Jeseň v aute: 5 najčastejších chýb na cestách

jesen

Prechod medzi pekným letom a zamrznutou zimou je asi najviac podceňovaným ročným obdobím na cestách. Jeseň dokáže prekvapiť aj skúsených vodičov a počasie sa často mení doslova v priebehu niekoľkých hodín. Aj obyčajná cesta do práce, ktorú by ste inak odšoférovali aj „so zavretými očami“, sa tak môže stať skúškou zručnosti a pevných nervov.

 

Drvivú väčšinu nebezpečných situácii a kolízii na cestách má na svedomí ľudský faktor a v dnešnom článku sa spolu pozrieme na najčastejšie chyby a riziká, na ktoré by ste si mali dať počas jesene pozor.

 

1.      Nesprávne používanie svetlometov

 

Je až zarážajúce, ako málo vodičov vie, kedy ktorý režim osvetlenia použiť. Za dlhých letných dní si šoféri navykli používať len denné LED osvetlenie, ktoré však v horšom počasí nie je dostačujúce.

 

Najväčšie nebezpečenstvo sa ukrýva v tom, že pri denných svetlách nie sú rozsvietené zadné červené svetlá a to ohrozuje životy všetkých naokolo.

 

Najmä pri daždivom počasí je potrebné prepnúť na stretávacie svetlá, ktoré zlepšujú vašu viditeľnosť z oboch strán, v prípade hustého dažďa alebo hmly nezabúdajte používať hmlovky. Ak však stojíte v kolóne, hmlovky nezabudnite vypnúť, aby ste neoslepovali ostatných vodičov.

 

hmla

Zdroj obrázkov: Pixabay 

2.      Jazdenie na letných pneumatikách

 

Nečakajte s výmenou pneumatík, kým napadne prvý sneh. Stačí mokrý a studený asfalt, na ktorom letné pneumatiky nemôžu pracovať rovnako spoľahlivo ako tie zimné. Na zbytočné vyčkávanie a lenivosť môžete doplatiť aj oveľa horšie ako oškretým nárazníkom.

 

S prezutím súvisí aj iná údržba, ktorou sa uistíte, že vaše auto vychádza na jesenné cesty v dobrom stave. Medzi bežné veci, ktoré by ste mali skontrolovať, patrí stav oleja, funkčné stierače aj hĺbka dezénu.

 

Ak sú vaše zimné pneumatiky už zodraté, nepodceňujte bezpečnosť a kúpte radšej nové.

 

3.      Aquaplanning

 

Pri pneumatikách ešte chvíľu zostaneme. Keďže ide o časť vozidla, ktorá je ako jediná v priamom kontakte s cestou pod vami, zaslúži si vašu zvýšenú pozornosť. Predpísaná minimálna hĺbka dezénu v zime je 4 mm.

 

Práve opotrebované pneumatiky sú spolu s vyššou rýchlosťou vinníkom aquaplanningu, teda šmyku na mokrom asfalte. Vydraté pneumatiky nestíhajú odvádzať vodu dostatočne rýchlo a tak sa medzi nimi vytvorí vodná vrstva, na ktorej sa stane vaše auto neovládateľné.

 

cesta v jeseni

Zdroj obrázkov: Pixabay 

4.      Chodci, zver a cyklisti

 

Prvé pravidlo bezpečnej jazdy znie, že musíte jazdu prispôsobiť svojim schopnostiam a snažiť sa predvídať riziko, čo často znamená myslieť aj za ostatných účastníkov premávky.

Aj napriek rozsiahlej osvete dopravnej polície sa stále nájde dostatok chodcov, ktorí si myslia, že nepotrebujú byť osvetlení. Nech sú chodci akokoľvek neopatrní, pravdou zostáva, že sú na ceste najzraniteľnejší a stačí málo, aby ste niekomu vážne ublížili.

 

Samostatnou kategóriou sú cyklisti, ktorí nepoužívajú svetlá ani reflexné prvky. Pamätajte na to, že vás na rozdiel od nich chránia plechy aj airbagy.

 

Nie všetci chodci majú len dve nohy. Zver vás môže prekvapiť aj v obývaných oblastiach a keďže je aktívna najmä v noci, na jeseň a v zime je potrebné rátať s jej zvýšeným výskytom v okolí ciest.

 

5.      Lenivosť pred jazdou

 

Znie to ako samozrejmosť, ale vždy sa nájdu vodiči, ktorí sú schopní jazdiť s malým miestom oškrabanej námrazy alebo s opadaným lístím prilepeným na zadnom skle. Dokonalá viditeľnosť je základ, bez ktorého je vám každá ďalšia opatrnosť k ničomu.

 

Dobrým zvykom je tiež mať v aute neustále slnečné okuliare, najmä keď sa s kratšími dňami slnko nachádza stále nižšie nad horizontom a môže vás oslepiť v tej najnevhodnejšej chvíli.

 

Jazdite opatrne a nikdy nepreceňujte svoje schopnosti. Radšej nech vás ostatní predbiehajú, ako by ste mali ísť neprimerane rýchlo a ohroziť život svoj aj život niekoho iného. Prajeme vám veľa bezpečných kilometrov.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN