Dôležité rady pre údžbu vašich pneumatík

Bezpečnosť prvoradá. Povieme si všetci, no akosi zabúdame na pravidelnú kontrolu pneumatík. Ako sa správne starať o pneumatiky sme už rozoberali v našom článku na našej webovej stránke. Dnes si však doplníme tieto rady o ďalšie. Uvedomujeme si, že by sme nemali podceňovať starostlivosť o pneumatiky na našom vozidle, nakoľko práve s pneumatikami je každé vozidlo spojené s vozovkou. A to, ako bude vozidlo držať na vozovke, aká bezpečnosť nás čaká a tiež aj mobilita, to bude závisieť od aktuálneho stavu pneumatík. Preto sa usilujte dodržať ďalšie naše rady a nemusíte sa ničoho obávať.

Znehodnotenie a hĺbka behúňa

Nezabúdajte kontrolovať pravidelne zostávajúcu hĺbku behúňa na všetkých pneumatikách. V prípade, že zistíte mieru opotrebenia svojich pneumatík v zákonom určenom intervale 1,6 mm, tak ich urýchlene nahraďte novými. Toto je cesta, ako zabezpečiť najväčšiu a najlepšiu priľnavosť a záber. Na trhu existujú pneumatiky, ktoré vás pri vizuálnej kontrole upozornia na to, že je čas na ich výmenu vďaka indikátoru opotrebenia behúňa, ktorý sa nachádza v dezénových drážkach (práve vo výške 1,6 mm). Samotná bezpečnosť jazdy a mobilita sa odvíja od hĺbky samotného behúňa. Prečo je tomu tak?

  1. Čím väčšia je hĺbka behúňa na pneumatikách, tým viac vody odchádza z povrchu pneumatík – znižuje sa riziko vzniku „aquaplaningu“.
  2. Drážky v dezéne pneumatiky odvádzajú vodu z celkovej plochy pneumatiky v mieste styku s vozovkou a tým je zabezpečená kontrola nad vedením vozidla.
  3. Správne nahustenie pneumatík a ich pravidelná údržba zabezpečujú maximálny výkon počas celej doby životnosti pneumatík.

Pneumatiky zadnej nápravy

Mali by ste dbať na zlepšenie ovládateľnosti vášho auta montážou nových pneumatík na zadnú nápravu. Práve táto náprava, lebo nie je spojená s volantom a je veľmi náročné posúdiť ich priľnavosť. Pamätajte na to, že aby vaše pneumatiky boli hodné optimálnych výkonov, kontrolujte ich stav a hustenie vždy ako je to možné (najmä ak zmeníte ich pozíciu na vozidle). Pre nielen vlastnú bezpečnosť, ale aj pre celú posádku dbajte na to, aby ste montovali na zadnú nápravu vždy nové (alebo aspoň menej opotrebované) pneumatiky. Iba tak dosiahnete lepšiu kontrolu na vedením vozidla na mokrom povrchu. Budete môcť účinne zabrzdiť nielen v prípade núdze, ale aj v prudkých zákrutách a pritom budete mať kontrolu nad svojím vozidlom.

Životnosť pneumatík

Nezabúdajte kontrolovať, kedy je potrebné vymeniť opotrebované pneumatiky. Činitele vplývajúce na životnosť pneumatík sú odlišné a rozdielne, preto je veľmi náročné presne vymedziť, koľko ktorá pneumatika v skutočnosti vydrží. Životnosť pneumatiky je podmienená klimatickými podmienkami, ako aj podmienkami na skladovanie a od používania, ako aj od ostatných činiteľov vplývajúcich na ňu počas celej doby životnosti. To je dôvod na to, aby ste ako pravidelný motorista dbali na kontrolu stavu svojich pneumatík, ako aj na stratu tlaku hustenia a prekontrolovali aj výrazné prejavy, ako napríklad hlučnosť, vibrácie a podobne. Je možné, že práve takýmto spôsobom dáva vaša pneumatika najavo pneumatika, že je čas ju vymeniť a to čo najskôr.

Tip na záver

Zachovávajte rady výrobcu pneumatík predovšetkým, čo sa týkajú ich samotnej výmeny. U odborníkov si nechajte prekontrolovať aspoň raz za rok stav svojich pneumatík, pokiaľ ich máte dlhšie v prevádzke(niekoľko rokov). Vymieňajte svoje pneumatiky vždy, ak ich máte v prevádzke dlhšie ako desať rokov(i keď navonok pôsobia v dobrom stave a majú ešte dostatočný dezén).

 

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN