Poviete "áno" alebo "nie" najnovším technológiám vo svojom aute? (1. časť)

Môže to predstavovať veľký problém pri rozhodovaní, či si priplatiť alebo nie za najnovšie technológie pri kúpe nového auta. Niektoré sú však v základnej výbave, no väčšina z nich je až v rámci vyššej (nadštandardnej) výbavy. Medzi tie najznámejšie najnovšie technológie dnešných áut sú adaptívny tempomat, asistenti rozjazdu do kopca, parkovacia kamera, štart / stop systém, kontrola mŕtveho uhla, parkovacie senzory, elektronická ručná brzda, senzor vybočenia z pruhu a podobne. Niektoré sú skutočne "veľkými" pomocníkmi pri pravidelnej jazde svojím autom. No niektoré technológie môžu skôr prekážať, ako byť nápomocné. Predstavme si teda niektoré z tých najznámejších technológií v dnešných moderných autách. Keďže je ich viac ako dosť, rozdelíme ich do našich dvoch článkov ...


Adaptívny tempomat ...


Už dlhší čas výrobcovia automobilov dodávajú do svojich áut okrem klasického tempomatu aj tento, nazývaný ako adaptívny tempomat. Vozidlo vybavené touto modernou technológiou využíva kameru v prednej časti vozidla a na základe nej sleduje všetky prekážky pred vami a podľa toho sa aj správa (dodržiava vopred zvolený odstup) od vozidla pred samotným autom, pokiaľ jazdí menšou rýchlosťou, ako je zvolená. Aj pri tejto najnovšej technológii nie je možné potvrdiť sto percentnú účinnosť a využiteľnosť v praxi. Je tiež nutné dôkladnejšie prepracovať celý systém, aby fungoval za každých okolností, vždy a všade na sto percent.

Diaľkové svetlá automatické ...


Výborná pomôcka, ktorú ocení každý vodič, diaľkové svetlá, ktoré sa budú samé prepínať. Nemusíte sa sústrediť na to, aby ste v noci včas prepli diaľkové svetlá na stretávacie, ak sa zo zákruty či kopca vyrúti druhý vodič (motorista). V praxi sa však mnoho vodičov sťažuje na to, že oproti idúci vodiči na nich "blikajú", že ich oslňujú. Je viac než isté, že tento systém môže často aj zlyhať a aj zlyháva (najmä preto, že nestihol včas zareagovať alebo nerozoznal v ten pravý čas prichádzajúce iné auto oproti). Je to už raz tak. Človek teda nedokáže byť vo všetko na sto percent nahradený a hlavne účinne. Je teda potrebné poznamenať, že tento systém u mnohých automobiliek musí byť ešte prepracovaný, aby pracoval čo najlepšie.

Asistent rozjazdu do kopca...


Čo poviete na to, ak vám auto pomôže aj pri tak náročnom úkone, akým je rozjazd do kopca? Isto si pamätáte, keď ste začínali jazdiť na aute. Aké to bolo náročné naučiť sa tento úkon iba so spojkou, nožnou brzdou (prípadne ručnou brzdou) a plynom. Dnes však nové automobily disponujú aj technológiou asistenta rozjazdu do kopca. Stačí, ak vozidlo pristane niekde v kopci a následne ak sa chcete rozbehnúť, pri zaradenej rýchlosti podržíte spojku v zábere a stačí pridávať plyn. Nohu na brzde mať nemusíte, o všetko sa postará asistent v aute. Je však potrebné poznamenať, že systém udrží auto v "nepohybe" pár sekúnd, takže je nutné sa pohnúť prípadne potom auto zabrzdiť.

Parkovacie senzory ...


Ďalšou výbornou technológiou sú parkovacie senzory. Stretnúť sa s nimi môžete dnes tak ako v prednej časti vozidla, tak aj v zadnej časti. Najskôr boli montované iba v zadnej časti vozidiel, dnes sa už bežne stretávame aj s vozidlami, ktoré ich majú nainštalované aj v prednej časti. Ktovie prečo?
Jedná sa o výbornú pomôcku pre každého motoristu pri parkovaní, pretože systém automaticky rozpozná prekážku (či už v zadnej časti vozidla alebo prednej) a vydá o tom hlasný zvukový signál (dokonca aj vizuálny na palubnej doske) o tom, že sa pri aute nachádza prekážka. Môže ísť pri tom o živú osobu alebo o pevný predmet. Takto každý vodič môže zvýšiť pozornosť, prípadne preveriť dané miesto, aby sa účinne vyvaroval a eliminoval tak napríklad náraz vozidla s predmetom a následné poškodenie. Tak ako býva zvykom, aj tieto systémy môžu niekedy zbytočne vzbudzovať zvýšenú pozornosť, pretože zaznamenajú aj také predmety na vozovke, či blízko nej, ktoré vozidlo a vodičovi nepredstavujú žiadne riziko (napríklad vyššia suchá trstina pri vozovke, ľadová námraza na vyššom snehu, vyšší stĺp pri bránach a podobne). Avšak túto technológiu radíme za skutočne výbornú pomôcku za každých okolností, pretože reálne môžu pomôcť zachrániť nielen viac peňazí vynaložených na opravu karosérie áut, ale aj ľudský život (najmä čo sa týka parkovania a cúvania).


O ďalších najmodernejších technológiách, s akými sa môžeme ešte stretnúť v súčasných moderných autách, si povieme v ďalšom článku s názvom "Poviete "áno" alebo "nie" najnovším technológiám vo svojom aute? 2. časť".

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN