Máte dieselový motor vo svojom aute? Na čo dávať pozor, aby vydržal čo najviac? (2. časť)

Dnes prinášame 2. časť rád na to, na čo dávať pozor, aby váš dieselový motor vydržal čo najviac bez porúch.

Vymieňajte olej "častejšie" ....


Ak máte dieselový motor, vedzte, že motorový olej musíte meniť častejšie v tomto type motora. Dodržujte pokyny výrobcu a predajcu vášho auta. Dnes je v ponuke množstvo kvalitných motorových olejov a tie dokážu dokonale ochrániť aj náročnejší dieselový motor. Dodržovať však treba odporúčanie výrobcu na druh a typ motorového oleja pre dané vozidlo a konkrétnu značku (konkrétny motor). Ide napríklad o motorové oleje značky FORD, motorové oleje značky MAZDA, motorové oleje značky BMW, MOTORCRAFT, NISSAN, oleje FEBI a VAPSOIL, oleje CASTROL, SHELL a TOTAL. Ak nemáte skúsenosti s výmenou či výberom oleja pre váš dieselový motor, radi vám poradíme. Prezrite si ponuku našich motorových olejov na tejto stránke. Nezabúdajte, vždy je lepšie prísť s dieselovým motorom na výmenu oleja skôr, už po desať tisícoch kilometroch, najneskôr po pätnásť až dvadsať tisíc. Hlavne, ak radi jazdíte rýchlo a športovo, treba prísť do servisu skôr alebo si vykonať výmenu sám alebo u svojho mechanika, ako je bežný interval výmeny oleja.


Vždy sa snažte s autom prejsť čo najdlhšiu trasu ...


Uvedomujeme si, že nie vždy je to možné. Ale prečo ste si potom kupovali na krátke trasy a mestské okruhy auto s dieselovým motorom? Pri kúpe vášho "tátoša" vždy zohľadnite aj tento fakt, na aké trasy s ním budete prevažne jazdiť, či po meste a nič viac, alebo deň čo deň po diaľniciach a dlhé trasy. Pri dieselovom motore musíte jednoznačne myslieť na to, že mu neprospievajú pravidelné veľmi krátke trasy, ktoré netrvajú ani pätnásť či dvadsať minút, kedy sa motor dokáže zohriať, olej premazať všetky súčasti a DPF filter vypáliť všetky škodlivé čiastočky vo výfuku. Obzvlášť nebezpečné sú krátke trasy so studeným motorom v zimnom období. Motor a jeho časti dostávajú zabrať ešte viac (môže dôjsť až k najhoršiemu - prasknutiu takzvanej motorovej hlavy). Nehovoriac o motore s turbo dúchadlom, ktoré sa nestíha pri krátkych trasách dochladiť (nikdy nevypínajte motor s takýmto dúchadlom po dlhšej trase - nechajte aspoň minútku motor pustený na voľnobeh pre spomínané dochladenie).


Z času na čas myslite preventívne ...


Len čistý systém v prípade dieselového motora môže dávať svojmu majiteľovi plnohodnotný výkon a spoľahlivosť. Len takto bude celý systém zbavený škodlivých látok vo výfukových plynoch, bude optimalizované zloženie dymu a samotný dym bude tvorený v menšej miere. Okrem toho vstrekovacie trysky budú tiež zbavované účinnejšie od usadenín. Rovnako aj ihly trysky nebudú zalepené a zapečené. Celý spaľovací proces je tak optimalizovaný, čím vaše auto dosiahne späť pôvodný výkon a silu. Takýto preventívny krok z času na čas zaiste pomôže aj vášmu dieselovému motoru. Je dobré tento proces robiť napríklad pri pravidelnej servisnej kontrole, pri opravách palivového systému. Výborným v tomto smere je produkt LIQUI MOLY Pro-Line Diesel System Reiniger Čistič dieselových systémov (500 ml), ktorý nájdete aj v našej ponuke.


Istotne existuje aj mnoho ďalších rád, ktoré váš dieselový motor dokážu udržať v dobrej kondícii. Isto o niektorých z nich už veľmi dobre viete, pretože vám ich prezradili vaši servisní partneri, predajcovia. No na niektoré zabúdame a preto sme aj my niektoré pripomenuli, pretože správny štýl jazdy a prevencia nikdy nie je na škodu - obzvlášť pri dieselovým motoroch, ktoré sú náchylnejšie na poruchy, včasnú výmenu olejov, paliva, štýl jazdy a podobne, viac ako bežné benzínové motory.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN