Vyberte model svojho vozidla

Katalóg dielovPohon nápravy

Pohon nápravy pre vaše auto

Použite jednoduché vyhľadávanie podľa vozidla - zvoľte si rok výroby Vášho vozidla, značku, model a motorizáciu. Zobrazí sa Vám zoznam všetkých kompatibilných produktov pre Vaše auto.

Pohon nápravy

Pohon nápravy vštepuje automobilu špecifické jazdné vlastnosti. Usporiadanie automobilu určuje nielen to, kde je umiestnený motor, ale aj ktorá náprava je hnaná. Poháňané vozidlo na zle servisovanom alebo zle umiestnenom pohone nápravy môže byť potenciálne smrteľne nebezpečné.

Motor

Motor zaťažuje vozidlo nerovnomerne. Je to veľmi ťažká súčasť automobilu, preto nie je prekvapujúce, že jeho umiestnenie má významný vplyv na jazdné vlastnosti aj ťažisko auta. Umiestnenie motora priamo ovplyvňuje tlak vyvíjaný na jednotlivé nápravy automobilu. Pneumatiky dosahujú tým vyššiu adhéziu, čím je na nich vyvíjaný vyšší tlak. To je ovplyvnené tým, na ktorej strane vozidla sa motor nachádza. Pokiaľ je pri prednej náprave, vyvíja vyšší tlak na ňu. Ak je to naopak, zaťažovaná je zadná náprava. Adhézia má vplyv na ovládateľnosť automobilu, a to predovšetkým za extrémnych podmienok, kedy sa na auto potrebujete najviac spoľahnúť.

Nedotáčavosť - zaťažovaný pohon nápravy

Ak neviete, čo to je nedotáčavosť, ste na správnej ceste sa to dozvedieť. Pokiaľ vlastníte automobil s motorom umiestneným príliš blízko prednej nápravy, majte sa na pozore. Ostražití by mali byť predovšetkým tí, ktorí jazdia rýchlo a počas zbesilej jazdy nerozlišujú medzi rovinkou a zákrutou. Problémom môžu byť aj zhoršené adhézne podmienky vozovky. Autá s mimoriadne zaťažovanou prednou nápravou majú tendenciu pokračovať v smere jazdy aj napriek úsiliu vodiča zatočiť volantom.

Opak nedotáčavosti - pretáčavosť

K pretáčavosti dochádza, keď po zatočení volantom predná časť automobilu ochotne zmení smer, zadná polovica však tvrdohlavo pokračuje v predo vytýčenom smere. To zvykne viesť k vyhodeniu vozidla do protismeru.

Ako eliminovať nedotáčavosť a pretáčavosť?

Jedným zo spôsobov, ako tieto nebezpečné javy možno eliminovať, je umiestniť motor pred zadnú nápravu, tzv. do stredu. Náklady na výrobu automobilu s motorom umiestneným za prednou nápravou sú lacnejšie, preto sa u väčšiny modelov stretnete práve s takýmto riešením pohonu nápravy. Automobil s motorom uloženým vpredu je stabilnejší, a má lepšie brzdné vlastnosti. Pokiaľ je však motor uložený v strede automobilu, tlačí na obe nápravy rovnakou silou. Za bezpečnosť sa však platí. Tentoraz nemyslíme len finančnú stránku, ale budete trpieť hlavne z pohľadu komfortu. Vozidlá s motorom umiestneným pred zadnou nápravou sú totiž značne obmedzené, čo sa týka priestrannosti interiéru. Exteriér takéhoto vozidla je však prekvapivo robustný.

Aké druhy pohonu nápravy rozlišujeme?

V premávke sa môžete stretnúť s tromi typmi pohonu nápravy. Autá môžu byť hnané na prednú nápravu, na zadnú alebo majú poháňané všetky štyri kolesá, čiže obe nápravy. Autá s náhonom na obe nápravy sú odolné a vytrvalé v zdolávaní veľkých prekážok. Dokážu čeliť extrémom počasia, a nič ich nezaskočí. Takéto vozidlá preto zbožňujú milovníci prírody. Hodia sa na poľovačky, rybačky, aj iné náročné výlety mimo vozovky.

Pohon prednej a zadnej nápravy

V prípade prednej nápravy sú poháňané iba predné kolesá. Tento typ sa používa pri vozidlách s motorom umiestneným vpredu, v prostriedku aj vzadu. Rovnako versatilné sú aj vozidlá s pohonom na zadnú nápravu. Môžete ich nájsť pri všetkých typoch umiestnenia motora, pričom prispievajú k dobrej ovládateľnosti vozidla a ľahkej zmene smeru jazdy.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN