Vyberte model svojho vozidla

Katalóg dielovBrzdový systém

Brzdový systém pre vaše auto

Použite jednoduché vyhľadávanie podľa vozidla - zvoľte si rok výroby Vášho vozidla, značku, model a motorizáciu. Zobrazí sa Vám zoznam všetkých kompatibilných produktov pre Vaše auto.

Brzdový systém

Brzdový systém pozostáva z mnohých komponentov. Zaiste to nie sú len brzdové platničky a kotúče. Brzdový systém má, pochopiteľne, každé motorové vozidlo. Autá s vyššou hmotnosťou než menšie autá majú logicky brzdový systém výkonnejší. Musí totiž počas jazdy na diaľnici spomaliť napríklad kamión, čo nie je žiaden fór.

Funkcia a využitie

Ako už z názvu vyplýva, brzdový systém sa stará o spomalenie alebo zastavenie pohybujúceho sa vozidla. Veľa ľudí sa tvári, že v aute žiaden brzdový systém nemá. Takíto blázni ohrozujú rýchlou jazdou nielen seba ale aj zbytok premávky.

Princíp fungovania

Čo tvorí brzdový systém? V prvom rade je to ovládajúce ústrojenstvo ako sú páka, pedál a tiahlo. V druhom rade brzdový systém pozostáva z brzdy. Prevod brzdy, t.j. posledná zložka, čo tvorí brzdový systém, prenáša účinok zdroja energie na brzdy. Dráha, ktorú auto prekoná od prvého zošliapnutia pedálu až po jeho vyšliapnutie či zastavenie auta sa nazýva brzdná dráha.

Aké typy poznáme?

Automobily sú vybavené trecími brzdami. Brzdná sila vzniká trením pohyblivej a nepohyblivej časti. Okrem trecích bŕzd sú autá vybavené aj bubnovými a kotúčovými brzdami. Bubnové brzdy možno nájsť na starších modeloch. Ich funkcia spočíva v tom, že valcové piesty tlačia na brzdové obloženie a na vnútorný valec bubna. Zväčša ich nájdeme na zadných kolesách. Doporučujeme ich kontrolovať po každých 20 000 prejdených kilometroch. Keď to urobíte skôr, spravíte len dobre. Parkovacia brzda slúži na zaistenie parkujúceho vozidla.

Prevencia je najlepší liek

Odborníci radia vymeniť jednotlivé časti v okamihu, keď nitové obloženie dosiahne minimálnu hrúbku 1,5 mm. Aby sa predišlo úniku kvapaliny z brzdového systému, pravidelne kontrolujte prachové manžety a tesnenia. Problém nie je vždy na prvý pohľad jasný. Nebojte sa zašpiniť si ruky a nahliadnite na brzdový kotúč z vnútornej strany. Pokiaľ uvidíte, že brzdové doštičky sú opotrebované, okamžite navštívte najbližší servis. Takáto kontrola by mala prebiehať zhruba každých 10 000 kilometrov. Ak máte novší model automobilu, sám sa vám s opotrebovanými doštičkami prizná. Signálom bude žltá kontrolka na palubnej doske. Samotné brzdové kotúče majú vyššiu životnosť ako doštičky, ale tiež ich treba z času na čas kontrolovať. Nesmú presiahnuť minimálnu hrúbku stanovenú výrobcom.

Máte pocit, že váš brzdový systém je opotrebovaný?

Ak sa vám zdá, že počas jazdy cítite vibrácie a počujete buchot prichádzajúci od kolies, poprípade máte pocit, že nemáte vozidlo pod kontrolou, navštívte servis. Problémom môže byť zvlnený brzdový kotúč. Je to výsledok silného brzdenia a následného prudkého ochladenia. V takomto prípade treba vymeniť celý brzdový systém. Mohlo by sa totiž stať, že po oprave poškodeného brzdového kotúča bude koleso brzdiť silnejšie ako ostatné.

Úbytok brzdovej kvapaliny predstavuje problém

Veľa vodičov to podceňuje, no brzdová kvapalina je neoddeliteľnou súčasťou brzdového systému. Ak ročne najazdíte 20 000 kilometrov, v takom prípade by ste mali brzdovú kvapalinu meniť každé dva roky. Do kvapaliny sa totiž môže dostať voda alebo sa v nej vytvoria bubliny. To všetko ohrozuje jej správne fungovanie.

 

Nepriateľ všetkých strojov - hrdza

Hrdza môže brzdový systém značne ohrozovať. Riziko predstavuje predovšetkým pre brzdové kotúče, ktoré zvyknú zohrievaním a chladnutím korodovať. S hrdzavými doštičkami a kotúčmi treba zájsť do servisu. Na doštičky si dlho nepočkáte, zručnému opravárovi zaberie oprava jedného kolesa zhruba pol hodiny. Pri identifikácii poškodených doštičiek vám tiež môže pomôcť snímač opotrebovania.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN