Iba "denné" svietenie v zimnom období nestačí!

O dôležitosti a významnosti osvetlenia pre vás a vaše vozidlo nie je potrené pochybovať, obzvlášť v zimnom čase. V zime býva skoršie tma a chladnejšie počasie spôsobuje vznik hmiel, či námrazy. Na nás vodičov sú kladené zvýšené požiadavky. Pred každou jazdou sa oplatí prekontrolovať funkčnosť svetiel a zabezpečiť dokonalý výhľad.

Prečo je to dôležité?

Asi netreba zvlášť pripomínať ako môže dopadnúť jazda s vozidlom, ktoré bude zle alebo vôbec neosvetlené. Vystavujete riziku seba a svoju posádku vozidla, ale aj ďalších účastníkov premávky. Pre prípad bezpečnej jazdy sa vždy držme známej zásady: „Vidieť a byť videný!“ Oplatí sa spomenúť si vždy pred jazdou v zime na túto frázu, pretože v mnohých prípadoch môže zachrániť aj život. Ak by sa ňou riadili všetci,
nemuselo vyhasnúť až toľko ľudských životov na našich cestách ...

Riadne nastavený sklon svetiel

Ako to už býva zvykom, prevencia je aj v tomto smere nesmierne dôležitá. Pokiaľ ju podceníme, môže sa nám to pri jazde obzvlášť v tomto zimnom období veľmi rýchlo vypomstiť. Dokonalá viditeľnosť z nášho auta, ako aj funkčnosť osvetlenia, patria bezpochyby k sebe a zvyšujú bezpečnosť jazdy s naším vozidlom na vozovke.
Základom je mať správne nastavenú výšku respektíve sklon svetiel, respektíve aby svietili správne a neoslňovali oproti idúcich vodičov – ale iba vozovku. Nezabudnime na ručné nastavovanie výšky (sklonu) svetiel, ak nemáme automatické nastavovanie. Je potrebné myslieť na tento fakt vždy pri náhlej zmene hmotnosti vozidla (napríklad pri väčšom náklade v kufri auta). Tlačidlo na ručné nastavenie výšky svetlometov sa nachádza najčastejšie po ľavej ruke pod samotným volantom.

Kontrola svetelnej sústavy

Kvôli zhoršenej viditeľnosti v zime je priam nevyhnutné myslieť na častú kontrolu svetelnej sústavy. Riadne čistite samotné svetlomety, nakoľko je vyššia pravdepodobnosť znečistenia od vozovky, ktorá je vlhká, sypaná soľou, či znečistená blatom alebo inými časticami.
Nemožno nespomenúť aj potrebu očisty auta od snehu a ľadu pred každou jazdou. Svetlomety na aute nemôžu byť nielen špinavé, ale aj zahalené vrstvou ľadu, či snehu. Pokiaľ by ste s takto neupraveným vozidlom spôsobili nehodu, alebo by ste sa stali len jej účastníkom, budete mať veľký problém s políciou a rovnako aj s vašou poisťovňou, kde máte poistené auto.

Pravidelné čistenie

Pamätajte aj na to, že v hmlistom, daždivom a snežnom dni sa nielen sklá ale aj svetlomety auta skôr znečistia a ich efekt klesá niekedy aj viac ako o polovicu. Zdvíhame varovný prst pre všetkých, aby sme na to mysleli a dbali aj reálne na zvýšenú pozornosť pri
takýchto prejavoch počasia, predovšetkým v náročnejšom zimnom období, kedy sú dôsledky ešte silnejšie a nepríjemnejšie .

Stretávacie svetlá ako odporúčanie

Ak jazdíte so svojím vozidlo v čase, keď je znížená viditeľnosť, polícia odporúča použiť stretávacie svetlá auta. Alebo tiež sú dobré hmlové svetlá. Pokiaľ využívate počas dňa funkciu denného svietenia, za zníženej viditeľnosti na ne zabudnite. Denné „led svetlá“ v takejto situácii nebudú stačiť!

Denné svietenie nepostačuje!

Aj keď bolo denné svietenie ustanovené ako povinné zákonom od roku 2009, v zimnom období nemusí stačiť za každých okolností. Predovšetkým preto, že odzadu si vás iný vodič všimne až na poslednú chvíľu, kedy už môže byť častokrát neskoro.

Pozor na správne využívanie hmlových svetiel!

V praxi sa častokrát stretávame aj na našich cestách, že vodiči nesprávne využívajú hmlové svetlá. Nie jeden z nás by o tom istotne vedel povedať nie jednu zaujímavú skúsenosť.
Aby bolo jasné, hmlové svetlá sú určené na zabezpečenie lepšej viditeľnosti v hmle alebo silnom snežení, či daždi. Ak ste zvykli púšťať hmlové svetlá aj pri dobrej viditeľnosti, tak vedzte, že oslňujete ostatných vodičov, či účastníkov cestnej premávky. Zapnuté zadné červené hmlové svetlá dokážu zvýšiť nervozitu ostatných vodičov. V tomto prípade je dobré si zapamätať jedno: „Hmlovými svetlami svieťte iba vtedy, keď je to skutočne nevyhnutné!“ Znamená to, keď je hmla, silný dážď alebo keď silno sneží. Inokedy ich nechajte radšej vypnuté ...

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN