Vyberte model svojho vozidla

Katalóg dielovVýfukový systém

Výfukový systém pre vaše auto

Použite jednoduché vyhľadávanie podľa vozidla - zvoľte si rok výroby Vášho vozidla, značku, model a motorizáciu. Zobrazí sa Vám zoznam všetkých kompatibilných produktov pre Vaše auto.

Výfukový systém

Pri prejazde cez akúkoľvek slovenskú dedinu ste sa určite stretli s prípadom, že sa oproti vám rútil mladík v rozheganom čiernom bavoráku a jeho auto pritom ručalo ako býk. Bolo to spôsobené tým, že jeho výfukový systém nebol riadne opatrený. Aby ste tomu predišli, musíte najprv svoje auto poznať a vedieť, z čoho sa výfukový systém skladá.

Na čo výfukový systém slúži?

Výfukový systém slúži na odvádzanie výfukových plynov z automobilu. Zabraňuje ich prenikaniu do kabíny, čo by mohlo byť nebezpečné. Vysoký obsah výfukových plynov v ovzduší zapácha a pri vysokej koncentrácii môže otráviť ľudský organizmus. Výfukový systém sa okrem iného stará o to, aby bolo do ovzdušia uvoľňovaných čo najmenej emisií. Znižuje tiež hluk v kabíne.

Z čoho sa výfukový systém skladá?

Každý výfukový systém je navrhnutý na vybraný typ auta, komponenty však zostávajú rovnaké. Mení sa len ich tvar či veľkosť. Výfukový systém sa skladá z výfukových zvodov, katalyzátora, snímača lambda sonda, tlmiča výfuku a koncovky výfuku, čo je jediná viditeľná časť z výfukového systému pri pohľade na automobil zvonku.

Výfukové zvody

Plyn z hlavy valcov je vďaka nim odvádzaný do výfukového potrubia. Výfukové zvody sú skupiny potrubí, ktoré sa zbiehajú do jedného spoločného potrubia. Rýchlosť prenášaného plynu zabezpečuje dĺžka a tvar výfukových zvodov. Ak sú zvody dlhé, plyny sa rýchlejšie dostanú do výfukového potrubia, čo je dobré. 

Katalyzátor

Chemickou reakciou, pri ktorej dochádza k redukcii množstva CO2 a NOx, sa znižujú škodlivé látky vypúšťané do ovzdušia. Úloha katalyzátora hlavne v posledných rokoch naberá na vážnosti, a automobilky sa predbiehajú v tom, ktorá navrhne čo najšetrnejší systém odvádzania škodlivých látok z kabíny do ovzdušia.

Lambda sonda

Ak o lambde sonde počujete prvý raz, nehanbite sa to priznať. Zrejme nie ste prvý ani posledný. Tento terminus technicus sa totiž používa prevažne v odborných kruhoch, a do uší bežných ľudí sa nedostane. Lambda sonda sa nachádza pred alebo priamo v katalyzátore a je to akýsi snímač. Zachytáva aktivitu katalyzátora a obsah kyslíka vo výfukových plynoch. Niektoré autá sú preto vybavené hneď dvomi snímačmi. Jedna lambda sonda sa nachádza pred katalyzátorom a kontroluje obsah kyslíka vo výfukových plynoch. Druhá je buď priamo v katalyzátore, alebo tesne za ním. Kontroluje jeho aktivitu.

Tlmič výfuku

Tlmič výfuku funguje ako clona. Bráni hluku, aby sa dostal z výfukového systému do kabíny, a obťažoval tak pohodlie cestujúcich. Skladá sa z viacerých prepážok. Cez ne vedú dierkované trubky absorbujúce hluk. Vyhodením katalyzátora či vyprázdnením obsahu tlmiča môže dôjsť k zvýšeniu výkonu automobilu, stáva sa to však zriedka a celý proces navyše musí prebiehať pod dohľadom profesionála. Inak sa ľahko môže stať, že zo svojho auta spravíte rachotiaci traktor. Za zvýšený hluk vám na dôvažok môžu napáliť mastnú pokutu.

Koncovka výfuku

Môžete ju vidieť v zadnej časti auta. Koncovka má tvar potrubia, ktoré odvádza výfukové plyny do ovzdušia

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN