Cestujte čistejšie a zdravšie Vaším autom! Na čo pamätať pri čistení interiéru a ako postupovať?

Radíte sa aj Vy k tým motoristom, pre ktorých je auto láskou na celý život? Ak áno, isto dobre viete, že nielen vonkajší vzhľad robí auto autom, ale aj čistota v interiéri je veľmi dôležitá, aby všetko vyzeralo "top". Špina, prach, blato či iné nečistoty nepatria ani na karosériu, rovnako ani do interiéru auta. V kabíne vozidla nejde len o vizuálnu stránku, tu ide o viac - o Vaše zdravie, ako aj zdravie rodiny či iných spolujazdcov. Nebuďte ľahostajní ani k interiéru a robte to tak, ako sa to má a ako je to správne. Poradíme Vám, na čo treba pamätať a ako správne na to, aby ste nič nepokazili a nepodcenili ...

Povysávajte a vyčistite koberčeky, rohožky a sedadlá


Z času na čas je potrebné aj interiér svojho "tátoša" vyčistiť aj z vnútra - od prachu a ostatných nečistôt. Nerobíte to iba pre auto a jeho vzhľad, ale hlavne pre seba a všetkých ostatných, čo s Vami pravidelne cestujú. Ako prvé začnite vysávaním všetkých sedadiel. Aj na nich sa usádza veľa prachu a iných nečistôt. Pri vysávaní tiež spozorujete, či bude treba dané sedadlá aj vyčistiť od škvŕn a nečistôt, ktoré sa nachádzajú priamo na nich (o tomto úkone viac v ďalšom odseku tohto článku). Ak budete mať všetky sedadlá povysávané, potom budete môcť vybrať všetky gumené rohože alebo letné koberčeky z kabíny a kufra auta. Pod nimi sa isto nachádza veľa kamienkov, prachu, omrviniek či iných nečistôt, ktoré tam nemajú čo robiť. Pamätajte na to: Pokiaľ mávate na leto "letné" autokoberčeky, tie bude potrebné častejšie vysávať a čistiť. Gumové autorohože znesú oveľa viac (ale tým nechceme vôbec povedať, že čistenie pod nimi by malo prebehnúť len raz ročne). Ak si to vyžadujú okolnosti, tak všetky rohože či koberčeky riadne poumývajte, aby ste pri ich vracaní do interiéru auta zintenzívnili celkový vzhľad a efekt.


Pokračujte čistením sedadiel


Ak ste všetky sedadlá v aute povysávali vysávačom v rámci prvého kroku očisty interiéru auta a zdá sa Vám, že už majú toho dosť čo sa týka ich čistoty a hygieny, zbystrite pozornosť. Pokiaľ nemáte na sedadlách poťahy kvôli vyššej ochrane, tak budete musieť sedadlá očistiť inak - použitím prípravkov na čistenie (pri poťahoch na sedadlách tie jednoducho zvlečiete a dáte oprať do pračky). Textilné sedadlá sa dajú ľahko vyčistiť doma alebo v autoumývarni. Využiť je možné pestrú paletu kvalitných prípravkov. Ako príklad spomenieme produkt K2 TAPIS Čistič čalúnenia (nielen) na čalúnenie. Jedná sa o veľmi silný čistiaci produkt s jednoduchou aplikáciou a využitím (stačí nastriekať a zotrieť). Obrovskou výhodou je, že sa nerozteká a zostáva presne na tom mieste, kde sa nanesie (veľmi jednoduchý spôsob, ktorý zlepšuje celkový čistiaci účinok). Nemusíte sa báť, že by znečistenie na Vašich sedadlách tento produkt nezvládol. Práve naopak, poradí si s každým znečistením a to nielen na čalúnení. Využiť ho môžete aj na pochrómované súčasti, palubné dosky, koberčeky, dokonca aj pneumatiky a vynikajúco čistí aj lak karosérie (napríklad od nepríjemných odtlačkov prstov). Vo všeobecnosti tento produkt ľahko odstraňuje škvrny od mydla, masti, oleja, živice, laku, nikotínu a ďalších problematických látok.


Podobným kvalitným a overeným produktom je čistič čalúnenia Turtle Wax Upholstery Cleaner. Jedná sa o výborný produkt na čalúnenie v aute a aj mimo neho (tiež čistí autokoberce, aj koberce v dome, byte, záhrade). Tento produkt je dostupný v šikovnom praktickom rozprašovači. Je účinný pri všetkých druhoch tkanín, kobercov, no okrem toho je možné ho použiť aj na plasty a vinyl (eliminuje škvrny, špinu) a znižuje zápach.


Pokiaľ sú však sedadlá vo Vašom aute znečistené až príliš, hĺbkovému čisteniu čalúnenia a tepovaniu s profesionálnym čističom čalúnenia K2 Tornado sa nevyhnete. Ak na tento druh čistenia nemáte čas, chuť či dostatok skúseností, požiadajte profesionálov, ktorí to urobia za Vás. Využiť profesionálne čistenie čalúnenia sa oplatí a možno práve teraz je ten čas ho dopriať svojim sedadlám. Rátajte však, že si za tento úkon priplatíte a jazdiť nebudete môcť minimálne jeden deň (možno viac), ak rátame čas potrebný na dokonalé vysušenie sedadiel v aute.
Nezabudli sme ani na zástancov kože na sedadlách a nielen na nich. V tomto prípade je potrebné postupovať opatrnejšie a inak, ako pri textilných materiáloch. Pomôže Vám prečítanie nasledovného článku "Interiér auta z kože". Aké to má výhody a ako a s čím kožu čistiť?" U viacerých vlastníkov kožených interiérov sa osvedčili prípravky na ošetrenie kože Turtle Wax Leather Cleaner a rovnako aj K2 Letan Cleaner čistič kože. Pri koženom interiéri v aute je potrebné pamätať na ošetrenie kože ešte pred prvým použitím a rovnako jeho pravidelnejšie ošetrovanie ako pri čalúnení (textile).


Vyčistite dôkladne aj palubnú dosku


Pri vysávaní interiéru v aute, ako aj pri dennodennom používaní auta, sa v kabíne víri neskutočné množstvo prachu. A ten sa následne usádza všade, palubná doska nie je výnimkou. Preto ju pravidelne čistite a znížte tak tvorbu a usádzanie prachu. Využiť odporúčame produkty na čistenie a ochranu palubnej dosky. Výborný je prípravok na leštenie palubných dosiek K2 Polo Cockpit Fahren. Jedná sa o kvalitný a účinný produkt, ktorý obsahuje účinné moderné nano častice, ktoré predlžujú efekt prípravku na samotných interiérových častiach auta. Keďže prípravok obsahuje molekuly silikónu, tie sa jednoducho dostávajú do celkovej štruktúry materiálu, čoho výsledkom je vyšší lesk a jas. Je vhodný na všetky časti vyrobené z umelých materiálov a rovnako sa dá využiť aj na oživenie nábytku v domácnosti. Podobným prípravkom tiež na leštenie a čistenie palubných dosiek je aj produkt K2 Polo Cockpit Zelené jablko. Výhodou tohto produktu je to, že si zároveň okrem kvalitného a dlhého vyčistenia palubnej dosky či celého interiéru osviežite vzduch príjemnou vôňou jablka. Výborným, účinným a praktickým pomocníkom v tomto smere sú okrem spomínaných sprejov aj antistatické vlhčené utierky do auta, napríklad tie od K2 Polo Protectant. Sú praktické a jednoducho sa používajú na všetky druhy plastov na palubných doskách a v celom interiéri auta. Výhodou je, že ich využijete aj v domácnosti na znižovanie prachu na bežných povrchoch, tvorby prachu a nečistôt a súčasne zabraňujú alergickým reakciám, pretože sú ekologické a nezaťažujú prostredie.


Prečistite tiež klimatizáciu a vymeňte kabínový filter


Je tu leto a s ním často využívaná klimatizácia. V akom je stave tá Vaša? Klimatizácia má pestré využitie, chladí a suší vzduch, no rovnako ho aj filtruje a čistí. K tomu, aby toto platilo a filtrovaný (klimatizovaný) vzduch v aute bol skutočne "čistejším" a "zdravším" pre každého vodiča či spolujazdcov, musí byť v top stave aj klimatizácia. Odporúčame dezinfikovať klimatizáciu v aute najmä po zime a práve v tomto letnom čase, ak ste tak doposiaľ neurobili a už dlhší čas ste nevenovali pozornosť práve tomuto úkonu (ideálne je čistiť klimatizáciu v aute každý rok, najmä ak ju často používate, respektíve cítite pri jej spustení nepríjemnú arómu). Pomôžte si pri čistení klimatizácie prípravkom K2 fresh sprej na dezinfekciu klimatizácie alebo čističom "klímy" K2 doctor čistič klimatizácie . Všetko o použití týchto produktov nájdete na príbalovom letáku.
O tom, že pri každom čistení klimatizácie v aute by ste mali meniť aj kabínový (peľový) filter, sme už nie raz rozprávali aj v našich článkoch. Sme opäť pri tejto téme a oplatí sa zopakovať, že je to nevyhnutné pre zdravie Vás aj Vašej posádky. Darmo budete mať prečistenú klimatizáciu a púšťať prečistený vzduch, keď ten vzduch Vám bude prechádzať do kabíny auta cez znečistený (najmä prachom, peľovými čiastočkami, plesňami, baktériami) kabínový filter. Ak si neviete rady, či je Váš filter v kabíne auta znečistený alebo nie, tak pri častom rosení okien v aute si môžete byť na 100 percent istí, že je čas na jeho okamžitú výmenu. Meniť ho treba minimálne raz do roka (najlepšie dvakrát). Kúpiť si môžete niektorý z kabínových filtrov rozdelených podľa konkrétnej značky auta v našom elektronickom obchode - budete si tak istí, že vzduch v kabíne bude na dlhý čas skutočne čistým a neškodným.


Ak doprajete autu čistotu aj zvnútra (nielen zvonka), bude Vás tešiť ešte viac celkový jeho dizajn. A navyše sa Vám a Vašim spolujazdcom bude počas cestovania dýchať ľahšie a zdravšie.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN