Jazda autom v zimnom období: Na čo treba myslieť, keď si sadáte do auta?

Všetci dobre poznáme (teda aspoň by sme mali vedieť), že jazdiť v zimnom období je potrebné inak a iným spôsobom, ako počas teplejších dní v roku. Zimný čas robí z jazdy autom podstatne rizikovú činnosť (ba až nebezpečnú pre život). Isto netreba zdôrazňovať, že aké nebezpečné sú zamrznuté cesty a že riziko nehody auta je veľmi veľké. Príčin je viacero, ako napríklad nízke teploty vzduchu, riziko námrazy, sneženia či ľadu na vozovkách. Na čo by ste mali vždy myslieť, keď si sadáte do svojho auta v zimnom období? Všetko priblížime v dnešnom článku.

Tma prichádza skôr, ráno aj vo večerných hodinách  


Ako už býva zvykom v zime, do zamestnania ideme zavčasu ráno po tme, z práce rovnako odchádzame väčšinou pri stmievaní (respektíve po tme). Štatistiky hovoria jasno rečou - v zime jazdíme autom iba niečo cez 35 percent po suchých cestách, 40 percent na mokrých a zvyšok 10 až 15 percent tvorí ľad alebo sneh. Aj toto je dôkaz toho, že jazdiť autom v zimnom čase je oveľa viac nebezpečnejšie ako inokedy.


Náročné rána v zime a večer


Rána v zime sú veľmi náročné. Ak ste pravidelný vodič a motorista, zaiste veľmi dobre poznáte skoré zimné rána, keďže ste ich už nie raz zažili pri svojom jazdení. Nie je nič horšie, ak necháte svojho "tátoša" v noci vonku stáť a ráno s ním musíte vyraziť na cestu do školy s deťmi a do práce.
Ako prvé pred jazdou v zime musíte skontrolovať viditeľnosť cez sklá. Nezabudnite očistiť všetky sklá na vašom vozidle (nielen čelné, bočné a zadné, ale aj spätné zrkadlá). Dobrá viditeľnosť cez sklo v aute je základ aj v zimnom období!
Ak ste čelné sklo nezabezpečili ochrannou plachtou alebo prípravkom na čistenie skiel (tiež prípravok s nano technológiou napríklad K2 Vizio Plus alebo produkt Turtle Wax Rain Reppelent Tekuté stierače) či použitím odmrazovača skiel či zámkov, tak vás bude čakať nepríjemné škrabanie skla od námrazy (ak však nemáte pohodlné odmrazovanie čelného skla). Nepríjemný mráz, chlad a ľad pod nechtami prebudí do reality každého.
Pokiaľ teda auto nemáte vôbec zabezpečené a to do rána vonku zamrzlo na kosť (čiže všetky okná sú úplne zamrznuté a pokryté vrstvou ľadu), tak si pomôžte naštartovaním motora a pustením kúrenia na silnejšie obrátky (na plné otáčky nemusíte, pretože aj tak je to zbytočné, nakoľko potrvá pár minút, aby sa prehrial motor a následne začalo kúriť silnejšie aj samotné kúrenie). Vynikajúcim pomocníkom sú vyhrievané predné a zadné sklo, pustite aj to (ideálne je pustiť túto funkciu aj s klimatizáciou, ktorá rýchlejšie spustí efekt odmrazovania, tiež aj sušenia a odmhlievania skiel v kabíne vozidla).
Iný prípad by bol, ak máte doma garáž a auto máte zaparkované tam. Vtedy vás nič podobné nečaká, iba príjemné nasadnutie do príjemne vyhriatej kabíny vozidla a príjemné cestovanie oveľa skôr ako v prvom prípade.


Nebezpečné rosenie a zahmlievanie skiel  


So zimou súvisí aj časté rosenie a zahmlievanie skiel v kabíne vozidla. Tento jav sa deje najmä pri autách znova odstavených v noci vonku (nie vo vyhrievanej garáži). Je to jednoduché, prečo sa to deje. Predstavte si, studená kabína auta a do ktorej si sadáme my, zahriati šoféri a motoristi, ktorí sa chcú čo najskôr dostať do svojho cieľa. Naša vyššia teplota tela a doplnkov oblečenia, dýchanie a naproti tomu studené komponenty a vzduch v kabíne auta. Výsledkom je zahmlievanie okien.
Predísť tomu môžete prípravkami proti zahmlievaniu (tiež utierky proti zahmlievaniu a čistenie skiel, napríklad tieto od výrobcu K2) alebo jednoducho pustením fúkania (klimatizácie) na rýchle vysušenie vzduchu a odstránenie zahmlenia na sklách v kabíne. Následne je potrebné pustiť kúrenie a vyhriať vzduch na príjemnú teplotu, pri ktorej sa vám bude ľahšie, príjemnejšie a bezpečnejšie zároveň cestovať.
Tiež vám môže pomôcť účinná utierka z mikrovlákna, na očistenie skla pred čmuhami a zahmlením.


Zamrznuté zámky  


V zime musíte rátať aj s tým, keď necháte auto cez noc vonku (alebo aj viac ako jednu noc), že vzniká aj riziko zamrznutia zámkov (ak máte auto bez centrálneho zamykania). Pre takéto prípady majte v zime po ruke (nie vo vnútri auta) rozmrazovač zámkov.
Pri centrálnom zamykaní tento problém nehrozí. Tu hrozí len prilepenie tesnenia dverí, kapoty, či kufra tiež z dôvodu silných mrazov. Ako prevencia proti tomuto problému spočíva v ošetrení všetkých gumových častí (tesnení) na svojom aute silikónovým sprejom (ďalším produktom a silikónovým sprejom je aj tento produkt od výrobcu K2) alebo silikónovou ceruzkou.


Základné pravidlá a zásady jazdy v zime 


Ak už sedíte za volantom, musíte pochopiť, že jazda za sucha a pri vyšších denných teplotách je iná ako za mokra alebo počas sneženia, či mrznutia pri nízkych teplotách. Chce to čas, aby ste sa naučili správne jazdiť aj v zimnom náročnejšom období.
Je potrebné myslieť hlavne na to, že na zasneženej vozovke, má auto menej stabilnú trakciu (zle akceleruje, brzdná dráha je dlhšia, zhoršená je i smerová stabilita a vyššie riziko šmyku).
Pre takéto prípade musíte lepšie predvídať, dodržiavať väčší odstup. Jazdite hlavne s hlavou, nepreceňujte svoje schopnosti, upravte rýchlosť v závislosti od stavu vozovky, zabudnite na prudké manévre a brzdenie!


Zimná výbava auta: Na čo nezabudnúť?  


Čo pribaliť do kufra auta v zimnom období? Pár vecí sme už spomenuli vyššie v článku. Pripomíname tiež náhradnú zimnú zmes do ostrekovačov, ďalšie gumičky pre prípad zlého stierania stieračov, štartovacie káble sa zídu tiež, ak vás zradí akumulátor niekde (možno aj doma), prípadne deky, ak by sa vám stala nehoda a vy sa budete potrebovať zahriať, ako aj vaši členovia posádky.
Samozrejmosťou pre každého motoristu v zime vo svojom aute, by mala byť kvalitná škrabka na ľad, rukavice a metlička s lopatkou.
Ako ste na tom vy so zimnou výbavou vo svojom aute? Máte všetko dokonale pripravené alebo si myslíte, že je ešte čas?

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN