Ako si vybrať autožiarovky: na toto si dajte pozor!

svetla

Zdroj obrázkov: Pixabay

Hovorí sa, že oči sú okná do duše. Ak by sme túto metaforu použili na autá, platilo by to isté o svetlách, najmä v chladnejšej polovici roka, kedy sú jedným zo základných prvkov bezpečnej a pohodlnej jazdy.

 

Menej denného svetla a sychravé počasie znamenajú, že sa na dobré osvetlenie musíme spoliehať viac než kedykoľvek predtým. Základom bezpečnosti je nielen vidieť, ale tiež byť videný, a práve o to sa postarajú kvalitné svetlomety.

 

V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké typy žiaroviek môžete do svojho auta použiť, rozoberieme si ich výhody aj nevýhody a nevynecháme ani užitočné rady, ako zbytočne neohrozovať seba ani ostatných.

 

Nie je svetlo ako svetlo

 

Pre výber tej správnej žiarovky do svetlometov vášho auta je potrebné poznať ich základné delenie, v ktorom môžete nájsť tie, čo najviac spĺňajú vaše očakávania.

 

Základné rozdelenie žiaroviek v niekoľkých kategóriách:

 

 

Zatiaľ čo posledné tri kategórie umožňujú pri výbere istú voľnosť, typ žiaroviek a druh pätice je pevne daný konštrukciou svetlometu a nie je možné ho zamieňať ani kombinovať.

 

Žiarovky podľa typu

 

  1.        Halogénové

 

Ide o starší a najrozšírenejší druh žiaroviek, ktoré zvyčajne vyžarujú svetlo žltej farby do 2000 lumenov. V novších autách a u lepšej výbavy sa už veľmi nepoužívajú.

 

  1.        Xenónové

 

Namiesto žiaroviek používajú silné výbojky, ktorých svietivosť je vyššia ako u halogénových svetiel. Ich veľkou výhodou je to, že využívajú automatický sklon podľa zaťaženia a neoslepujú oproti idúcich vodičov. Aj vďaka tomu si získavajú stále väčšiu popularitu.

 

  1.        LED

 

LED svetlá väčšinou poznáme najmä ako denné a obrysové svetlá. Táto najmodernejšia technológia poskytuje neutrálne biele svetlo, vysokú svietivosť a dlhú životnosť, bohužiaľ však zatiaľ nie je veľmi dostupná a zo všetkých možností ide o tú najdrahšiu.

 

Jednotlivé typy žiaroviek nie je možné zamieňať a kombinovať. Ak má vaše auto halogénové svetlomety, nemontujte do nich xenónové výbojky.

 

Žiarovky podľa pätice

 

Žiarovky v autách sa odlišujú aj podľa veľkosti a druhu pätice, ktorou ich do svetlometu montujete. Najčastejšie majú označenie H4 (v starších autách) alebo H7 (novšie modely), môžete sa však stretnúť aj so žiarovkami H15, H16 a pod.

 

Pri xenónových výbojkách sa zase môžete stretnúť s označeniami D1S, D2S, atď.

 

Označenie býva uvedené na samotnej pätici, takže konkrétny typ zistíte vymontovaním starej žiarovky podľa návodu k vášmu autu.

 

Žiarovky podľa teploty

 

Myslíme tým teplotu vyžarovaného svetla, ktorá sa udáva v Kelvinoch. Svetlo s teplotou okolo 3000 K má žltú alebo žltobielu farbu, opačný extrém je teplota nad 8000 K, ktorá vyžaruje takmer modré svetlo.

 

Prirodzenému dennému svetlu sa najviac približujú hodnoty okolo 5000 K, no ak si želáte napodobniť efekt xenónových svetlometov, zvoľte o niečo vyššie hodnoty so slabým nádychom modrej.

 

Svetlá iných farieb sú na Slovensku zakázané.

 

Žiarovky podľa svietivosti

 

Svietivosť žiaroviek je často vlastnosť, na ktorú vodiči pozerajú ako na prvú, sú však limitovaní typom svetlometov vo svojom aute. Halogénové žiarovky dosahujú slabšiu svietivosť ako xenóny a tie sa zase nemôžu porovnávať s LED svetlami.

 

Pri výbere halogénových žiaroviek s vysokou svietivosťou majte na pamäti jednoduchú rovnicu:

 

Vyššia svietivosť = nižšia životnosť

 

Žiarovky podľa životnosti

 

Ako sme uviedli v predošlom odstavci, životnosť žiarovky veľmi závisí od svietivosti, takže je na vás, či uprednostňujete silnejšie osvetlenie alebo menej častú výmenu.

 

Životnosť sa udáva v hodinách a štandardne sa pohybuje okolo hodnoty 300 hodín.

 

Kupujte iba homologizované žiarovky

 

Homologizované žiarovky a výbojky sú také, ktoré boli oficiálne schválené pre dopravu na Slovensku.

 

Odolajte preto pokušeniu nakupovať lacné a zaujímavo sfarbené žiarovky zo zahraničia. To, čo ušetríte na kúpe, preplatíte na pokutách. Navyše sú takéto žiarovky nespoľahlivé a môžu sa prehrievať, čo zvyšuje riziko požiaru.

 

Nečakajte, kým zhasnú

 

Ak aktuálne svetlá v aute nevyhovujú vaším potrebám, je lepšie ich vymeniť skôr a nečakať, kým sa vypália. V našom eshope máme skladom iba homologizované a kvalitné žiarovky, ktoré presne spĺňajú vaše potreby.

 

Objednajte si náhradné žiarovky alebo výbojky ešte dnes a užite si jasný výhľad z čelného skla aj uprostred noci.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN