Vyberte model svojho vozidla

Katalóg dielovPneumatický systém

Pneumatický systém pre vaše auto

Použite jednoduché vyhľadávanie podľa vozidla - zvoľte si rok výroby Vášho vozidla, značku, model a motorizáciu. Zobrazí sa Vám zoznam všetkých kompatibilných produktov pre Vaše auto.

Pneumatický systém

V pneumatickom systéme je prevod vykonaný tlakom vzduchu v uzavretom priestore. Ventil ovláda prietok stlačeného vzduchu do jednotlivých komponentov systému. Aby mohlo auto brzdiť, uvoľnený vzduch putuje do brzdových valcov kolies. Celý pneumatický proces je ovládaný brzdovým pedálom.

Generovanie stlačeného vzduchu

Každý pneumatický systém sa skladá z piatich komponentov. Jedným z nich je aj generácia stlačeného vzduchu. Tento stlačený vzduch môže byť vytvorený kompresorom alebo vzduchovou pumpou, a je uložený vo fľašiach na stlačený vzduch.

Vzduchová pumpa

Vzduchová pumpa ako súčasť pneumatického systému umožňuje generovanie stlačeného vzduchu potrebného pre zásobník stlačeného vzduchu. Pumpa sa skladá z pneumatického valca a pripojeného spätného prepínacieho ventilu. Spätný prepínací ventil umožňuje, aby bol pneumatický valec použitý ako pumpa na stlačený vzduch.

Spätný prepínací ventil

Hadica pneumatického valca môže byť pripojená na spätný prepínací ventil. Ventil sa stará o to, aby bol vzduch zvonku nasávaný dovnútra. Deje sa to vtedy, keď je piestna tyč vytiahnutá z valca. Zatlačením piestnej tyče späť dovnútra sa vytlačí vzduch cez spätný prepínací ventil do hadice, a utesní sa tým prvé spojenie. Funguje to na podobnom princípe ako pumpa od bicykla.

Ukladanie stlačeného vzduchu

Prácou pumpy sa všetok stlačený vzduch dostane do nádoby na stlačený vzduch, kde je bezpečne zakonzervovaný. Tieto nádoby sú navrhnuté tak, aby odolávali vysokému tlaku zvnútra. Bežná nádoba by sa totiž po natlakovaní takým množstvom stlačeného vzduchu rozletela na kusy. Na scénu opäť prichádza spätný prepínací ventil, ktorý je vlastne alfou a omegou celého pneumatického systému. Rovnakým spôsobom, akým vzduch do nádoby vháňa, zabraňuje jeho úniku. Ak je pripojený ventil otvorený, dovoľuje vzduch prúdiť do valca. Stlačený vzduch môže byť transportovaný do rozličných miest. Zo zásobníka môže ísť do ventilov a valcov prostredníctvom modrých hadíc.

Úprava stlačeného vzduchu

Na to, aby pneumatický systém fungoval správne, treba stlačený vzduch najprv upraviť. Pre tento účel je potrebné chladiť, filtrovať a odvlhčiť.

Rozvádzače tvoriace pneumatický systém

Rozvádzače tvoria dôležitú súčasť pneumatického systému. Slúžia na upriamenie smeru toku stlačeného vzduchu. Zvyčajne k priamočiaremu pneumotoru, zriedkavejšie do iných komponentov.

Prietokové ventily

Inak nazývané škrtiace ventily, presne napĺňajú podstatu svojho názvu. Škrtia prívod stlačeného vzduchu. Používajú sa k riadeniu rýchlosti. Škrtiaci ventil škrtí objemový prietok stlačeného vzduchu, a tým obmedzuje jeho intenzitu. Prietokové ventily sa zvyknú používať v spolupráci s jednosmerným ventilom.

Tlakové ventily

Slúžia pre nastavenie veľkosti tlaku. Redukčné tlakové ventily udržiavajú konštantnú hodnotu nastaveného tlaku. Tlak v systéme pred ventilom môže byť premenlivý, ale za ním je konštantný. Obmedzovací tlakový ventil napájaný na kompresor sa používa ako poistný prvok.

Uzatváracie ventily

Uzatváracie ventily otvárajú alebo zatvárajú prietok stlačeného vzduchu. Okrem toho dokážu usmerňovať prietok vzduchu požadovaným smerom. Vtedy má uzatvárací ventil štruktúru podobnú rozvádzaču.

Ventilové hradlá

K ventilovým hradlám patria rýchlovzdušňovací a jednosmerný ventil. Ich úlohou je usmerňovať prietok vzduchu.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN