Brzdový systém - čo by ste mali pravidelne sledovať?

Viete, čo tvorí brzdový systém vo vašom vozidle a  čo by ste mali sledovať pravidelne?

Tak ako každé vozidlo má akumulátor, aby sme mohli vozidlo naštartovať a mohli sme sa s ním pohnúť, musí mať aj kvalitné a spoľahlivé brzdy. Určite sa medzi vami nájdu i takí motoristi, ktorí mali už aj počas jazdy problém s brzdami. Je náročné si predstaviť, čo sa deje v takej chvíli s vozidlom, keď stláčate brzdový pedál a auto nespomaľuje, ani nezastavuje. Všetci si vieme domyslieť, ako sa to môže skončiť. Preto neodporúčame zanedbávať ani starostlivosť o brzdy vo vašom aute. Rovnako platí, že čím staršie vozidlo, tým vyššia a častejšia starostlivosť. No, nie vždy to musí byť pravda. I novšie vozidlá sú veľmi zaťažované, čo sa týka bŕzd, takže rovnako ak máte i novšie vozidlo, snažte sa z času na čas skontrolovať, či je všetko v poriadku s brzdami. Ako v každom segmente (čo sa týka autodielov a autosúčiastok), aj v tomto existuje veľmi veľa výrobcov a dodávateľov brzdových prvkov a je zrejmé, že bude náročné zvoliť si tie správne, pretože každé majú iné vlastnosti.

Brzdové kotúče

Dôležité, čo musíte vedieť je, ktoré komponenty tvoria celý brzdný systém vo vašom vozidle. Začnime s brzdovými kotúčmi. Čo sa týka konštrukcie existujú kotúče masívne, ktoré sa využívajú v prednej časti (ako napríklad staršie Škody ich majú), ale aj v zadnej časti (novšie a modernejšie vozidlá). Dnes sa môžete stretnúť s tým, že mnoho súčasných áut má v prednej časti umiestnené kotúče s vnútorným ochladzovaním. Inými variantmi sú takzvané dierované, či drážkované kotúče. Výhoda drážkovaným kotúčov spočíva v tom, že kvalitnejšie odvracajú vzduch spod doštičky pri náhlom brzdení (majú problém však s prestupom tepla pri ohrievaní a ochladzovaní). Samotné brzdové kotúče sa odlišujú aj cenou a tiež kvalitou. Dávajte si pozor na príliš lacné kotúče, pretože v tomto smere sa neoplatí šetriť! Mohlo by sa vám to vyplatiť, najmä čo sa týka bezpečnosti jazdy.

Brzdové segmenty

Ďalšou súčasťou celého brzdového systému sú takzvané brzdové segmenty. Dopĺňajú funkciu brzdových kotúčov, respektíve sú veľmi dôležité čo sa týka kvality brzdenia vášho vozidla. Skladajú sa z rozličných materiálov, charakteristické rozdielnymi činiteľmi trenia, pri rôznych teplotách. Patria sem brzdové doštičky, ktoré sa vyznačujú tým, že niektoré dobre brzdia za studena (ale pri dlhšom brzdení sa prehrievajú a nie sú bezchybné) a niektoré vyžadujú zahriatie a ich účinnosť je bezchybná i pri vyššej teplote. Všetko sa odvíja od toho, čo vy chcete a čakáte od bŕzd vo svojom vozidle. Potrebujete pohotovú a bezprostrednú účinnosť? Alebo naše cesty beriete ako závodný okruh a neprekáža vám, že pri náročnej jazde vám brzdy po chvíli vypovedajú službu?

Kontrola brzdovej kvapaliny

Rozhodne nepodceňujte kontrolu brzdovej kvapaliny, ktorá taktiež dotvára a robí funkčným celý brzdový systém vo vašom vozidle. Brzdová kvapalina je ako keby spojkou, medzi vašou nohou ako vodiča vozidla a brzdovým obložením. Brzdová kvapalina zabezpečuje samotný účinok bŕzd vozidla. Podmienkou je však to, že musí byť odolná voči vysokým teplotám, nemôže sa prehrievať, ani vrieť, či peniť. Pozor musíte dávať na to, aby neabsorbovala neprimerane vodu z ovzdušia, pretože to ju znehodnotí. Pamätajte si: Pravidelne kontrolujte stav brzdovej kvapaliny, respektíve dbajte na pravidelnú výmenu brzdovej kvapaliny, pretože vám môže ísť o život.

Pri každom stlačení brzdového pedálu na podlahu musíte zabrzdiť a tak to má byť a v tom vám pomôže kvalitná a pravidelne vymieňaná brzdová kvapalina od renomovaných výrobcov.

Brzdové hadice

A ešte jedna dôležitá súčasť brzdového systému, bez ktorého by to nešlo. Ide o brzdové hadice. Rovnako ovplyvňujú účinok a to, aký bude výsledok brzdenia vášho vozidla. Môžete pomôcť brzdovým hadiciam a konečnému účinku celého brzdového systému aj napríklad výmenou hadíc. Bežné gumené hadice skúste zameniť za kvalitnejšie teflónové s nehrdzavejúcimi obalom. Samotná kvalita sa síce premietne do ich ceny, ale bezpečnosť a spoľahlivosť by mala byť prvoradá. Ich najväčšou výhodou je to, že sa nezväčšujú pri vzniku tlaku a rýchlejšie pomocou nich prichádza efekt brzdenia. Mnohokrát práve nabehnutie brzdiaceho účinku môže zachrániť nielen váš život, ale i život iných.

Želáme vám veľa šťastných kilometrov bez nehôd a bez akýchkoľvek problémov týkajúcich sa vašich bŕzd!

 

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN