Čo ak praskne čelné sklo na aute?

Je jedno, či je práve zima, jar alebo leto. Môže sa to stať v každom ročnom období. Je to už raz tak. Jazda na aute prináša okrem príjemných aj tie nepríjemnejšie zážitky. Jednou z nich je práve prasknuté čelné sklo. Viete, čo robiť a ako máte reagovať, ak praskne na vašom aute čelné sklo? Pre lepšiu orientáciu vám prinášame odpovede na možné otázky, ktoré sa vám naskytnú pri vzniku tejto škodovej udalosti na vašom vozidle.

Čo na to zákon?

Zákon na Slovensku jasne zakazuje jazdu autom s poškodeným sklom, obzvlášť ak je to čelné sklo. Navyše sa ani len nevypláca jazda s takýmto vozidlom, ktoré má poškodené sklo. Jednak hrozí pokuta, ako aj odobratie technického preukazu, pokiaľ rozsah poškodenia je väčší ako 2 cm a samotné prasknutie sa nachádza v zornom uhli vodiča, čím sa znižuje dobrá viditeľnosť.

Je potrebné vždy vymeniť celé sklo?

Dnešné moderné technológie vedia zabezpečiť, že nie vždy je potrebné po prasknutí čelného skla ho celé aj vymieňať. Ak nie je potrebné čelné sklo meniť celé, využíva sa technika zalievania. V tomto prípade musí platiť, že samotné poškodenie nie je v zornom uhli vodiča. Ďalšou podmienkou je aj to, aby puklina, či trhlina nebola väčšia ako jednoeurová minca. Ak platí táto zásada, bude možné čelné sklo opraviť technikou zalievania.

Ako funguje metóda zalievania?

Prvým krokom je potrebné z miesta samotného poškodenia vysať vzduch a umytím, či prepláchnutím sa eliminujú malé nečistoty a vlhkosť z predmetného miesta. Samotné miesto sa ošetrí transparentnou živicou. Táto živica sa následne necháva vytvrdnúť pomocou UV žiarenia. Zreparované čelné sklo pôsobí rovnako ako nové čelné sklo, má podobné vlastnosti a rovnako aj vyzerá. Na samotný kvalitný výsledok opravy vplýva predovšetkým čas, ktorý ubehol od okamihu poškodenia do času zreparovania. V tomto prípade, ak spozorujete poškodenia na svojom čelnom skle, neodkladajte návštevu servisu. Ušetríte si veľa výdavkov. Ak by ste nemohli ihneď zájsť do servisu, dočasne prelepte poškodenú časť skla priesvitnou páskou s cieľom eliminácie vlhkosti a prenikaniu nečistôt v mieste prasknutia, či poškodenia.

Výmena celého čelného skla

Pri tomto postupe sa dbá na to, či sa samotné sklo vsádza do gumovej siluety alebo sa priamo vlepuje. Náhrada vlepovaného skla si vyžaduje viac času na zrealizovanie, najmä kvôli predpísanému času určenému na vytvrdnutie použitého lepidla pri lepení skla. V každom prípade platí, že rozbité, či poškodené sklo sa dáva von, rozoberie sa, samotné miesto sa vyčistí, použije sa pri vlepovaní nové lepidlo a následne sa montuje nové sklo.

Čo diaľničná známka a iné nálepky na skle?

V súvislosti s výmenou čelného skla sa naskytujú otázky typu, čo so známkami, či už s diaľničnou alebo nálepkou technickej kontroly stavu vozidla (STK), respektíve emisnej kontroly (EK)? Vo väčšine prípadov sa známky bez poškodenia dajú odlepiť a znova nalepiť na nové čelné sklo. Preto opadajú obavy v súvislosti s tým, že bude potrebné vybavovať nové známky, či nálepky. Navyše, rok 2016 prináša so sebou novinku, týkajúcu sa diaľničných známok. Ak ste to ešte nezaregistrovali, už nebudete mať problémy s lepením diaľničnej známky na čelné sklo. Do platnosti vstúpili od tohto roku elektronické diaľničné známky, takže žiadne lepenie diaľničných známok na čelné sklo vás už nebude čakať, ani neskoršie problémy pri ich prelepovaní na nové čelné sklo, ak to staré náhodou praskne.

Aká je cena za výmenu čelného skla?

Ako je dobre známe, každý úkon súvisiaci s autom niečo stojí. Rovnako je to aj pri výmene čelného skla. Ceny sú odlišné a rôznia sa. Platí, že pri výmene sa spodná hranica za tento úkon pohybuje na úrovni od 100 eur a samotná cena sa môže vyšplhať rádovo až na desaťnásobok tejto ceny. Cena sa bude odvíjať aj od toho, aký typ vozidla máte, aké veľké čelné sklo sa bude vymieňať, akým spôsobom, kde v akom servise a aká bude samotná náročnosť výmeny. Teraz hovoríme iba o cene samotného úkonu bez materiálu, čiže nového čelného skla. To sa odlišuje znova veľkosťou, typom a značkou.

Čo havarijná poistka a hradenie nákladov?

Ak máte uzatvorenú havarijnú poistku na svojom vozidle, v zásade platí, že bude stačiť, ak telefonicky informujete svoju poisťovňu o vzniku škodovej udalosti. V rámci telefonátu si dohodnete termín obhliadky vzniknutej škody. Rovnako môžete vznik škody ohlásiť aj osobne na pobočke poisťovne. Ak máte dohodnutú v zmluve poistky svoju spoluúčasť, poisťovňa uhradí všetky náklady spojené s výmenou, či opravou čelného skla, no celková uznaná suma od poisťovne bude znížená o výšku vašej spoluúčasti. Niektoré poisťovne ponúkajú aj možnosť pripoistenia čelného skla. V takomto prípade je majiteľ vozidla oslobodený od platby akejkoľvek čiastky. Existuje však aj možnosť úhrady nákladov na výmenu čelného skla aj z povinného zmluvného poistenia. V tomto prípade budete musieť mať jasného vinníka nehody, ktorý bude ochotný spolupracovať, zastaví vám pri vzniku nehody a následne vám poskytne potrebné údaje z jeho zákonnej poistky.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN