Kedy kúpiť nové pneumatiky? Ako predĺžiť životnosť starých pneumatík?

Sú vaše pneumatiky v dobrej kondícii? Neberte ohľad na to, že je zima a zimné pneumatiky používate menej. Je jedno o aké pneumatiky ide, majú svoju životnosť. Kedy je čas vymeniť staré opotrebované pneumatiky za nové? Pre niekoho jednoduchá otázka, pre iného zase nie. Ak ste dobrý vodič, mali by ste byť schopný na prvý pohľad zistiť, či sú pneumatiky na vašom aute dostatočne bezpečné na to, aby ste si dokázal sadnúť za volant bez akýchkoľvek obáv o svoju bezpečnosť, či bezpečnosť svojej posádky.

Užitočné rady o životnosti pneumatík, ako aj o možnostiach, ako si ju môžete predĺžiť 

Ak by ste mal problém zistiť stav dezénu na svojich pneumatikách, už nejaký ten rok výrobcovia pneumatík používajú takzvané mostíky medzi jednotlivými segmentmi vzoru behúňa pneumatiky. Plynúcim časom pod účinkami opotrebenia prichádza k poklesu hĺbky vzoru a postupnému spojeniu častí pomocou mostíkov, ktorých výška je od výroby nastavená takým spôsobom, aby určovala ukončenie životnosti. Tento postup dokáže účinne pomôcť aj bežnému vodičovi sa správne rozhodnúť, kedy je ten správny čas vymeniť staré pneumatiky za nové.

Aj zákon môže pomôcť 

V tomto smere môže pomôcť bežnému vodičovi aj zákon platný v našej krajine. Ten určuje, že minimálna hĺbka dezénu na pneumatike letnej by mala byť 1,6 milimetra a 3 milimetre v prípade zimných pneumatík. Niektorí výrobcovia pneumatík sú však ešte prísnejší a kážu vymeniť samotné obutie vozidla ešte skôr, ako určuje náš zákon.

Správne spôsoby uskladnenia pneumatík 

Nie vždy to musí byť až také jednoduché, aj čo sa týka skladovanie pneumatík. Aj tu musia platiť isté pravidlá, ak chcete dosiahnuť maximálne možnú životnosť pneumatík na svojom vozidle (bez ohľadu na to, či ide o zimné alebo letné pneumatiky). Dbajte na to, aby ste skladovali iba čisté a nie znečistené pneumatiky. Ďalším dôležitým faktorom je, či budete skladovať pneumatiku stále na disku alebo bez neho (v tomto prípade musíte prezúvať z jednej sady na druhú). Pokiaľ budete skladovať pneumatiky trvale bez diskov, odporúčame ich skladovať stojato vedľa seba. V tomto prípade by ste mali dbať na pravidelné pootočenie pneumatík (najlepšie po dvoch týždňoch) s cieľom obmedziť čo najviac deformácie, vznikajúce práve dlhým skladovaním v jednej polohe. Ak budete skladovať pneumatiky trvale na diskoch, jednoducho ich môžete umiestniť ležmo na sebe.

Vhodnosť priestoru rozhoduje 

Potrebné je dbať aj na vhodný priestor, kde budete zimné, či letné pneumatiky počas ich nevyužívania skladovať. Malo by platiť, že takýto priestor by mal byť suchý, chladnejší, tmavší, bez zbytočného silného prúdenia vzduchu miestnosťou. Pokiaľ pneumatiky uskladníte na slnečnom, teplom a pomerne veternom mieste, budú trpieť a rýchlejšie zostarnú a vytvoria sa na nich trhliny. Ak máte pneumatiky s dezénom menej ako 3 milimetre, neskladujte ich, ale radšej ich vymeňte za nové kusy.

Hustenie pneumatík je dôležité 

Platí to doslovne. Je potrebné pravidelne sledovať tlak v pneumatikách. Tomu napomohlo aj nariadenie z EÚ, na základe ktorého musia byť všetky nové automobily od roku 2012 vybavené snímačmi tlaku v pneumatikách. Tieto analyzujú počet otáčok kolesa a podľa nich systém vyhodnocuje, že niečo nemusí byť OK. Ak máte staršie vozidlá a takéto snímače nemáte, odporúčame vám kontrolovať tlak v pneumatikách minimálne raz za mesiac. Ešte jedna dôležitá skutočnosť. Pokiaľ podceňujete správne nahustenie pneumatík na vašom vozidle, istotne vás presvedčíme nasledovnou skutočnosťou k tomu, že nie je to najsprávnejšie riešenie, stavať sa laxne k tejto skutočnosti. Nesprávny tlak v pneumatikách podporuje vyššiu opotrebovanosť a tým znižuje životnosť pneumatík vozidla. Zvýšia sa vám aj výdavky, pretože budete musieť kúpiť nové kusy pneumatík. Nehovoriac o tom, že dochádza aj k priamemu ohrozeniu života celej posádky auta, pokiaľ sú pneumatiky poddimenzované, pretože takéto vozidlo sa stáva veľmi ťažko ovládateľným. Okrem toho s nesprávnym tlakom v pneumatikách budete mať vyššiu spotrebu paliva, rovnako sa brzdná dráha s vozidlom bude predlžovať. Ako máte možnosť vidieť, samotná životnosť pneumatík si vyžaduje skutočne veľkú pozornosť. Sotva svojim pneumatikám doprajete o trochu viac pozornosti ako doposiaľ, odvďačia sa vám za to spoľahlivosťou a bezpečnou jazdou s vaším tátošom. To je už vážny dôvod na to, aby ste pristúpili zodpovedne k predĺženiu ich životnosti.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN