Kontrolujte častejšie aj svoj výfuk!

Viete, na čo konkrétne slúži výfuk v aute? Áno, aby odvádzal dym z auta von. Výfuk presnejšie odstraňuje výfukové škodlivé plyny z motora, ktoré sa vytvárajú pri spaľovaní paliva, aby sa nedostali do kabíny vozidla. Druhou významnou funkciou je eliminovanie hluku, ktorý vzniká spaľovaním v motore. Celý systém výfuku je skonštruovaný individuálne pre každý typ motora s cieľom udržania optimálneho spätného tlaku vo vnútri motora. Takto je dosiahnuté správne vyprázdnenie, ako aj napĺňanie priestoru spaľovania. Výfuk je veľmi dôležitý pre každé vozidlo a je správne ho udržiavať v dobrom stave po celú dobu jeho životnosti.

Na druhej strane výfuk je práve tou súčasťou vášho vozidla, ktorá sa najviac namáha v automobile. Je tomu tak preto, lebo sa v ňom a celom systéme striedajú raz vysoké a raz nízke teploty. V útrobách výfuku sa vytvára silná a dráždivá kyslá voda, ktorá vzniká kondenzáciou plynov vo výfuku a ktorá spôsobuje koróziu na viacerých častiach výfuku. Zvonka výfuk ovplyvňuje zase dažďová voda, tiež rozličné nečistoty nachádzajúce sa na vozovke. A v neposlednom rade samotnú životnosť výfuku ovplyvňujú aj časté vibrácie (otrasy), ktoré zle pôsobia na jednotlivé spoje výfuku. Správny výber výfuku je alfou a omegou pre správny výkon a spotrebu vozidla. Náš výfukový systém na pdmauto bodka sk obsahuje autodiely pre montáž, samotné rúrky výfuku, tlmiče výfuku, či súčasti (filter) pre vstrekovanie močoviny. Okrem toho si môžete vybrať konkrétny diel pre výfukový systém podľa roku výroby, značky, modelu a motorizácie svojho vozidla. V každom prípade navštívte stránku pdmauto bodka sk a dozviete sa viac.


Z čoho sa skladá výfuk?


Vedieť, z akých dielov sa výfuk vášho auta skladá, sa oplatí, najmä preto, aby ste vedeli vhodne reagovať v prípade akejkoľvek poruchy či problému s výfukom na aute. Ako prvé ide o rúrku, či rúrky výfuku. Nazývajú sa aj ako zvody, ktoré odnášajú plyny z motora do katalyzátora. Ďalšou súčasťou sú pružné časti výfuku, ktoré majú za úlohu eliminovať všetky vznikajúce vibrácie (otrasy), ktoré vznikajú chodom samotného motora (sú umiestňované čo najbližšie k motoru, najčastejšie pred katalyzátorom). Pokiaľ hľadáte najlepšie z najlepších, spoľahnite sa na značky napríklad ASMET, AWG POLONEZ, BOSAL, EDEX, FERROZ, POLMOSTRÓW. Katalyzátor predstavuje najznámejší diel celého výfukového systému. Iba si pripomeňme, že sa jedná o jemné sitko malých komôrok, ktoré sú pokryté vrstvou vzácnych kovov (napríklad platinou). Katalyzátor znižuje obsah kysličníka uhoľnatého a uhľovodíkov vo výfukových plynoch každého auta. V súčasnosti katalyzátor nájdeme aj v dieselových, aj benzínových motoroch.


Lambda sonda, čo to je?


Ďalším dôležitým dielom vo výfukovom systéme vášho auta, je tiež pomerne známa lambda sonda. Je to akési čidlo, ktoré nájdete pred katalyzátorom (alebo v ňom samotnom). Slúži ako snímač, ktorý sleduje množstvo kyslíka vo výfukových plynoch. Tým, že toto zariadenie sníma tieto skutočnosti a dáva výsledky riadiacej jednotke, tým sa prispôsobuje pomer paliva a vzduchu pre udržania najlepšej úrovne spaľovania v aute. Poškodená lamda sonda zapríčiňuje zlé spaľovanie. Výsledkom je vyššia spotreba paliva a nižší výkon motora. Ak hľadáte novú lambda sondu, k dispozícii máme viac druhov a variantov, pre všetky značky. Spomenúť môžeme napríklad Bosch lambda sondu pre VW Passat, ktorú nájdete TU. Rovnako si môžete nájsť tú správnu lamda sondu podľa vašej značky a motorizácie vozidla TU.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN