Aký je správny čas na prezutie? Nečakajte na sneh!

O prezúvaní letných na zimné pneumatiky sa napísalo už toho veľa. Pravdou však zostáva, že sa stále nájdu medzi nami motoristami takí, čo podceňujú význam zimných pneumatík v zimnom období, alebo ich nepoužívajú vôbec. Zistite viac o zimných pneumatikách, pretože sa to oplatí vedieť.

Slovenská legislatíva je benevolentnejšia

Na Slovensku sú povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca, iba ak je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu. Teda použitie zimných pneumatík je u nás podmienené práve snehom a ľadom. Aj napriek tomu však chceme zdôrazniť, aby ste si poriadne premysleli, či budete počas zimy jazdiť na letných alebo radšej na zimných pneumatikách. Zimná pneumatika zabezpečuje lepšie jazdné vlastnosti už pri nižších teplotách a to nie iba v prípade ľadu alebo snehu, ale už aj na suchej a mokrej vozovke, v prípade poklesu teploty pod 7 ˚C.

V čom sa odlišujú?

Zimná pneumatika je vyrobená zo špeciálnej zmesi mäkkých prísad, predovšetkým z väčšieho množstva kaučuku. Práve vďaka tomu dokáže zimná pneumatika zabezpečiť lepšiu priľnavosť v prípade veľmi silných mrazov. Ak porovnáme letnú pneumatiku, tá sa pri nízkych teplotách správa veľmi tvrdo a tým má nedostatočnú priľnavosť k vozovke. Zimná guma má výhodu oproti letnej aj v tom, že má iný dezén a tým až o 80 percent vyššie záberové vlastnosti. Okrem toho disponuje samočistiacou schopnosťou, ktorá letnej pneumatike chýba, čo má za následok veľmi rýchle upchatie dezénu a vďaka tomu sa vozidlo stáva ťažšie ovládaným.

Prečo teda radšej siahnuť v chladnejšom období po zimných pneumatikách?

Rozhodne sa oplatí poznať všetky hlavné výhody a pozitívne skutočnosti využívania zimných pneumatík:

  1. kratšia brzdná dráha,
  2. dokonalejšia priľnavosť pri nižších teplotách,
  3. samočistiaca schopnosť,
  4. lepšie a dokonalejšie zrýchlenie,
  5. lepšia smerová stabilnosť.

Nevýhody zimných pneumatík

Ako to už býva, aj používanie zimných pneumatík predstavuje isté nevýhody pre samotného motoristu. Rátajte s týmito nevýhodami:

  1. potreba investície do kúpy zimných pneumatík, ako aj do prezutia
  2. vyššia hlučnosť
  3. nižší kilometrový výkon

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN