Vyberte model svojho vozidla

Katalóg dielovRiadenie

Riadenie pre vaše auto

Použite jednoduché vyhľadávanie podľa vozidla - zvoľte si rok výroby Vášho vozidla, značku, model a motorizáciu. Zobrazí sa Vám zoznam všetkých kompatibilných produktov pre Vaše auto.

Riadenie

Riadenie, to nie je len točenie volantu. K tomu, aby sa auto pohlo požadovaným smerom, treba omnoho viac. Napríklad také hriadele, čapy a skrutky, ktoré prenášajú silu otočenia volantu na kolesá. Bez nich by bol samotný volant k ničomu. Leda pre parádu. Fajn hračka na odreagovanie, keď sa chcete hrať na pretekára Formuly 1, ale inak úplne bez účinku. Pozrime sa na to, ako riadenie funguje naozaj.

Riadenie a jeho mechanizmus

Riadenie sa skladá z volantu stĺpika riadenia, prevodovky riadenia, hriadeľa a vychyľovacieho mechanizmu. Každá zložka je nevyhnutná k správnemu fungovaniu riadenia. Prevodovka riadenia sa stará o to, že násobí a prenáša otáčavý pohyb volantu na vychyľovací mechanizmus. Ten zas energiu z volantu prenáša na samotné kolesá, čo v konečnom dôsledku ovplyvňuje smer jazdy. Ani on však nie je taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Skladá sa z viacerých komponentov. Niektoré z nich už boli spomenuté. Základ tvoria spojovacie tyče, potom čapy a páky.

Auto možno riadiť viacerými spôsobmi

Priame riadenie vozidla sa dnes už používa zriedka. Stretneme sa s ním u starších modelov. Pre tých, čo nikdy nemali príležitosť takéto auto vyskúšať, takúto skúsenosť určite doporučujeme. Okrem toho, že vás to naučí vážiť si to, čo máte, získate tiež štipku rešpektu k našim otcom a matkám. Ovládať automobil s priamym riadením zďaleka nebola hračka. Keď to vyskúšate, nebudete sa viac čudovať, kde starší občania nabrali toľko trpezlivosti a silné paže. V modernom jazyku sa takýto typ riadenia nazýva aj “bez posilňovača”. Posilňovač riadenia zabezpečuje to, že volant sa aj bez pohybu alebo počas veľmi pomalej jazdy vozidla otáča bez námahy a rýchlo. Posilňovač riadenia poznáme hydraulický, elektrický a vzduchový. V dnešnej dobe sa najčastejšie používajú elektrické posilňovače, ktoré jazdu a prácu s volantom výrazne zjednodušujú.

Riadenie podľa typu ovládacieho prvku a druhu prevodu

Volantové vozidlá sú ovládané volantom, riadidlové dvojramennou pákou a pákové ručnou jednoramennou pákou. Podľa druhu prevodu rozlišujeme závitovkové, hrebeňové, maticové a maticové guličkové riadenie.

Závitkové riadenie

Závit na hriadeli volantu otáčal ozubením, čím posúval čap. Ten následne otáčal pákou riadenia. Výhodou tohto systému bolo ovládanie ťažkých vozidiel bez potreby posilňovača riadenia. Minulý čas nepoužívame náhodou. Tento typ riadenia sa v dnešnej dobe nepoužíva. Nahradili ho výkonnejšie a modernejšie systémy, menej náchylné na mechanické opotrebovanie.

Hrebeňové riadenie

Toto riadenie je vybavené pastorkom a ozubenou tyčou. Otáčaním volantu posúva ozubenie pastorku ozubenú tyč, ktorá následne otočí kolesá do požadovanej polohy. Konštrukcia tohto systému je veľmi jednoduchá, a servis si dokážete spraviť aj u seba doma. Preto je hrebeňový systém favoritom väčšiny automobiliek.

Maticové riadenie

Skrutka pri otáčaní volantom posúva maticu, ktorá potom otáča páku riadenia. Kvôli vzniku vôle sa toto riadenie v dnešnej dobe už nepoužíva. Nahradil ho modernejší systém s podobným označením.

Maticové riadenie guličkové

Toto riadenie je konštrukciou takmer totožné s vyššie spomenutým maticovým riadením. Maticové guličkové riadenie na zníženie trenia používa valivé uloženie. V skratke, medzi maticou a skrutkou sa nachádza rad guličiek. Tento typ riadenia je dnes na ústupe. Ak sa náhodou v automobile vyskytne, je toto auto vybavené posilňovačom riadenia.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN