Vyberte model svojho vozidla

Katalóg dielovBezpečnostný systém

Bezpečnostný systém pre vaše auto

Použite jednoduché vyhľadávanie podľa vozidla - zvoľte si rok výroby Vášho vozidla, značku, model a motorizáciu. Zobrazí sa Vám zoznam všetkých kompatibilných produktov pre Vaše auto.

Bezpečnostný systém

Bezpečnosť za volantom je prvoradá, aj keď si veľa ľudí myslí opak. Bezpečnostné pásy nie sú v aute nainštalované pre nič za nič. Ich zámerným nepoužívaním neohrozujete iba seba, ale aj ostatných účastníkov premávky. Pojem bezpečnostný systém sa však neobmedzuje len na ochranu zdravia, ale tiež na ochranu majetku. Predovšetkým auta samotného.

Bezpečnostný pás

Prvý pojem, ktorý si človek predstaví pri myšlienke na bezpečnostný systém, je práve pás. Aj my sme ho spomenuli ako prvý. Je to tiež preto, že bezpečnostný pás je zo všetkých troch pojmov najdôležitejší. Keby bol využívaný poriadne, číslo smrteľných nehôd by rapídne kleslo. Bezpečnostný pás totiž pomôže predísť zraneniam. Bezpečnostný systém, čoho súčasťou je aj airbag, dohliada na bezpečie pasažierov počas nehôd.

Systém airbagov

Je to zariadenie pasívnej bezpečnosti. Druhý v kategórii bezpečnostný systém, airbag, výrazne znižuje riziko smrti pasažiera. Je to balón s neprievzdušnej látky. Po náraze sa aktivuje systém obvodov a balón sa nafúkne zhruba za 40 ms.

 

Airbagy sú najčastejšie vo volante. Zvyknú sa však dávať aj do dverí alebo sedačky. Chránia pasažierov pred nárazom do palubnej dosky alebo čelného skla.

Poplašné zariadenie

Kedysi na zabezpečenie auta stačil autoalarm alebo uzamykateľná páka na volant. Doba však pokročila a nespoľahlivú techniku nahradili moderné poplašné zariadenia.

 

Posledná zložka z kategórie bezpečnostný systém sa nezameriava na ochranu zdravia, ale majetku. Zlodeji sú dnes dobre vybavení na štandardné zabezpečenie od výrobcov. Cez bezkľúčový štart sa vedia dostať aj amatéri.

Ako správne využívať bezpečnostný pás

Klasický trojbodový pás je nutné využívať podľa návodu. Inak by mohol pás napáchať viac škody ako úžitku. Vodič musí byť pohodlne usadený, vzdialený od volanta na dĺžku takmer vystretých rúk. K pedálom musí mať ľahký prístup. Bezpečnostný pás nesmie viesť okolo krku.

 

Počas havárie by totiž mohol spôsobiť smrteľnú reznú ranu. Mal by viesť cez hrudník. Spodná časť by mala viesť cez panvu, nie brucho. Bezpečnostný systém pásov tvoria aj pyrotechnické predpínače, ktoré blokujú pás pri pohybe, keď je pohyb príliš rýchly. Pás totiž počas havárie v rýchlosti 50 km/h musí udržať hmotnosť vyše 3 ton.

Kedy treba venovať pozornosť kontrolke na airbag?

Budeme sa tváriť, že svoje auto dokonale poznáte a viete od seba odlíšiť všetky kontrolky na palubovke. Prejdime k problému, ktorý zasahuje bezpečnostný systém. Medzi všetkými tými kontrolkami je jedna, ktorá signalizuje systém airbagov. Podobne ako ostatné kontrolky, aj ona by mala po niekoľkých sekundách od zapnutia zapaľovania zhasnúť. Problém môže byť dvojakej povahy.

 

Buď sa kontrolka vôbec nerozsvieti, alebo nezhasne. Ak sa nerozsvieti, príčinou je obvykle deaktivovaný alebo demontovaný airbag.

 

V druhom prípade je bezpečnostný systém poškodený. Môže ísť o výpadok elektriny, poškodenie konektorov pod sedačkami alebo rozladená palubná doska. Vážnejšie sú problémy s kalibráciou či rozbuškou airbagu. V takom prípade treba okamžite konať.

Smer najbližší servis

Za žiadnych okolností sa do opravy airbagu nepúšťajte sami. Bezpečnostný systém je veľmi citlivý. Zrejme by sa vám beztak nepodarilo problém vyriešiť. A prinútiť kontrolky zhasnúť domácim kutilstvom nie je riešenie. Rovnako ako ignorácia ich signálov. Prijmite zodpovednosť a napriek nevôli sa obráťte na profesionálov. Myslite na to, že v ohrození nie je len váš život, ale aj životy ostatných vodičov.

 

Nepodceňujte zabezpečenie vozidla

Mechanický bezpečnostný systém, ako je uzamykateľná páka na volant, už v dnešnej dobe nestačí. Zlodeji sú kreatívnejší, zručnejší a majú lepšie vybavenie. Podarí sa im dokonca prekonať aj elektronické zabezpečnie. Alarm z výroby vyradia pomocou rušičky.

 

Najbezpečnejší bezpečnostný systém tvorí elektromechanické zariadenie. Zlodeji sa totiž do bežných automobilov môžu dostať hneď niekoľkými spôsobmi. Používajú na to atrapu kľúča, poľský kľúč, výmenu riadiacej jednotky, využitie diagnostického prístroja a nástroja Zieh Fix. VAM systém je výnimočný tým, že dokáže blokovať až 6 systémov naraz.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN