by ste nemali ani na pravidelnú a riadnu výmenu oleja. Pýtate sa prečo je to nevyhnutné? Aj vy sa radi umývate zakaždým v novej a čistej vode. A aj motor uvíta nový olej po nejakom tom kilometri. Každý olej v motore predovšetkým natiera, maže časti motora, rovnako ich ochladzuje, udržuje svieže, neporušené, použiteľné a súčasne aj likviduje časti opotrebenia (napríklad škodlivý produkt horenia). Každý výrobca i dnešných áut určuje dobu použiteľnosti oleja, ako aj jeho čas na výmenu. Tieto údaje sú rozhodujúce i pre vás a nemali by ste ich brať na ľahkú váhu, takisto ako aj správny typ oleja. Ale priemerne po 10 000 km alebo po jednom roku je dobré olej v zásade vymeniť a s tým aj olejový filter.

Vyhýbajte sa studenému štartu

Ďalšou „zimnou“ zásadou, ktorú by ste si mali osvojiť, je vyhýbanie sa studenému štartu. Práve studený štart veľmi opotrebúva motor, predovšetkým prvý kilometer po štarte je kritický. Je tomu tak, pretože je olej redší. Navyše dochádza k veľkému treniu a teplote, čo spôsobuje veľkú záťaž samotných súčiastok v motore. Vy to síce nevidíte, ale v skutočnosti pri studenom štarte motor veľmi trpí. Ak teda môžete, vyhýbajte sa častým a opakovaným studeným štartom krátko po sebe, pri ktorých sa motor nestihne zohriať na optimálnu teplotu.

Pravidelný servis

Usilujte sa zachovávať pravidelnosť, čo sa týka servisného plánu vášho tátoša. Buďte prítomní pri samotných úkonoch na vašom aute, aby servis vždy dôkladne vykonal to, čo má na základe servisného plánu. Toto je spôsob, ako včas zabránite všetkým budúcim veľkým poruchám. Dôraz by ste mali klásť predovšetkým na pravidelnú výmenu ozubeného remeňa.

Dbajte na neporušiteľnosť dutín karosérie auta pomocou konzervovania samotných dutín. Predovšetkým pri aute s vyšším vekom sa vyplatí investovať do tohto úkonu. Osvedčenými pomocníkmi v tomto smere sú rozličné silikónové výrobky, či vosky určené na ochranu dna a dutín karosérie. Môže sa vám to na prvý pohľad zdať ako zbytočná investícia, no nie je tomu tak. V konečnom dôsledku získate, pretože nebudete musieť vyhadzovať ďalšie peniaze na následné opravy karosérie a dutín vášho vozidla.

Udržujte auto vždy čisté.

Pozor, nie iba naoko, ale aj hĺbkovo a to nielen čo sa týka interiéru, ale aj exteriéru auta. Najmä dutiny karosérie by mali byť čisté a to obzvlášť po každej zime. Práve v zimnom období sa zakaždým nachytá množstvo posypovej soli v útrobách karosérie, čo veľmi nenapomáha životnosti vášho auta. Preto by ste mali minimálne dvakrát do roka navštíviť umyváreň s tlakovým čističom aj s možnosťou vystriekania všetkých dutín, podbehov, prahov od nečistôt a posypových materiálov.

Začnite sa riadiť týmito radami a podporte tak životnosť svojho vozidla. Auto máte na to, aby vám slúžilo. Ono aj bude a navyše sa vám odvďačí svojou spoľahlivosťou a fungovaním bez akýchkoľvek problémov, bez ohľadu na to, či sa vyrazíte na kratšiu alebo aj dlhšiu cestu.

 

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN