Autobatéria, ktorá vás nesklame: starajte sa o ňu správne!

bateria-kable

Ďalšie chaotické ráno, kedy sa zdá, že nič nestíhate. Rýchlo sa oblečiete, ani si nevšimnete, že ste si dali jednu ponožku obrátene, nalejete do seba polovicu kávy a ponáhľate sa do práce s tým, že raňajky vám zabezpečí firemný automat.

 

V studenom vetre prebehnete k svojmu autu, naučenými pohybmi oškrabete námrazu z okien a konečne sadáte za volant. Otočíte kľúčikom a... nič. Auto odmieta naštartovať a na vine je predmet, na ktorý si zvyčajne ani nespomenieme, kým nenastanú problémy.

 

Zima nie je kamarát

 

Zažili ste už niekedy vyššie opísaný scenár? Ak ste jedným z tých šťastlivcov, ktorých auto ešte nikdy nenechalo v štichu, nemusí trvať dlho a môže aj vás stretnúť nepríjemné prekvapenie. Zima je za dverami a s klesajúcimi teplotami si váš štvorkolesový miláčik vyžaduje skoro také množstvo starostlivosti ako manželka. Ale to jej určite nehovorte ;)

 

Nízke teploty a zimné počasie autám neprospievajú v žiadnom smere, či už ide o studené štarty, bezpečnosť v premávke alebo zníženú viditeľnosť, najmä počas rannej hmly.

 

Autobatéria, resp. akumulátor, nie je výnimkou. Keďže ide o zdroj elektrickej energie, ktorý funguje vďaka chemickému zloženiu, nízke teploty znižujú jeho kapacitu a v niektorých prípadoch môžu autobatériu nenávratne poškodiť.

 

Ide pri tom o dôležitú súčiastku, bez ktorej sa z parkoviska ani nedostanete.

 

Väčšinu času oddychuje

 

Autobatéria dodáva pohonnej sústave energiu iba pri vypnutom motore. Počas jazdy sa o to stará alternátor, ktorý zároveň autobatériu dobíja. V ideálnom prípade by nemala vyžadovať v podstate žiadnu údržbu, s výnimkou staršieho typu akumulátorov, kde je potrebné pravidelne kontrolovať hladinu elektrolytu a dolievať destilovanú vodu.

 

Okrem nízkych teplôt vám problémy s batériou môžu spôsobiť aj časté štarty a krátke trasy, počas ktorých alternátor nestíha batériu dostatočne dobíjať.

 

V prípadoch, kedy sa vám zdá, že auto neprimerane dlho štartuje, je vhodné autobatériu dobiť inteligentnou nabíjačkou. Pamätajte však na to, že životný cyklus autobatérie má určitý počet dobití a časom jej napätie klesá.

 

Životnosť autobatérie môžete vďaka dobrej starostlivosti výrazne predĺžiť:

 

 

Pri správnej starostlivosti by vám batéria mala vydržať niekoľko rokov, no odmení sa vám najmä spoľahlivosťou a bezproblémovými štartami.

 

Tip: Vždy zo sebou v aute noste štartovacie káble. Ak vás niekedy autobatéria nepríjemne prekvapí, určite sa nájde niekto, kto bude mať dve minútky a pomôže vám naštartovať.

 

Aj batéria starne

 

Hoci patrí údržba autobatéria k nevyhnutnej starostlivosti o auto, tak ako všetko, ani ona nevydrží do nekonečna. Kedysi človek mohol s jednou autobatériou jazdiť dlhé roky, to je však minulosťou kvôli stále zložitejšej elektronike, ktorá má vyššie energetické nároky.

 

Ak sa budete riadiť našimi radami, môžete počítať s výmenou akumulátora raz za 4 roky. Po tejto dobe je lepšie investovať do novej autobatérie, pričom nejde o nejakú likvidačnú investíciu.

 

V našom obchode ponúkame tie najkvalitnejšie akumulátory značiek BOSH, VARTA, MAXGEAR a EXIDE, ktoré vám poskytnú stopercentnú spoľahlivosť aj v tých najväčších mrazoch. Vymeňte svoju starú batériu za novú ešte dnes a doprajte svojmu auto to najlepšie, aby vám to mohlo oplatiť na cestách.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN