Ako prekonať šmyk: Bezpečne a úspešne!

Dážď, chlad, hmly, mrholenie, skoré stmievanie, napadané mokré lístie na vozovke, toto všetko môže spôsobiť nebezpečný šmyk na vašom vozidle. Šmyk je to, čo hrozí a bude neustále hroziť  všetkým vodičom na našich cestách. S prichádzajúcou zimou sa situácia na našich cestách ešte zhorší. Šmyku sa musia obávať aj tí najskúsenejší. Preto sa oplatí pripomenúť a vyzdvihnúť to, ako úspešne prekonať šmyk s vaším vozidlom, aby ste mali čo najmenej problémov so samotným ovládaním auta.

Šmyk z hľadiska správania sa auta

V úvode je dobré si uvedomiť, že existuje viac druhov šmyku, nielen podľa situácie, v ktorej vznikne, ale aj podľa samotného správania sa auta. V takomto prípade sa jedná o nedotáčavý šmyk (šmyk predných kolies), respektíve pretáčavý šmyk (šmyk zadných kolies). Ak si myslíte, že nedotáčavosť kolies sa objavuje výlučne iba u áut s pohonom prednej nápravy a pretáčavosť zase u áut s poháňanou zadnou nápravou, tak sa veľmi mýlite. Každý šofér môže byť jednoducho svedkom oboch druhov šmyku, ktoré nemusia vždy súvisieť s tým, ktorá náprava je práve poháňaná. Najviac, čo pôsobí na správanie sa vozidla v zákrute, je predovšetkým ťažisko a jeho poloha. Bežne sa stáva, že ťažisko vpredu auta značí nedotáčavosť, naopak ťažisko v zadnej časti auta zase spôsobuje pretáčavosť. Ale nemusí to byť vždy pravidlom. Veľký vplyv má na to i samotný spôsob jazdy vodiča a tiež aj aktuálna situácia na vozovke.

Šmyk ako najčastejší prejav núdzového brzdenia

Je to tak, šmyk je najčastejším prejavom brzdenia v tiesni. Pokiaľ dostanete šmyk s vaším vozidlom pri prudkom a náhlom brzdení, vždy znížte tlak na samotnú brzdu, respektíve celkom uvoľnite brzdový pedál. Pokiaľ však vlastníte staršie vozidlo bez moderného systému ABS, musíte brzdový pedál stláčať prerušovane, s cieľom zmierniť následky pri vzniknutom šmyku. Samotný systém ABS je natoľko inteligentným, že sa stará o dobrú ovládateľnosť vozidla, respektíve o brzdenie striedavým uvoľňovaním a stláčaním brzdových zložiek.

Spojku vyšliapnuť pri systéme ABS

Práve spomínaný systém ABS vyvrátil tvrdenia mnohých, že počas šmyku nemusí byť spojka vyšliapnutá. Nie je to pravda. Spojka musí byť bezpodmienečne vyšliapnutá. Pokiaľ sa tak nestane a zaradili by ste vyšší rýchlostný stupeň, pri samotnom brzdiacom stave by motor prestal pracovať a zhasne. Okrem toho prestane ísť dôležitá elektronika v celom vozidle a rovnako aj posilňovač riadenia, čo bude mať za následok veľmi ťažké, ba až nemožné ovládanie vášho vozidla.

Pozor na zákruty 

Pozor na zákruty, pretože práve pri prechádzaní nimi hrozí vysoká pravdepodobnosť vzniku šmyku. Vždy sa riaďte heslom „Zachovať si pevné nervy a nereagovať prudko, či neuvážene!“ Pokiaľ sa s vaším vozidlom ocitnete v šmyku (v tom nedotáčavom), zvyčajne bude postačovať znížiť rýchlosť a nasmerovať kolesá do počiatočného smeru alebo bude postačovať mierne pribrzdiť vozidlo. Ak sa však ocitnete s vozidlom v pretáčavom šmyku, znížte rýchlosť, zmeňte natočenie kolies alebo spravte opačný pohyb volantu, následne vyšliapnite spojku a pred vyrovnaním auta, natočte kolesá do počiatočného smeru. Rovnako budete postupovať aj v prípade, že vlastníte vozidlo s automatickou prevodovkou. V tomto prípade vám odpadá vyšliapnutie spojky.

Vždy sledujte smer jazdy 

Bez ohľadu na to, aký šmyk dostanete, vždy sledujte smer svojej jazdy, kam chcete so svojím vozidlom ísť. Nezameriavajte sa na predmet, ktorý vám bráni v jazde. Ak tak učiníte, nebudete mať strach a budete reagovať najlepšie, ako sa bude dať v takejto situácii. Nie raz sa dokázalo, že práve sledovanie smeru jazdy zapôsobí aj na vašu psychiku (aj na celé telo) práve tak, že sa vám podarí najlepšie prekonať túto kritickú situáciu.

Dobrá rada na záver 

Pre tých motoristov, ktorí ešte nezažili šmyk so svojím vozidlom naživo, to bude veľmi náročné si z nášho článku reálne predstaviť, čo taký človek prežíva v tejto nepríjemnej situácii. Výborným tipom pre vás je absolvovanie tréningu v takzvanej škole šmyku. Aj v našej krajine je už množstvo inštitúcií, ktoré ponúkajú takýto druh služby. Zverte sa odborníkom, ktorí vás naučia správne reagovať aj v tej najzložitejšej situácii, ktorá vás môže na ceste postihnúť. Investujte peniaze nielen do seba, ale aj do zdravia vašich blízkych. A na úplný záver snáď ešte jedna rada: „Jazdite vždy tak, na čo máte a aby ste žiadny šmyk nemuseli prežívať na vlastnej koži!“

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN