Autobatéria vo vozidle: Čo jej pomôže najviac?

Bez kvalitnej a fungujúcej autobatérii v aute to nepôjde. Predovšetkým preto, že nebude možné ani len naštartovať motor, nehovoriac ešte o fungovaní ďalších prvkov výbavy vo vozidle. Autobatéria je veľmi dôležitým prvkom výbavy v každom vozidle, o tom niet pochýb. Ak aj vy dávate ešte šancu batérii vo Vašom tátošovi, aj keď už má niečo za sebou, dávajte na to pozor. Môže sa vám to vypomstiť, keď si raz sadnete za volant a potočíte kľúčikom (motor nemusí naštartovať a nie vždy je príčinou pokles teplôt). Ak máte autobatériu v aute už dlhší čas, mali by ste jej pomôcť. Ako najlepšie?


Každá autobatéria časom "stráca" na kvalite


V súčasnej dobe sú na akumulátory v autách kladené vyššie nároky ako tomu bolo v minulosti. Nové auto však automaticky neznamená, že problémy s autobatérie sa vás netýkajú. Rovnakú starostlivosť vyžaduje aj akumulátor v novom aute. Treba si pripomenúť, že na celkovú životnosť autobatérie veľmi vplýva samotný štýl jazdenia autom a spôsob využívania vozidla (či sa jedná o jazdenie autom každý deň, raz za týždeň, na akú vzdialenosť a podobne). Tiež je dôležité si uvedomiť, že niekoľkoročný akumulátor má a bude mať iné vlastnosti ako nová či pár mesiacov stará autobatéria.


Ako môžeme pomôcť autobatérii?


V prvom rade je dobré preveriť rok výroby akumulátora pod kapotou svojho tátoša. Odporúčame prekontrolovať aktuálny stav autobatérie bez ohľadu na ročné obdobie (ideálne je skontrolovať stav batérie pred zimou a po zime). V rámci kontroly stavu autobatérie zrealizovanej minimálne raz ročne, je nutné skontrolovať predovšetkým aktuálny stav elektrolytu (je dôležité, aby bola úroveň kvapaliny medzi hodnotami rysiek minimum a maximum).
V prípade, že spozorujeme nižšiu úroveň elektrolytu, odporúčaním zostáva čo najskôr doliať tekutinu do otvoru, v ktorom tekutina chýba (najlepšie destilovanú vodu, ale treba dávať pozor, aby sme nedoliali príliš veľa tekutiny "nad" rysku alebo naopak príliš málo tekutiny "pod" rysku). Je možné, že pod kapotou vášho tátoša sa nachádza práve autobatéria bez nutnosti údržby (takzvaná bezúdržbová autobatéria). V takomto prípade netreba venovať pozornosť starostlivosti, pretože všetky otvory batérie sú uzatvorené a nie je možné ich dopĺňať (taktiež nehrozí ani rozliatie elektrolytu čo možno považovať za ďalšiu veľkú výhodu tohto typu akumulátorov do áut).

Každý motorista veľmi dobre vie, čo je výsledkom slabého a nefunkčného akumulátora. Aby ste sa vyhli problémom, je potrebné s autom jazdiť pravidelne a na dosť dlhé trasy, pretože práve pravidelné jazdenie dobíja akumulátor, oživuje a udržiava v dobrej kondícii. Autobatéria je tak potom odolnejšia a spoľahlivejšia aj v náročnejších podmienkach nielen v zimnom období, kedy trpí pri nízkych mínusových hodnotách teplôt. Práve zima je čas, kedy každý z nás zistí, v akom stave máme akumulátor vo svojom tátošovi. Ak si neviete sami rady s preverením stavu batérie, pre bezplatné preverenie batérie vo svojom aute môžete využiť služby našej predajne PDM Autosúčiastky v Žiline.


Akú autobatériu vybrať?


Vždy vyberajte a kupujte takú autobatériu, akú ste mali pôvodne vo svojom vozidle (čiže takú, ktorú odporúča výrobca auta). V súčasnosti aj v tomto segmente existuje bohatá ponuka produktov a značiek. Napríklad výrobcovia EXIDE, BOSCH, VARTA  ponúkajú viacero typov.

Nutnosť preventívneho dobíjania


Pokiaľ autobatéria v aute zlyhala raz alebo dvakrát, treba ju skúsiť dobiť kvalitnou autonabíjačkou ešte predtým, ako sa vymení za nový kus. Pravdepodobne sa podarí ju oživiť a bude fungovať ako predtým bez problémov (avšak len na isté obdobie). Treba to urobiť hneď, ako akumulátor zlyhá, inak môže byť neskoro. Ak nejazdíte svojím autom každý deň, dobíjajte akumulátor pravidelne a často (najlepšie 2-krát do mesiaca respektíve každý mesiac). Ak nemáte prehľad o ponuke a cenách dnešných typov autonabíjačiek, v nasledujúcej časti článku prinášame krátky prehľad.
Autonabíjačka AMTRA 12V 4A je jednou z tých najdostupnejších autonabíjačiek z ponuky nášho eshopu. Malá, šikovná a cenovo dostupná nabíjačka pre každé auto. Oplatí sa mať ju vždy po ruke v kufri svojho auta pre prípad, keď sa objaví problém s autobatériou. Vo vyššej cenovej hladine sú zase nabíjačka BOSCH.
Najmenšou, najšikovnejšou a najprogresívnejšou nabíjačkou pre osobné autá je autonabíjačka CTEK 5A, ktorá je schopná dokonale a účinne zreparovať poškodenú autobatériu. Jej výhodou je, že ponúka diagnostiku stavu batérie, obsahuje rekondičný režim Recond pre oživenie hlboko vybitých akumulátorov. Navyše ďalší program Desulfatácia vie eliminovať sírany z autobatérie. Táto autonabíjačka ponúka optimalizovaný režim nabíjania najmä v zimnom období. Je vhodná pre olovené akumulátory 12V s kvapalným elektrolytom, (bez)údržbové MF, Ca/Ca, AGM a GEL. Vďaka tejto unikátnej autonabíjačke predĺžite životnosť autobatérii aj u svojho tátoša.


Náš tím Vám praje čo najviac bezproblémových štartov s Vaším štvorkolesovým miláčikom! Oddnes už viete, že ak sa niečo vyskytne s autobatériou vo Vašom aute, máte možnosť vyriešiť tento problém veľmi rýchlo a jednoducho, nie vždy len výmenou za nový kus. Je Vaša autobatéria skutočne v dobrej kondícii?

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN