Čo robiť ak načerpáte nesprávne palivo do nádrže?

V súčasnom tempe života sa môže ľahko prihodiť každému motoristovi i takáto nepríjemná vec. Buďte k sebe úprimní a priznajte sa, koľkokrát ste chceli natankovať naftu do benzínovej nádrže alebo opačne, benzín do tej naftovej? Či sa vám to skutočne aj stalo? Ak áno, už dobre viete, že človek je v tej chvíli bezmocný a musí dlho premýšľať nad tým, ako sa správne zachovať.

Benzínové nádrže sú chránené užším hrdlom

Z dôvodu, aby sa nám motoristom nestávala takáto nepríjemná skúsenosť, samotní výrobcovia benzínových áut ošetrujú nádrže užším hrdlom pre prípad ochrany pred natankovaním nafty (respektíve nesprávnej zmesi) do naftovej nádrže. Z toho dôvodu samotnú „tankovaciu“ naftovú pištoľ do inej ako naftovej nádrže nevsuniete. No výrobcovia naftových áut zatiaľ nepristúpili k takému kroku, aby ochránili a zaistili svoje nádrže pred benzínovými pištoľami. Preto vám prinášame tipy, čo by ste mali urobiť, ak sa vám stane nehoda a naplníte naftovú nádrž práve benzínom.

Nikdy neštartujte auto po natankovaní nesprávneho paliva

V tomto smere má platiť, aby ste svoje auto nikdy neštartovali po takomto chybnom natankovaní nádrže. Vždy si radšej zavolajte odťahovú službu s cieľom odtiahnutia vášho auta do servisu. Pokiaľ by vám bolo ľúto peňazí za odťahovú službu, servisný úkon a palivo, tak nezúfajte, pretože ak by ste išli na aute, stratili by ste záruku za motor a čakala by vás rozhodne nákladnejšia oprava celého motora. A to sú oveľa vyššie výdavky, ako za odťahovú službu, servis, či palivo.

Natankovaním nesprávneho paliva poškodzujete vstrekovacie čerpadlo motora

Ak sa vám stane, že naftovú nádrž natankujete benzínom do plna a následne by ste odišli z čerpacej stanici na vozidle, hrozí vám prinajmenšom poškodenie vstrekovacie čerpadlo motora. Jedná sa o dosť drahú súčiastku samotných dieselových motorov. Ak skutočne odíde z čerpacej stanice s nesprávne natankovaným palivom v dieselovej nádrži, po chvíli budete počuť zvýšené klepanie v motore, ba až šklbanie. Takýto dieselový motor začne strácať prudko výkon. Jediné, čo môžete spraviť pre svoje auto bude, ak rýchlo nájdete odstavnú plochu a vypnete motor auta. Predídete takto väčšiemu poškodeniu motora. Viac už nemôžete spraviť v takomto prípade.

Chyba v tankovaní bude stáť nemalé peniaze

Je pravdou, že aj keď rýchlo vozidlo vypnete, nezaobídete sa úplne bez investovania vyšších finančných prostriedkov do odstránenia samotného problému s nesprávnym palivom. Pokiaľ sa odhodláte sami na odstránenie problému, ako prvé vyčerpajte benzín z naftovej nádrže. Bude však potrebné ju celú vyčistiť. Rovnako bude potrebné prečistiť i čerpadlo a palivové vedenie. Pokiaľ sa vám stalo, že po zlom natankovaní ste aj naštartovali, rozhodne vymeňte aj palivový filter. Takouto chybou vám môže odísť aj vstrekovacie čerpadlo alebo samotné trysky, či ďalšie súčasti dieselového palivového systému. Jedná sa o náročný systém, ktorý je veľmi citlivý na každú chybičku, predovšetkým na zlé a nekvalitné natankované palivo.

Využite nadštandardné asistenčné služby

V prípade, že sa obávate natankovania nesprávneho paliva do svojej nádrže, využite nadštandardné asistenčné služby, ktoré vám dokážu pomôcť aj v tejto nepríjemnej situácii. Obzvlášť to má význam, ak natankujete v zahraničí, napríklad pokiaľ ste tam na dovolenke. No problém vám môže spôsobiť aj obsluhujúci personál. Ak takýto „prešľap“ personálu nepostrehnete ihneď, tak máte problém vy. No ak to zistíte ihneď, môžete sa v zastúpení právnikov obrátiť na majiteľa čerpacej stanice a vymôcť tak peniaze od neho za vám spôsobenú škodu. Jedná sa však o beh na dlhé trate, ale naše členstvo v EÚ vám dáva takéto právo, tak aby ste na to nezabúdali, pretože samotné odstraňovanie následkov natankovania zlého paliva môže pohltiť vyššiu časť vášho domáceho rozpočtu.

V závere tohto článku nám dovoľte zaželať množstvo kilometrov bez akýchkoľvek problémov, obzvlášť tých súvisiacich s natankovaním zlého paliva do vašej nádrže. Pokiaľ by sa vám predsa prihodili problémy s natankovaním zlého paliva, skúste si spomenúť na naše rady a s istotou môžeme tvrdiť, že si úspešne poradíte s ich vyriešením. Život ide ďalej a druhýkrát sa vám to už neprihodí.

 

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN