Upresnite výber dielu zadaním typu Vášho vozidla

Akciový leták

Chladiaca kvapalina v aute. Dbajte na správny výber a interval výmeny!

Každé auto dostáva viac zabrať nielen v horúcom letnom období, ale tiež v jesennom a zimnom období. Viete, ako auto vhodne pripraviť, aby jednoduchšie všetko zvládlo? Povieme si preto viac o nemrznúcej zmesi a kvapaline. Poskytneme základné informácie o tom, čo by ste mali o nich vedieť, aký druh vybrať pre svoje auto a čo treba sledovať pri nich.


V rámci údržby vozidla pre nastávajúce chladnejšie obdobie by ste nemali zabúdať na výber správnej chladiacej kvapaliny. Týka sa to kvapaliny do chladiacej sústavy a tiež aj do ostrekovačov. Ako prvé je potrebné prekontrolovať aktuálny stav týchto kvapalín v aute. Aby bolo jasné, každá chladiaca kvapalina pozostáva predovšetkým zo zmesi destilovanej vody a nemrznúcej kvapaliny s cieľom odolať najväčším klimatickým výkyvom počasia.


Aké úlohy zastupuje chladiaca kvapalina (nemrznúca zmes)?


Je to jednoduché. Primárna funkcia chladiacej kvapaliny v aute spočíva v odvádzaní tepla (zohriatej vody) z motorovej časti do chladiacej sústavy (čiže do chladiča). V chladiči dochádza k ochladeniu vody na základe prívodu vzduchu. Ochladená voda sa potom vracia naspäť do motorovej časti a ochladzuje motor znova a znova a takto to funguje počas celej prevádzky motora. Aké nemrznúce zmesi existujú a sú v ponuke?
Súčasný trh ponúka dva druhy nemrznúcich zmesí (chladiacich kvapalín). Prvý druh chladiacej zmesi s označením G11 je modrej farby. Jedná sa koncentrovanú tradičnú chladiacu kvapalinu, ktorej základ tvorí etylénglykol. Antifreeze G11 celoročne ochraňuje chladiaci systém motorového vozidla pred mrazom a vznikom korózie. Podporuje účinný prechod tepla a chráni aj gumové tesnenia. Interval výmeny je každé dva až tri roky. Druhým typom chladiacej kvapaliny je tá s označením G12 a má v porovnaní s G11 ružové sfarbenie. Ide tiež o bežnú chladiacu kvapalinu na báze etylénglykolu s modernými inhibítormi korózie vrátane organických kyselín a silikátov. Antifreeze G12 po celý rok účinne ochraňuje motor auta a aj ďalšie súčasti (hadice, tesnenia, gumy) pre mrazom a účinkami korózie. Tiež dokonale odvádza teplo z motorovej časti a dokonale ochladzuje motor. Výmenná lehota produktu je minimálne 5 rokov. Vyberte si aj vy ten správny druh nemrznúcej zmesi do chladiča vášho auta priamo na našej stránke. K dispozícii máte balenia od jedného litra, cez trojlitrové, desaťlitrové až po najväčšie až dvadsaťpäť litrové balenia.


Aj keď sú iba dva druhy nemrznúcej zmesi, vždy lejte do svojho motora chladiacu zmes, aká tam bola. Farba zmesi nepustí, tak to dodržujte, aj keď výrobcovia povoľujú ich vzájomné miešanie.
Myslite na pravidelnú výmenu kvapaliny!
Chladiaca kvapalina po istom čase stráca svoje vlastnosti. Aj preto výrobcovia uvádzajú odporúčanú lehotu na výmenu (tak ako sme uvádzali vyššie). Modrá G11 sa odporúča vymieňať skôr, ružová G12 vydrží aj viac rokov. Treba však vždy kontrolovať jej stav v nádržke v motore, pretože aj keď je možné ju mať aj viac rokov v motore, iným vplyvom môže dochádzať k jej úbytku a môže chýbať v motore. No hlavne samotou prevádzkou stráca pôvodné vlastnosti a nie je na škodu ju vymeniť skôr, ako odporúčajú výrobcovia.


Čo ešte si treba všímať?


Okrem pravidelnej výmeny chladiacej kvapaliny, jej množstva v nádržke, voľby správneho druhu zmesi, myslite aj na meranie jej bodu mrazu (pri starších vozidlách). Ak máte nové auto alebo z novších značiek, vám tento úkon premeriavania bodu mrazu odpadá (predajcovia nových áut dávajú do áut kvapaliny, ktoré znášajú aj extrémne podmienky). To ale neznamená, že jej stav a množstvo by ste nemali kontrolovať, práve naopak. Tiež kontrolujte sfarbenie kvapaliny a jej obsah, či sa nenachádza v nej niečo, čo by tam nemalo byť (napríklad nečistoty, čiastočky oleja).


Ako použiť chladiacu kvapalinu?


Ak teda vy sami budete dolievať chladiacu kvapalinu do nádobky v motorovej časti auta, vždy iba pri vychladnutom motore (inak hrozí jednak popálenie, či poškodenie častí motora). Zriedenú kvapalinu dolejte do čistého chladiaceho systému, na základe pokynov výrobcu auta. Používajte zriedenú kvapalinu (destilovanou vodou). Pri G11 kvapaline ju môžete nariediť napríklad 1 diel Antifreeze G11 : 2 dielom vody - odolnosť až do mínus 19 stupňov. 2 diely Antifreeze G11 : 3 diely vody - odolnosť do mínus 26 stupňov. Pri G12 platí to isté. Oba druhy chladiacich zmesí je možné nariediť aj do ešte extrémnejších podmienok, až do mínus 37 stupňov. Viac informácií nájdete na obale výrobku či v našej predajni.
Na záver snáď už len jedno. Nezabúdajte na chladiacu zmes (kvapalinu) vo svojom aute a vždy včas ju skontrolujte, najmä pred začiatkom zimy. Vyhnete sa tak zbytočným problémom, nielen s poškodením motora, či zamrznutými ostrekovačmi, ale ušetríte viac na následné opravy všetkých aj ostatných poškodených súčastí, ktoré úzko súvisia či už s motorom, či ostrekovačmi a stieračmi. Ako vždy, včasná prevencia je základ a platí to tiež aj pri nemrznúcich zmesiach a kvapalinách v našich štvorkolesových miláčikoch.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: 0918 792 522

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma.