Vyberte model svojho vozidla

Katalóg dielovťažné zariadenie/ príslušenstvo

ťažné zariadenie/ príslušenstvo pre vaše auto

Použite jednoduché vyhľadávanie podľa vozidla - zvoľte si rok výroby Vášho vozidla, značku, model a motorizáciu. Zobrazí sa Vám zoznam všetkých kompatibilných produktov pre Vaše auto.

Ťažné zariadenie

Či už cestujete za hranice Slovenska, alebo sa len presúvate medzi mestami, na tom vôbec nezáleží. Problém predstavuje batožina. Je jej veľa, častokrát až príliš veľa. Môže byť špinavá, neskladná alebo ju do auta jednoducho dať nechcete. Napríklad takého koňa. Na preteky ho predsa nepoveziete na mieste spolujazdca. K tomuto všetkému slúži ťažné zariadenie.

Vyrábajú ťažné zariadenie na moje auto?

Áno. S najväčšou pravdepodobnosťou. Veľa faktorov však závisí od toho, aký typ automobilu vlastníte. Pokiaľ ste hrdým majiteľom športového Ferrari, môžete mať so zháňaním vhodného ťažného zariadenia opletačky. Ani to však už dnes vo veľkej miere neplatí. Ťažné zariadenia sa vyrábajú skutočne na každý typ auta. Problém môže byť len v dostupnosti. Pokiaľ vlastníte sériovo vyrábaný model automobilu alebo značku, ktorá na Slovensku nemá potrebné zastúpenie, nepodporuje predaj súčiastok a servis, musíte sa poohliadnuť niekde inde. Buď skúsiť šťastie za hranicami u susedov Rakúšanov či Čechov, alebo zablúdiť na internet.

Guľa

Ak ste si po prečítaní názvu povedali, že tento článok nie je pre vás, lebo o žiadnom ťažnom zariadení ste nikdy nepočuli, možno vám pamäť osvieži slovo guľa. Práve tak je totiž ťažné zariadenie ľudovo označované. A nie je to náhoda. Už od minulého storočia sa na Slovensku iný typ ťažného zariadenia takmer nevyskytol. Guľový čap má priemer 50mm. Je uspôsobený na ťahanie nákladu s maximálnou hmotnosťou 3,5 tony. Na bezpečnosť ťažného zariadenia sú kladené vysoké nároky. Akoby aj nie, keď môže ohroziť situáciu v doprave. Guľový čap je viditeľný pod nárazníkom. Mal by byť umiestnený 530 až 420 mm od vozovky.

Výber vhodného ťažného zariadenia

Pri výbere ťažného zariadenia na vaše auto najprv zvážte, aký druh prívesného vozíka či obytného prívesu chcete ťahať. Hmotnosť prípojného vozidla totiž nielenže nesmie presiahnuť určenú povolenú ťažnú hmotnosť ťažného zariadenia, ale ani ťažnú hmotnosť samotného auta. Ak prívesné vozidlo túto hmotnosť presahuje, budete sa musieť poohliadnuť po novom aute. Ďalším parametrom je odnímateľnosť ťažného zariadenia. Medzi pevné zariadenia patria také, ktoré sú k autu pevne privarené, ale aj také, ktoré sú k nemu len priskrutkované, čo z nich prakticky robí odnímateľné. Pod odnímateľnými však rozumieme také ťažné zariadenia, ktoré sú pripojené rýchlymi upínacími mechanizmami, bajonetmi či automatickým upínacím systémom. Na ich odpojenie od auta narozdiel od pevných nie je potreba nič viac, len dve šikovné ruky.

Manipulácia s neodmontovateľným ťažným zariadením

Manipulácia s neodmontovateľným ťažným zariadením je nulová. Nemôžete ho odmontovať, a ani ho pri nepoužívaní odstrániť. Pri odnímateľnom ťažnom zariadení je to ale povinné. Nesmie sa stať, že ťažné zariadenie zakrýva poznávaciu značku či blokuje svetlomety. Rovnako musí byť homologizované podľa smernice EU.

Odmontovateľné ťažné zariadenie

Pokiaľ je čap vertikálny, po demontáži takéhoto zariadenia neostane na aute ani stopa. Toto zariadenie môžete tiež pri parkovaní uzamknúť, a ochrániť ho tak pred odcudzením. S horizontálnym čapom takéto niečo nie je možné. Povinnosť odstrániť ho pri nepoužívaní ale ostáva.

Elektroprípojka

Inštalácia ťažného zariadenia nie je vôbec problémová, a mali by ste to zvládnuť aj bez pomoci odborníka. Stačí sa riadiť návodom od výrobcu. Pokiaľ myslíte kúpu ťažného zariadenia vážne a chcete ho využívať na prepravu väčších objektov, napríklad bicyklov alebo obytného prívesu, nezabudnite si kúpiť elektroprípojku. Vďaka nej môžete na zariadenie pripojiť cúvacie svetlo, a zabezpečiť špeciálny prívod elektriny na napájanie batérie v prívese

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN