Chladiaci systém v aute: Aj tento si vyžaduje pozornosť!

Chladiaci systém respektíve chladenie v aute je rovnako dôležitým systémom ako každý iný. Bez ohľadu na ročné obdobie, chladiaci systém musí vždy fungovať. Najviac však dostáva zabrať tento systém v horúcich dňoch, či počas večerov. V našom článku priblížime pár jednoduchých rád týkajúcich sa dobrého chodu chladiaceho systému vo vašom aute, či už v lete alebo aj v tomto chladnom období.


Nie je to iba o chladiči ...


Chladič je bezpochyby hlavným komponentom každého chladiaceho systému v každom automobile. Aj v tom vašom, našom, jeho, jej aute, všade je prítomný chladič. Jeho hlavnou funkciou je chladenie motora. Prekontrolujte častejšie, či nie je sťažený prívod vzduchu do chladiča cez prednú masku vozidla. Ak tam nájdete akékoľvek prekážky, ktoré by mohli sťažovať prívod vzduchu, tak ich čo najskôr odstráňte. Rovnako skontrolujte aj celé uchytenia chladiča a jeho súčastí. Dôležitou súčasťou chladiaceho systému, tiež aj chladiča sú trubky, hadice a tesnenia. Tieto atribúty musia byť tiež v kvalitnom stave. Rovnako dôležitá je aj výplň chladiča, čiže chladiacej kvapaliny v chladiči, ako aj vo vyrovnávacej nádržke. Ak potrebujete vhodnú chladiacu kvapalinu respektíve nemrznúce zmesi do chladiča svojho auta.


Kontrolujte aj remene a termostat ...


Prekontrolujte tiež aj hnacie remene a ich aktuálny stav napnutia. V zásade platí, že ich stav musí byť rovnako neporušený a stopercentný, ako pri predchádzajúcich súčastiach chladiaceho systému. Viete, že chladiaci systém tvorí aj termostat? Práve to, že vám motor nepracuje správne, čiže sa často prehrieva, je možné, že to má na svedomí práve porušený termostat. V takom prípade si zakúpte nový kus termostatu a tento pokazený odstráňte čo najskôr z vášho auta. Nový termostat rovnako kúpite, ako ostatné súčasti chladiaceho systému alebo systému kúrenia v našom eshope.


Chladenie súvisí aj s kúrením ...


Ak hovoríme o chladení, tak s ním úzko súvisí aj samotné kúrenie vášho auta. Ako funguje kúrenie vo vašom vozidle? Práve teraz v zimnom období najlepšie preveríte funkčnosť aj kúrenia vo vašom aute. Pri benzínovom motore je nástup kúrenia skorší ako pri dieselovom motore. Pri studenom benzínovom motore pri pustení kúrenia je možné jeho nástup očakávať do pár minút od zohriatia motora, najčastejšie už do piatich minút. Pri dieselovom motore je to o niečo horšie, niekedy až do pätnástich minút od zahriatia motora. Dnešné moderné vozidlá však garantujú všetky pomerne rýchly nástup kúrenia. Na to, aby to mohlo platiť aj v praxi, musia byť všetky komponenty kúrenia v stopercentnom stave rovnako ako prvky chladiaceho systému v aute. To, že je nejaký problém s kúrením či chladiacim systémom vo vašom aute, zistíte, ak sa vám pri dlhodobom kúrení stále rosia okná, respektíve pod rohožami v kabíne nachádzate vlhké fľaky.
Dobrý tip k rýchlemu nástupu kúrenia v kabíne vozidla v zimnom období: Nastavte vnútorný okruh prívodu vzduchu. Následne pustite kúrenie na strednú intenzitu kúrenia (netreba dávať na plný výkon pri manuálnom nastavovaní teploty či klimatizácie). Takto dosiahnete rýchlejšie vykúrenie studenej kabíny vozidla. Výborným tipom pri vysušení kabíny vozidla je využívanie klimatizácie aj počas zimného času. S využívaním klimatizácie v zime predídete aj nepríjemnému roseniu skiel kvôli rýchlejšiemu vysušeniu vzniknutej vlhkosti v kabíne auta a rovnako pomôžete aj dobrej kondícii klimatizácie, nakoľko ak by ste ju počas zimy vôbec nepoužívali, pri jej spustení po zime by ste mohli pocítiť jej nefunkčnosť, či nepríjemný zápach. V prípade prečistenia klimatizácie využite niektorý produkt z našej ponuky priamo na tejto stránke.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN