Ako štartuje auto? Čo je dobré vedieť o štartéri?

Poznáte to, sadnete si v zhone do auta, potočíte kľúčikom a očakávate naštartovanie vozidla. Ak je všetko v poriadku, auto naštartuje bez problémov a bez vedľajších elementov. Môže sa však stať, že auto síce naštartuje, len pri jeho štartovaní ste začuli z motorovej časti čudný a neprirodzený zvuk. V tomto prípade môže ísť o začínajúce problémy so štartérom vo vašom vozidle. V niektorých prípadoch sa však stáva, že akumulátor síce dodáva optimálne napätie pre štart motora, no štartér nemá dostatočný výkon a po obrátení kľúčika v zapaľovaní počujete iba jemné cvaknutie (poškodený štartér nemá schopnosť sa vysunúť a nedokáže uviesť do činnosti motor). Znamená to, že jednak netypické zvuky pri štartovaní auta, ktoré ste predtým neregistrovali, ako aj slabý štartér, neznačia nič dobré pre vás ako motoristu. S cieľom lepšie priblížiť práve túto súčasť auta si dne povieme viac práve o štartéri, jeho funkcii, hlavnej úlohe a o ďalších potrebných skutočnostiach, ktoré určite časom zúročíte, ak by sa náhodou aj vyskytli nejaké tie problémy.


Čo je to štartér a akú plní funkciu?


Na čo je v aute štartér, asi netreba zvlášť vysvetľovať. Neexistuje spaľovací motor, ktorý by nepotreboval na svoju činnosť silu z vonkajšieho prostredia. Práve štartér je týmto zariadením, ktoré roztáča motor. Jedná sa o technické zariadenie uskutočňujúce štart motora v každom vozidle. Hlavnou úlohou štartéra je teda jednoducho povedané, naštartovať spaľovací motor vozidla a uviesť ho do činnosti (aktívneho pohybu). Znamená to, že dobrý a fungujúci štartér musí byť schopný previesť elektrickú energiu z akumulátora na pohybovú (známu aj ako kinetickú) energiu. Či už v zime, v lete alebo kedykoľvek. Štartér musí byť vždy pripravený na otočenie kľúčika v zapaľovacej skrinke. Ak by to tak nebolo, dostali by sme sa do problémov so štartovaním svojho auta. Štartér sa môže poškodiť, najčastejšie sa môžeme stretnúť s nefungujúcimi uhlíkmi respektíve cievkami.
Motor pri štartovaní by mal byť schopný naskočiť pri ideálnych otáčkach. Najčastejšie sa vo vozidlách nachádza 12 voltový štartér, čo je veľkosť napätia a s výkonom od 0,5 do 1 kW (výkon býva aj silnejší vo väčších autách). Takým je aj napríklad štartér od výrobcu Bosch 12 V vhodný napríklad do Škody Fabia Combi 1.2 TSI. Alebo štartér od výrobcu Valeo Service s označením Valeo Service Classic 12 V, vhodný napríklad pre Fiat punto.


Čo ste (možno) nevedeli o štartéri vo vašom aute ...


Štartér je technické zariadenie, ktoré musí pracovať, ako sme už naznačili aj v našom článku za každých okolností. Znamená to, že mu nemôžu robiť problémy ani nižšie mínusové teploty, takže pokojne by mal zvládať aj teploty hlboko pod nulou.
Je skonštruovaný tak, aby vydržal niekoľko desiatok tisíc štartovaní. A ak sa pokazí, najjednoduchšia bude výmena starého štartéra za nový štartér. Ten si môžete vybrať aj z našich autodielov podľa roku výroby auta, značky a modelu vozidla a konkrétnej motorizácie, priamo TU.
Dôležité je pokojné štartovanie, nie dlhšie ako štyri až päť sekúnd. Ak štartujete opakovane a viackrát po sebe, nikdy neprekračujte viac ako štyri až päť štartov. Ale medzi každým ďalším štartovaním si dajte menšiu prestávku aspoň pol minútku. Myslite aj na to, že pri veľmi krátkych trasách, ak budete štartovať veľmi často, hrozí aj poškodenie autobatérie, ktorá sa pri extrémne krátkych trasách a častom vypínaní a zapínaní motora (pri častom štartovaní) nestihne vhodne dobiť. Pre optimálne dobitie batérie je ideálna dlhšia trasa niekoľkých desiatok kilometrov, aby sa vhodne dobíjala. V prípade, že máte problémy so štartovaním a problémom je práve staršia autobatéria, vyhnite sa problémom s ňou a prezrite si ponuku akumulátorov TU.

Ak teda máte problémy so svojím súčasným štartérom vo vašom aute, obráťte sa na náš tím. Spoločne vyberieme nový produkt na štartovanie do vášho auta. Alebo nájdeme iný spôsob, ako vám pomôcť. Náš tím Vám želá veľa bezproblémových štartovaní za každého počasia!

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN