Toto Vás bude zaujímať. Čo by ste mali vedieť o chladiacej kvapaline

Možno si ani neuvedomujeme, aká je dôležitá. Chladiaci systém by bez nej iba ťažko fungoval. Ten prichádza na rad, keď sa začína hriať motor. Tiež pozeráte v aute, hlavne počas zimných mesiacov, kedy “vybehne” na 90tku? Aby bolo konečne  teplo. Chladiaci systém zabezpečuje optimálnu teplotu. Bez neho by sa motor prehrial a odišiel do večných lovíšť. V chladiacom systéme prúdi chladiaca kvapalina podobne ako v ľudskom tele krv. Má však inú funkciu. Odvádza teplo, ktoré vytvorí motor. Toto prúdi do vzduchu. Dnes si povieme o tom, ako to celé funguje, z čoho sa skladá chladiaca kvapalina a aké typy poznáme.

 

 

Ako funguje systém chladenia

 

Je to na pohľad jednoduché. Primárna funkcia chladiacej kvapaliny v aute spočíva v odvádzaní zohriatej vody z motorovej časti do chladiča. V ňom dochádza k ochladeniu vody na základe prívodu vzduchu. Studená voda sa potom vracia naspäť do motorovej časti a ochladzuje motor. Tento proces sa neustále opakuje.

 

Ako sa dostane kvapalina do motora?

 

Hlava aj valce majú okolo seba vytvorený priestor, v ktorom kvapalina tečie. V lete môžete na chladenie použiť aj destilovanú vodu. V zime sa používa nemrznúca zmes.

 

Zloženie chladiacej kvapaliny je unikátne. Okrem toho, že musí mať dobré chladiace vlastnosti, ochraňuje časti, ktorými preteká. Gumové časti omladzuje a zabraňuje popraskaniu. Pri tých kovových zabraňuje hrdzaveniu, odborne korózii. Tieto vlastnosti jej dodávajú prímesi tzv. aditíva.

 

motor

 

Druhy chladiacej kvapaliny

 

G10 - žltá farba. Táto sa používa pre staršie automobily. Potrebujú ju motory, ktorých hlava nie je zo zliatin hliníku.

 

G11modrá farba. Používa sa pre novšie motory, ktorých hlava je zo zliatin hliníku.

 

G12 - červená farba. Chladiaca kvapalina pre moderné automobily. Môžete ju nájsť aj vo fialovej farbe. Disponuje vysokou ochranou kovových a gumených častí.

 

G13fialová farba. Najmodernejšia chladiaca kvapalina. Bez problémov ju môžete použiť na akýkoľvek typ motora.

 

TIP: Jednotlivé typy kvapalín medzi sebou nemožno miešať. Ani G12 vo fialovej farbe s G13. Ak plánujete výmenu za modernejšiu kvapalinu, vždy vypustite pôvodnú.

 

 

Výrobcovia odporúčajú ku každému produktu výmennú lehotu. Tá je približne 4 roky.

 

Chladiaca kvapalina sa predáva ako koncentrát. Použitím destilovanej vody si viete vytvoriť takú ako potrebujete. Pamätajte však aj na silné mrazy.

 

motor

 

Výrobcovia myslia aj na jednotlicov, aj na podniky s väčším autoparkom a tiež na kamionistov. Preto je škála nádob, v ktorých ich môžete zakúpiť, široká. Začína na jednom litri a končí na sude s objemom 209 litrov. Slušné, nie?

 

Skladá sa:

 

                - voda 2%

                - aditíva 6%

                - monoetylenglykol 92%

 

 

Na toto treba dať pozor

 

Ako užívateľ moderného automobilu príliš veľa starostí mať nebudete. Aspoň nie s chladiacou kvapalinou. Meranie teploty sa odporúča  iba pri starších vozidlách.

 

Ak máte dobrého mechanika, spraví to za Vás. Ide o meranie bodu mrazu.

 

To by ste mali robiť aspoň pred zimnou sezónou, najmä ak viete, že ste počas roku dolievali destilovanú vodu.

 

Vizuálne tiež skontrolujte, či sa v kvapaline nenachádzajú nečistoty, prípadne olej.

 

antifreeze

 

Použitie

 

Zriedenú kvapalinu dolejte do čistého chladiaceho systému na základe pokynov výrobcu auta. Používajte zriedenú kvapalinu (destilovanou vodou).

 

Príklady:

 

1 diel Antifreeze G11 : 2 dielom vody - odolnosť až do mínus 19 stupňov.

 

2 diely Antifreeze G12 : 3 diely vody - odolnosť až do mínus 26 stupňov.

 

Oba druhy chladiacich zmesí je možné nariediť aj do ešte extrémnejších podmienok. Až do mínus 37 stupňov. Viac informácií nájdete na obale výrobku či v našej predajni.

 

Pozor: chladiacu kvapalinu do nádobky dolievajte vždy iba pri vychladnutom motore,  predídete popáleniu, ale aj poškodeniu motora či jeho častí

 

Záver

 

Nezabúdajte na chladiacu zmes (kvapalinu) vo svojom aute. Vždy ju skontrolujte, najmä pred začiatkom zimy. Vyhnete sa tak zbytočným problémom. Ušetríte za následné opravy, ktoré úzko súvisia  s motorom. Včasná prevencia je základ. Váš štvorkolesový miláčik sa Vám odmení skvelou funkčnosťou a spoľahlivosťou.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN