Brzdite motorom svojho auta: Šetríte brzdy, zvyšujete si tak aj bezpečnosť!

Ako často pri klesaní z kopca brzdíte motorom svojho auta? Že nie až tak často? Alebo prečo si zbytočne ničíte brzdy auta? Motorová brzda šetrí normálne brzda auta. Ozrejmime si viac, čo to je motorová brzda a ako funguje.

Brzdenie motorom

 
Kedy dochádza k brzdeniu motorom? Práve vtedy, ak zaradíte rýchlosť, nestláčate ani plyn, ani nožnú brzdu. Auto brzdí motorom a čím väčšie otáčky motor získa, brzdný účinok je vyšší. Čím nižší rýchlostný stupeň zaradíte, tým viac bude auto motorovou brzdou spomalené a brzdené. Treba však pamätať na to, že aj napriek tomu, že brzdný vplyv (účinok) motora je relatívne viditeľný, pre niektoré typy vozidiel nie je dostatočný. Jedná sa predovšetkým o veľké nákladné vozidlá, pri ktorých je a bolo nutné samotný efekt motorovej brzdy navýšiť.


Hlavná úloha motorovej brzdy


Podľa dostupnej internetovej otvorenej interpretácie, hlavná funkcia motorovej brzdy spočíva v tom, že zosilňuje aktívnu bezpečnosť vozidla prostredníctvom účinného brzdenia motorom. Motorová brzda v aute okrem iného predlžuje životnosť klasických bŕzd a celého brzdného systému. Každý motorista veľmi dobre vie, že častým používaním bŕzd sa opotrebúvajú celkovo brzdy, najmä ich najviac zaťažované súčasti. Sú nimi najmä brzdové platničky. Ako každý skúsený vodič isto aj vy spomínate na niektoré problémy s opotrebovanými brzdami (nízky účinok brzdenia, dlhá brzdná dráha, nedobrzdenie a vznik nehody a podobne). Časté sú problémy s pískaním bŕzd pri brzdení, napríklad pri pribrzďovaní dolu kopcom alebo do zákruty. Dôvodom môžu byť poškodené niektoré segmenty bŕzd na vašom aute (najčastejšie platničky). Menej nebezpečným ako prvý prípad je len akási nečistota, ktorá sa dostala medzi kotúč a brzdy. Alebo ak ste auto nechali cez deň aj noc odstavené, kotúč môže postihnúť korózia, ktorá spôsobuje nepríjemný zvuk pri brzdení. Preto bude vždy najlepšie zistiť, čo je pravým dôvodom problému. Každý problém s brzdami vo svojom aute je možné najlepšie a najrýchlejšie vyriešiť výmenou nového dielu, či dielov v systéme. Zadovážte si včas nové diely brzdového systému aj pre vaše auto. Napríklad aj v našom eshope nájdete všetky univerzálne diely čo sa týkajú brzdového systému. Nájdete tu samozrejme hadice, trubky, adaptéry, držiaky, brzdové potrubia, ventily, snímače a tiež aj regulátory dynamiky jazdy.


Aký má význam brzdenie motorom?  


Ako sme už zdôraznili v úvode nášho článku, motorová brzda predstavuje spomaľovanie vozidla prostredníctvom samotného motora a má význam aj v tom, že zjednodušuje prácu samotným brzdám automobilu, respektíve celému brzdovému systému a navyše ich chráni pred skorým opotrebovaním. Pýtate sa ako? Ak by ste nevyužívali silu motorovej brzdy, museli by ste nevyhnutne po celý čas až do konca brzdenia využívať iba klasickú silu nožnej brzdy. Okrem toho motorová brzda plní aj funkciu núdzovej brzdy v prípade efektného spomalenia vozidla, ak by náhodou zlyhal hlavný brzdový systém vozidla. V zásade platí, že najvyšší účinok motorová brzda v aute má pri dosiahnutí vyšších otáčkach samotného motora.
Podľa viacerých odborníkov na motorovú brzdu, pri jej pravidelnom využívaní motor pracuje lepšie a nezlenivie (najmä ak jazdíte na krátke trasy po meste a vaša rýchlosť je iba do 50 km/h). Tiež brzdenie motorom ochladzuje v konečnom dôsledku motor auta, najmä ak je naň vyvíjaný vyšší tlak. Rovnako to má význam aj čo sa týka spotreby paliva. Ak auto začne brzdiť motorom, od tej chvíle sa zatvára prívod paliva (nafty, benzínu) do motorovej časti a spotreba sa pohybuje na úrovni "0" litrov. A nakoniec, brzdenie motorom má nesmierny význam v zimnom čase, ale to asi už všetci dobre vedia, že brzdiť motorom dolu zasneženým kopcom je na nezaplatenie (nie stláčanie brzdového pedálu). Ale vedeli ste aj to, že ak budete v zime brzdiť motorom, ten sa dostane skôr do optimálnej teploty? A tak bude dosiahnutá skôr normálna spotreba, pretože vo všeobecnosti platí čím studenší motor, tým vyššia spotreba pri jazde autom.

Aký záver nám plynie z tohto článku? Necháme na posúdenia vás všetkých. Ale určite sa medzi vami nájdu aj takí motoristi, ktorí doteraz obmedzovali motorovú brzdu v domnienkach, že sa im zvyšuje priemerná spotreba a že nebodaj kazia svoj motor viac, ako keď budú brzdiť na "neutrále" a nožnou brzdou. Nehovoriac o tom, že motorová brzda je odborníkmi označovaná aj ako "núdzová" brzda. A možno ste sa aj vy o tom presvedčili naživo niekedy pri vašej jazde, kedy už išlo aj o život, či už váš alebo niekoho iného.

Mohol by vás zaujímať aj iný článok z nášho magazínu TU.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN