Dávajte pozor na ten pravý čas výmeny rozvodov vo vašom „tátošovi“

Jedna z najdrahších položiek pri staršom vozidle je výmena rozvodov. Výhodou je presne predpísaný počet kilometrov, kedy by sa mali meniť. Môžete tak svoju peňaženku na to pripraviť. Tento interval je ideálne do bodky dodržať. Prípadne vymeniť skôr. V prípade, ak na ňu zabudnete, môže dôjsť k obrovským škodám. Prečítaním nasledujúceho článku môžete ušetriť na zbytočných škodách a ešte sa aj niečo zaujímavé dozviete :)

 

 

Aké môžu byť najčastejšie problémy s rozvodmi?

 

Chyba rozvodov nie je bežnou chybou auta ako iné. Ak hovoríme o problémoch s rozvodmi, ide o chybu motorovej časti auta. A to nie je vôbec malý problém.

 

V prípade problémov s rozvodmi môže ísť napríklad aj o roztrhnutý ozubený remeň a v takomto prípade nedostávame ako vodiči žiadnu výstrahu zo strany auta na palubnej doske. Nedostanete ani žiadne vizuálne či zvukové upozornenie. Napríklad čudný zvuk motora, búchanie, klepanie a podobne.

 

Pri rozvodoch je potrebné rozlišovať, či máte vo svojom aute rozvody reťazové alebo remeňové. Čo sa týka ich výmeny, je nesmierne dôležité dbať na ich predpísaný interval výmeny.

 

Rovnako nebezpečný je aj styk piestu s ventilom. Takáto porucha býva veľmi nákladná. Pri tomto type poruchy a problémov je potrebné vždy vymieňať aj napínací mechanizmus a kladku (nielen rozvodový remeň).

 

Poruchy s rozvodmi (remeňmi a reťazami) v aute sú typické pre väčšinu súčasných automobilov. Kladky sú najčastejšie problematickými súčasťami celých rozvodov.

 

 

 

Aké diely tvoria rozvody?

 

Najhlavnejšími dielmi rozvodov v aute sú predovšetkým:

-       ozubený remeň (napínanie a vedenie)

-       napínacia kladka

-       obehová / vodiaca kladka

-       rozvodový remeň

-       sada kladiek a rozvodového remeňa

 

 

Všetky tieto diely a súčiastky nájdete podľa vašej značky a motorizácie aj v našom obchode.

 

 

Na čo treba myslieť pri výmene?

 

Výmenu rozvodov v autách predpisujú samotní výrobcovia každej značky. Ak teda prišiel deň D, mali by ste ich vymeniť. Najčastejšie sa mení remeň, kladky a vodné čerpadlo. Vždy treba dbať na to, aby ste vymenili naraz všetko. Odborníci odporúčajú nemeniť súčiastky postupne.

 

 

 

Meňte ich pravidelne!

 

Vo vašom aute sú buď reťazové, alebo remeňové rozvody. Rozvodový remeň prevádzkuje vačkový hriadeľ motora (alebo vačkové hriadele v motore s dvojitým vačkom).

 

Nazýva sa rozvodový remeň, pretože jeho hlavnou úlohou je presné, časové otvorenie a zatváranie ventilu s pohybom piestov nahor a nadol. Výmena rozvodového remeňa je jedným z vysoko cenových prvkov údržby, s ktorými sa musia zaoberať mnohí motoristi.

 

 

Ako často sa má vymeniť?

 

Odporúčané náhradné intervaly rozvodového remeňa sa pohybujú od 96 000 do 170 000 km. Odporúčaný interval nájdete v pláne údržby vozidla.

 

Môže reťazový remeň prekonávať odporúčaný interval? Áno, v niektorých prípadoch. V niekoľkých vysokorýchlostných vozidlách s reťazovým remeňom sa nikdy nezmenil.

 

Napríklad pri Toyote Highlander má za sebou takmer 200 000 km a remeň sa nikdy nezmenil. Je nutné kontrolovať jeho stav, ale samotný majiteľ tvrdil, že stále vyzerá OK.

 

Na druhej strane je veľa prípadov, keď sa rozvodový remeň naruší pri nižších hodnotách najazdených kilometrov ako odporúčaný interval. Zvyčajne je predčasné zlyhanie rozvodového remeňa spôsobené unikajúcimi vodnými čerpadlami, nevhodným napätím a pri namočení rozvodového remeňa do motorového oleja.

 

 

Je možné skontrolovať stav rozvodového remeňa?

 

Odpoveď je áno. Môžete vidieť rozvodový remeň pod kapotou? Nie, ten je zvyčajne pokrytý plastovými alebo kovovými krytmi. Váš mechanik môže odstrániť jeden z krytov a vizuálne posúdiť stav rozvodového remeňa.

 

Kedy je potrebné vymeniť rozvodové reťaze?

 

Všetci vieme, že je potrebné ich vymeniť v odporúčaných servisných intervaloch. Aký je rozdiel medzi rozvodovým remeňom a reťazou?

 

Rozvodový remeň je ozubený, vyrobený z vysoko kvalitnej gumy, je zakrytý ochranným krytom.

 

Rozvodová reťaz je vyrobená z kovu, podobná reťazi bicyklov. Jej aktivita prebieha vo vnútri motora, pretože je nutné mazať ju motorovým olejom. Je potrebné ju vymeniť pri dosiahnutí 60 000 až 160 000 km v závislosti od vozidla.

 

Je rozvodová reťaz imúnna voči mechanickým poruchám?

 

Nie. Problémy rozvodových reťazí nie sú nezvyčajné, najmä vo vozidlách s vysokou hranicou dosiahnutých kilometrov. Podobne ako pri iných pohyblivých mechanických súčiastkach vnútri akéhokoľvek motora sa vystavuje opotrebovaniu.

 

Je mazaná motorovým olejom. Nízka hladina oleja alebo zlá kvalita oleja môžu spôsobiť rýchlejšie opotrebovanie rozvodovej reťaze.

 

 

 

Ako viete, či sú rozvodové reťaze opotrebované?

 

Motor môže byť pomalý alebo má problémy so štartom. Je to spôsobené tým, že reťaz sa vytiahne a roztiahne. Zapaľovanie a časovanie ventilu sa stáva viac spomaleným. Opotrebovaná rozvodová reťaz môže tiež vydávať rôzne nepríjemné zvuky, pri ktorých by ste mali spozornieť. 

 

Mnoho automobilov má vo svojich motoroch dve alebo dokonca tri reťaze a často autoservis môže odporučiť nahradiť všetky reťaze naraz.

 

Ceny za náhradu rozvodových reťazí sa môžu líšiť od 370 do 1 500 € v závislosti od modelu vozidla. Ak ich plánujete nahradiť sami, musíte nájsť správny postup na nastavenie načasovania pri inštalácii novej reťaze.

 

Aby ste sa vyhli problémom s rozvodovými reťazami, mali by ste udržiavať motor v čo najlepšej kondícii a meniť motorový olej v odporúčaných intervaloch. Používanie špičkových motorových olejov a olejových filtrov tiež pomôže.

 

Toto sú najznámejší výrobcovia rozvodov

 

Vždy sa spoľahnite na kvalitné značky rozvodov od renomovaných výrobcov:

 - FEBI BILSTEIN

 - SKF

 - INA

 - CORAM

 - RUVILLE

 - GATES

 - DAYCO

 - DOLZ

 - FAG

 - GATES

 - GRAF

 - SKF

 

Nájdete ich aj v našom eshope.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN