Krupobitie v aute. Čo robiť a čo nie?

V lete nič neobvyklé, ak nás počas jazdy autom prekvapí náhla búrka a s ňou spojený silný dážď a krupobitie. Intenzita krupobitia môže byť rôzna, od slabšej formy až po veľmi silnú, ba až ohrozujúcu život a náš majetok. Podľa skúsenosti prichádzajú náhle a najčastejšie na konci horúceho dňa, nad ránom alebo poobede.
V článku sa pozrieme viac na to, ako sa každý vodič môže pripraviť na nepríjemné krupobitie
v aute čo najlepšie a ako ho prežiť s najmenšou škodou ...

Čo mať v kufri v lete navyše?


Myslite na príchod búrky v každom horúcom dni, keď si sadáte za volant. V takom prípade majte vždy v kufri pribalenú v rámci povinnej "letnej" výbavy deku alebo hrubšiu ochrannú plachtu. Tú dokážete využiť nielen na príjemný piknik niekde v prírode, ale aj pre prípad náhlej búrky spojenej s krupobitím. Okrem toho sa oplatí mať vždy so sebou aj nepremokavú bundu.

Kde odstaviť auto mimo obce?


Zoberme si príklad, že sme počas búrky na ceste mimo mesta alebo obce (nie na diaľnici). Pokiaľ nám to aj situácia dovoľuje, nezastavujeme hocikde. Platí, že hľadáme najideálnejšie miesto na odstavenie svojho vozidla, najlepšie takého, kde nebudeme ohrozovať ostatných vodičov a zároveň aj dobre na ňom ochránime svoje auto pred poškodením krúpami.
Najvhodnejším miestom je pod mostom alebo akýmsi prístreškom budov v obci respektíve mimo nej. Čiže treba hľadať rýchlo také miesta, kde pri silnom vetre krúpy nebudú dopadať priamo na strechu, kapotu, či čelné sklo auta.
Napadlo vás zájsť do lesa pod stromy? Určite nie. Zabudnite na to! Ani na to nepomyslite. Možno ochránite časť auta pred krúpami, ale čo spravíte, ak vám spadne ťažký konár nebodaj celý strom na auto? V takomto prípade môže ísť aj o život.


Čo robiť správne, ak ste autom na ceste pre motorové vozidlá alebo na diaľnici?


V prípade, že nás búrka s krúpami zastihne pri jazde
po ceste pre motorové vozidlá respektíve na diaľnici, mali by sme sa rovnako riadiť istými pravidlami a samozrejme zdravým rozumom. Pokiaľ sa to ešte dá a spozorujete blížiacu sa búrku, na diaľnicu autom radšej nevstupujte. Ak už na diaľnici ste počas búrky s krupobitím, tak určite zabudnite na "obľúbené" odstavenie vozidla pri krajnici.
V každom prípade je lepšie, ak budete pokračovať
v jazde ďalej (aj keď máte nejakú škodu na aute). Znížte maximálnu rýchlosť, no nechoďte ani veľmi pomaly. Je dôležité zachovať plynulosť premávky aj voči ďalším vodičom tak, aby ste neohrozovali ani seba a svoju posádku, ani ostatných vodičov. Pamätajte vždy na vzniknuté nebezpečenstvo nárazu zo zadnej strany, nakoľko aj ďalší vodiči začnú panikáriť, stratia potrebnú pozornosť a budú chcieť čo najskôr vyriešiť svoju nepríjemnú situáciu (rovnako ako vy).
Okrem vyššie popísaného opatrenia pre vašu vyššiu bezpečnosť (aj vašu aj ostatných členov posádky) zapnite všetky svetlá na vozidle! Nezabudnite prejsť
z denného "led svietenia" na normálne svietenie (myslite na to, že pri dennom svietení nemáte osvetlenú zadnú časť vozidla a vodiči za vami vás nemusia včas spozorovať, čo je veľmi nepríjemné), prípadne zapnite aj diaľkové svetlá alebo hmlové svetlá. Ak je situácia skutočne vážna a viditeľnosť pred vami a za vami je priam nulová, zapnite aj svetlá "s výstražnými trojuholníkmi". Iba takto budete dobre osvetlení a viditeľní vo vašom aute.
Ak počas jazdy búrka neutícha, ani krupobitie, zájdite na najbližšiu čerpaciu stanicu alebo odpočívadlo a prečkajte nepríjemnú búrku práve na takomto mieste.

Ako sa čo najúčinnejšie chrániť?


V situácii, pokiaľ nedokážete vozidlo ako aj všetky jeho časti (najmä karosériu a čelné sklo) dokonale ochrániť, je vhodné použiť ochrannú plachtu alebo deku, či iný materiál, pomocou ktorého zabránite priamemu dopadaniu krúpov na auto. Možno sa vám nepodarí stopercentne ochrániť sklo pred prasknutím a poškodením, no práve plachta alebo deka zabránia preniknutiu vody do interiéru auta a rovnako aj znehodnoteniu a poškodeniu vnútornej časti vozidla.


Je auto bezpečným miestom počas búrky?


Nakoniec si povedzme o tom, či auto vôbec je bezpečným miestom pri búrke. Rozhodne áno, pretože vytvára pre nás a našu posádku takzvanú Faradayovu klietku. Ide o (celo)uzatvorenú klietku z elektrického materiálu. Vnútro klietky je ochraňované voči vplyvom exteriérových elektrických, elektrostatických a elektromagnetických vĺn a polí. Klietka je ako vodič, preto sa v jej vnútornom objeme náboj nenachádza. Samotné žiarenie je pohlcované povrchom klietky, v našom prípade autom. Práve auto preto vytvára bezpečný bunker pre nás počas búrky, i keď hrozí poškodenie skla, či karosérie krúpami. Najdôležitejšie je, že my a naša posádka bude v bezpečí.
Čo dodať na záver? Snáď iba to, že zažiť čo najmenej nepríjemných búrkových stavov počas vašej jazdy autom. Ak vás už nejaká tá búrka niekedy postihne, konajte vždy predvídavo, rozvážne, pokojne a so zdravým rozumom. Búrka s krúpami netrvá večnosť, takže tú krátku dobu myslite čo najviac na bezpečnosť svoju ako vodiča a následne aj na bezpečnosť a zdravie vašej posádky a ďalších účastníkov premávky. Až na poslednom mieste myslite na škody na aute, ktoré je možné dodatočne jednoducho opraviť.
Mohol by vás zaujímať aj iný článok zo sekcie článkov v našom blogu TU.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN