Doprajte svojmu autu dôkladný kúpeľ skôr, než príde jeseň

Každý dobre vie, že najviac nečistôt sa nachádza na spodnej časti vozidla. Aby vaša jazda bola neustále bezpečnou a neohrozovala ani vás, ani ostatných účastníkov premávky, mali by ste dopriať svojmu autu dôkladný kúpeľ. Minimálne raz za rok by ste mali dopriať vášmu miláčikovi dôkladnú očistu odhora až smerom dolu, vo vnútri i vonku. Len takto budete mať dobrý stav vášho vozidla a to na dlhú dobu. Navyše si spríjemníte samotné cestovanie v ňom. Využite ešte posledné príjemné letné dni na samotnú očistu auta. Platí, že nielen po zime, ale aj pred zimou by malo auto byť neustále čisté aj zo spodnej časti. Ak si na to trúfate sami, uľahčite si to našimi nasledovnými radami.

1. fáza (Pred)umytie auta

Začnite takzvaným „(pred)umytím“. Jednoducho auto namočte a pokúste sa z neho zmyť všetky najväčšie nečistoty. Počas tejto prvej etapy poodstraňujete nečistoty zo samotného povrchu auta. Spomeňte si na to, čo robíte, ak máte doma veľmi znečistený riad. Jednoducho ho namočíte pred samotným umývaním, aby ste následne jednoduchšie umyli tento riad. Následne si natiahnite hadicu a postriekajte celé auto od hora až dolu (vrátane kolies). Alebo pritom môžete použiť vedrá plné vody, ktoré povylievate na vozidlo. Bude to prácnejšia robota, ale o to príjemnejšie sa vám bude následne hľadieť a rovnako aj jazdiť vozidlom. Nevykonávajte tento úkon na priamom slnku. Radšej majte auto v chládku, aby uschýnalo postupne a nebolo príliš rozpálené a nepoškodil sa na ňom lak.

2. fáza Dôkladnejšie umývanie auta

Následne môžete prejsť k druhej fáze umývania auta, kedy vás čaká dôkladnejšie umývanie. Teraz si zoberte špongiu (najlepšie mäkkú, aby ste nepoškriabali arosériu) a nachystajte si aj vedro s vodou a vhodnou autochémiou (alebo s bežným saponátom). Snažte sa dôkladne očistiť a umyť každý kúsok vozidla. Zamerajte sa najmä na tie časti vozidla, ktoré sú najviac znečistené.  Ak zodpovedne pristúpite k čisteniu všetkých častí auta, dosiahnete želateľný efekt a to po dlhú dobu.

Nikdy nezabudnite vyčistiť i spodnú podvozkovú časť automobilu. Predsa dobre viete, že táto časť auta je najviac náchylná na nečistoty z vozovky. Poriadne vyšpliechajte dutiny podvozku - najlepšie mechanicky očistite každú jednu časť podvozka. Bude to náročnejšie a pracnejšie, ale o to viac sa vám váš štvorkolesový miláčik poďakuje.

3. fáza Odstránenie šmúh zo skiel, karosérie a stieračov

Pokiaľ ste na konci 2. čistiacej fázy so špongiou a čistiacim prostriedkom, môžete spozorovať na sklách, či na karosérii šmuhy, či mastnotu. Tieto nedostatky eliminujte s liehom, pokiaľ nechcete investovať do drahšeja utokozmetiky, či autochémie. Na čistenie skiel môžete použiť prípravok na jednoduchšie leštenie skiel. Ale ešte predtým očistite stierače, ktoré sú tiež dobrými lapačmi nečistôt a špiny.

4. fáza Nanesenie leštiacej pasty, či vosku na lak auta

Aby vám vaše úsilie vydržalo čo najdlhšie, po vyschnutí auta bude najlepšie naniesť na samotný lak autaleštiacu pastu. Použite pastu na celý povrch auta a roztierajte ju mäkkou handrou. Takýmto spôsobom vyplníte i malé vzniknuté škrabance na celej karosérii. V závere nezabudnite použiť vosk, ktorý dodá vášmu autu „šmrnc“ a patričný „lesk“. Rovnako ho nezabudnite rozotrieť mäkkou handričkou tak ako to bolo v prípade leštiacej pasty.

5. fáza Vyčistenie interiéru auta

Rozhodne investujte čas aj do vyčistenia interiéru auta. Možno sa to ani nezdá na prvý pohľad, ale interiér je tiež niekedy veľmi náročné úplne vyčistiť. Preto radšej začnite povysávaním útrob celého interiéru vozidla. Najlepšie bude, ak dáte von samotné koberčeky. Pekne ich vyprášte alebo umyte vo vode so saponátom, či iným čistiacim prostriedkom. Následne svoje úsilie skončite čistením palubnej dosky a vyprášením poťahov auta. Nezabudnite ani na dôkladné zdvihnutie sedadiel a vyčistenie priestorov pod nimi. Aj tu sa môže hromadiť špina a ďalšie nečistoty z bežného používania vozidla - z jedál, či nápojov.

Zdá sa to možno veľmi náročné, ale je to možné dôkladne vyčistiť svojho štvorkolesového miláčika. A práve ešte tento letný čas môžete na to využiť. Tak sa premôžte a investujte svoj čas do dôkladného vyčistenia svojho vozidla. Autíčko sa vám zaručene odmení. A ak by sa vám predsa do toho nechcelo, radšej tento úkon prenechajte odborníkom v tomto smere.

 

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN