Ako sa správne starať o stierače?

V sychravom, daždivom počasí budete odkázaní na stierače kôli zlepšenia viditeľnosti z vášho auta. Preto by ste mali na to myslieť už v lete. Aj keď ich zaručene budete potrebovať viac v nastávajúcom jesennom, ako aj zimnom období.

Viete, kedy ste menili stierače naposledy?

Poprední výrobcovia stieračov odporúčajú stierače vymieňať pravidelne, ideálne každý polrok, minimálne raz za rok. Fungujú stopercentne? Že nie, ale ste sa s tým už zmierili a privykli ste si na to? Pamätajte si, že dobrá viditeľnosť je základ pri ceste motorovým vozidlo. A ak ju nemáte stopercentnú, nemali by ste si sadať za volant. Iba ak na vlastné riziko, pretože ohrozujete nielen seba, ale aj spolujazdcov a tiež i ostatných účastníkov cestnej premávky. Preto je v tomto smere dôležitávčasná prevencia!

Stierače pokojne môžeme označiť ako kritický bezpečnostný prvok vášho auta.

Len pre zaujímavosť, prvé elektrické stierače uviedla na trh firma Bosch ešte v roku 1926 najskôr len pre luxusné autá.

Možno si to ani neuvedomujete, no stierače vám umožňujú, aby ste videli, kam smerujete. Zabezpečujú dobrý výhľad vodičovi. Pekné dôkladne nezašpinené a priehľadné sklo je základom pre skoré a účinné predvídanie čo sa týka aktuálnej situácie v cestnej premávke. Je pravdou, že ostatné moderné bezpečnostné prvky (ako napríklad airbagy, pneumatiky, brzdy) tiež pomôžu, ale stopercentný a dokonalý výhľad sa postará o to, aby k nim vôbec nedošlo. A to je to najdôležitejšie, nemyslíte?

Sú citlivé na poškodenie a podliehajú viacerým nepriaznivým vplyvom.

Stierače v aute zohrávajú naozaj dôležitú funkciu a kladú sa na ne veľké požiadavky. Dobré nie je ani to nechať ich dlhšie bez používania. Efektívnosť stierania sa príliš znižuje pod vplyvom počasia a predovšetkým priameho slnečného žiarenia. Takto rastie aj mechanické znehodnotenie stieračov. Samotné hrany gumových líšt sa časom vyderú a zostanú hrboľaté. Nazbierané nečistoty a prach na okne nezotrú, ale ich iba rozotrú po celom čelnom (či zadnom) skle. Určite ste to už zažili. Máte značne zníženú viditeľnosť a najmä vtedy, keď najviacpotrebujete dokonalý výhľad. Ako tomuto problému predísť? Jednoznačne pravidelnou kontrolou gumičiek na stieračoch a v prípade potreby aj včasnou výmenou. Podstatné je, aby ste nezabúdali na kvalitu (mikro)hrán gumenej stieracej lišty. Tie sa veľmi často zničia, napríklad ak ich v zimnom období nasilu chcete odtrhnúť od primrznutého skla, či len tak teraz v lete pustíte stierače po suchom znečistenom skle. Ak budete používať i naďalej zničené stierače, poškodíte si aj čelné sklo, na ktorom vzniknú malé škrabance vplývajúce na kvalitnú viditeľnosť predovšetkým v nočnom čase, či pri silnom protisvetle.

Pamätajte si: Nespúšťajte nikdy stierače s primrznutými gumičkami ku sklu v zime. Rovnako ich nezapínajte ani teraz v letnom čase za sucha po špinavom skle. Ak sa toho dopustíte, hrozí vám takto poškodenie gumičiek na vašich stieračoch pomerne rýchlo.

Ak chcete predĺžiť životnosť vašich stieračov, ako aj skiel, dodržiavajte túto radu.

Ešte predtým ako stierače zapnete, umyte alebo opláchnite sklo vodou s cieľom zotretia prachu. Najväčšie množstvo prachu nájdete práve pri gumenej lište, ktorú pomaly zodvihnite a jemne zotrite navlhko. Pri umývaní líšt by ste mali použiť mäkkú špongiu, ktorú vyžmýkate vo vode s bežným saponátom na umývanie riadu. Pokiaľ skončí zima, prekontrolujte, či samotná gumená lišta nie je oddelená a odlúčená (čiže pretrhnutá, či poškodená). Ak nastal taký problém, že lišty nezotierajú niektoré z častí skla, pokojne vytiahnite pružiacu časť a vyrovnajte ju, aby kopírovala zakrivenie samotného skla. Najlepším variantom však bude, ak vymeníte celé stierače.

Dôležitá skutočnosť na záver: Znížená funkčnosť jedného, či viacerých z troch prvkov stieracej lišty – upevňovacieho mechanizmu, kostry stierača, či gumovej lamely – je najčastejšou príčinou nepríjemností, ba až vážnych nehôd. Dobrá viditeľnosť je najdôležitejšia a môže zachrániť život nielen vám, ale aj ostatným!

 

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN