Ako správne zahrievať motor v zime

car

Zdroj obrázkov: Pixabay

Leto je nenávratne preč a s ním aj pekné počasie a krátke rukávy. Prichádza celonárodne neobľúbený šport – ranné oškrabávanie okien a ometanie snehu. Nasledujúci polrok je najnáročnejším obdobím pre každého motoristu, či už sa to týka bezpečnosti na cestách alebo údržbe vášho štvorkolesového miláčika. Nízke teploty, námraza, hmla, dažde, to všetko dáva vášmu autu zabrať viac než čokoľvek iné počas roka.

 

Správnou technikou štartovania môžete životnosť svojho tátoša výrazne predĺžiť, za čo sa vám vaša peňaženka poďakuje a auto sa odmení spoľahlivým a bezpečným fungovaním.

 

Dnes si povieme niečo o zahrievaní motora pred jazdou a o najčastejších chybách, ktoré pri ňom vodiči robia.

 

Prečo je zahrievanie dôležité?

 

Starostlivosť, ktorú auto vyžaduje v zimnom období, mnoho ľudí podceňuje. Sčasti za to môžu moderné automobily, ktoré sú na rozdiel od svojich predchodcov zdanlivo schopné normálnej jazdy hneď po štarte. Zdanie však môže klamať.

 

Nízke teploty neškodia len batérii a nášmu pohodliu, ale aj tekutinám a každej kovovej časti, ktorá sa vplyvom tepla a zimy rozťahuje, teda aj motoru.

 

A nielen to - mrazy nepriaznivo ovplyvňujú kvalitu oleja, ktorý je pri zimných teplotách hustejší a nemá dostatočné mazacie schopnosti.

 

Takže aj keď sa vám pri studenom štarte môže zdať, že všetko beží v poriadku, v skutočnosti olej nestíha mazať všetky pohyblivé časti. Následkom toho motor podlieha výrazne vyššiemu opotrebeniu a v extrémnych prípadoch sa môže aj poškodiť.

 

Benzín a diesel

 

Ak si kupujete nové auto a váhate medzi naftou a benzínom, práve dĺžka jazdy by mala byť hlavným kritériom pri výbere paliva. Pri naftovom motore je potrebné myslieť na to, že sa doba jeho zahrievania je výrazne dlhšia ako pri benzíne a v zimnom období vyžaduje viac citu.

 

To je dôvodom, prečo nie sú dieselové motory vhodné na krátke jazdy po meste - do cieľa dorazíte často skôr, ako sa motor vôbec stihne zahriať a takáto jazda mu ani trochu neprospieva. Ak teda plánujete jazdiť hlavne krátke trasy, dajte prednosť benzínu, inak musíte rátať s nižšou životnosťou auta a častejšou údržbou.

 

To, čo ušetríte na palive, sa vám nakoniec môže vypomstiť pri platení v servise.

 

motor

Zdroj obrázkov: Pixabay

 

Nezahrievajte na voľnobeh

 

Už vieme, prečo je potrebné motor v zime zahrievať, aj akú starostlivosť vyžadujú naftové a benzínové motory. Ako to však robiť rýchlo, efektívne a vyhnúť sa tomu, aby sme motoru neúmyselne ublížili?

 

Mnohí vodiči dodržujú celú zimu zavedený rituál, pri ktorom auto najskôr naštartujú, zapnú kúrenie a nechajú motor bežať na voľnobeh niekoľko minút, zatiaľ čo očistia auto od snehu a oškrabú námrazu z okien. Tejto rannej rozcvičke sa, bohužiaľ, nikto z nás nevyhne, ale možno vás prekvapí, že so správnym zahriatím motora to má len málo spoločného.

 

Nenechajte sa oklamať vyhriatym interiérom, motor sa na voľnobehu nedokáže dostatočne rýchlo zohriať.

 

Motor však nie je jedinou dôležitou súčiastkou pod kapotou vášho auta. Kým sa nepohnete z miesta, všetky zvyšné časti ako prevodovka a olej budú studené aj keby ste čakali na parkovisku hodinu. Nehovoriac o tom, že zbytočne míňate palivo a čas.

 

Ako teda motor správne zohriať?

 

Vyraziť na cestu by ste mali už po pár sekundách, no s plynom narábajte opatrne. Prvé minúty sa snažte držať otáčky čo najnižšie a vyhýbajte sa dynamickej jazde a prudkému zrýchleniu, zvláštnu pozornosť by citlivej jazde mali venovať najmä majitelia turba.

 

Samozrejmosťou by mal byť tiež výber kvalitného oleja a jeho pravidelná výmena, pretože aj keď hovoríme o "zahriatí motora", je to najmä olej, ktorý musíme zohriať na prevádzkovú teplotu. V našej ponuke nájdete pestrý výber tých najkvalitnejších olejov pre každé auto.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN