Interiér auta z kože: Aké to má výhody a nevýhody? Ako a s čím kožu čistiť?

Ak nebudete venovať pozornosť koži a nebudete s ňou zaobchádzať tak, ako sa má, isto vám dlho nevydrží v kokpite vášho auta ako nová. To, že mnohí z vás majú kožené poťahy v aute, znamená aj to, že ste si museli zvyknúť na jej špecifické vlastnosti a istú dávku pravidelnej starostlivosti. Ale nie je koža ako koža. Pozor na lacnejší variant kože, takzvanej (eko)kože, ktorá sa veľmi rozšírila aj v automobilovom priemysle. Pravá surová koža tá bude pôsobiť inak ako jej umelá napodobenina. Hlavným znakom pravej kože je, že sa prispôsobuje aktuálnym klimatickým podmienkam, čo znamená, že bude príjemnejšou na dotyk v každom období a pri každej teplote.


Niektoré z výhod kože v kokpite auta


Najväčšou výhodou kože v aute, napríklad na sedadlách v porovnaní s textilom, je ľahšie udržiavanie čistoty sedadiel v porovnaní s bežnými textilnými poťahmi. Koža nesaje ani vodu, ani pot. Sedadlá z kože majú dlhšiu životnosť v porovnaní s látkovými. Na to však, aby tieto výhody u koži vždy platili, musí byť koža pravidelne udržiavaná a ošetrovaná (najlepšie impregnovaná voči vlhkosti a prachu). Myslíme tým však všetku kožu, ktorá sa v interiéri vozidla nachádza.

Ako a s čím kožu čistiť?


Ak si na samotné čistenie kože v aute potrpíte, dajte si všetky jej súčasti vyčistiť profesionálnej firme, ktorá sa tým zaoberá dlhodobo a má dobré referencie. Pripravte sa však na to, že to bude stáť istú sumu peňazí. V podstate čistenie koži nie je veľmi náročné, ale to iba v prípade, ak využijete pritom vhodné a overené produkty na čistenie a ošetrenie kože. Isto to zvládnete aj sami. Môžete pritom využiť niektorý prípravok na kožu priamo na našej stránke.


Aké prípravky na kožu je možné použiť?


Koža si vyžaduje viac úsilia na jej ošetrenie, bez ohľadu na to, či sa jedná o použitie v aute alebo nie. Môžeme sa dnes stretnúť s viacerými prípravkami na kožu. Spomenúť môžeme napríklad čistič na kožu značky K2 (K2 Letan 200ml), ktorý čistí a zároveň aj chráni kožu, respektíve všetky časti vyrobené z rozličných druhov kože (bez ohľadu na farebný odtieň). Tento produkt súčasne aj impregnuje samotný povrch kože a ochraňuje ju pred popraskaním a vysušením. Takto ošetrená koža v aute predstavuje lepšie ochranu pred vlhkosťou a špinou, no zároveň na dotyk a pocit príjemnejší materiál. Na kožu tiež môžete použiť čistič a ochranu kože Turtle Wax Leather Cleaner 500 ml alebo K2 Letan Cleaner čistič kože.


Aké sú nevýhody kože?


Ako každý materiál v aute, aj koža a kožené doplnky z nej, má pár nevýhod, ktoré pramenia pre každého majiteľa auta, ktorý ju má alebo ešte len dá do svojho vozidla. Pokiaľ by ste kožu neošetrovali pravidelne, napríklad aj prípravkami uvedenými vyššie, rýchlo sa na nej objavia nedostatky ako popraskanie (toto platí predovšetkým pre tie tenšie a umelé kože). K nevýhodám kože patrí aj to, že nie je odolná voči všetkému (pozor si dávajte na príliš dlhé nechty alebo lak na nechty). V neposlednom rade prehriata koža slnkom v aute môže byť veľmi nepríjemná na dotyk s telom a dokáže narobiť nemalé problémy čo sa týka najmä komfortu, či zdravotných problémov. Naopak v chladnejšom čase je potrebné si zvyknúť na ešte väčšie chladenie.

Možno ste aj vy tými motoristami, ktorí už kožu v aute majú. Ale možno ste práve tými, ktorí sa pre ňu len rozhodujú respektíve nevedia sa rozhodnúť. Textilné poťahy a čalúnenie je klasika. Koža však predstavuje vyšší level, čo sa týka výzoru a vzhľadu auta, no treba o nej vedieť viac a tiež vedieť ako správne na jej čistenie a údržbu. Nech sa rozhodnete akokoľvek, koža si vyžaduje patričnú starostlivosť, aby vám poskytla to, na čo je určená a aby ste naplno mohli využiť jej výhody a eliminovali jej negatíva.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN