Naučte sa správne navoskovať auto

Tipy, ako správne navoskovať auto

Kto by nechcel mať vždy krásne navoskované svoje auto. Ibaže nie je až také jednoduché, ako sa môže zdať. Do autoumyvárok sa vám nechce zakaždým chodiť a ak sa rozhodnete, že si svoje auto navoskujete sami, mali by ste vopred poznať aspoň základné pravidlá.

Príprava = čistenie

Ako prvé nikdy nepodceňujte samotnú prípravu na voskovanie vášho tátoša. Pokiaľ máte vozidlo veľmi znečistené (predovšetkým po zime), či od asfaltu a vozovky v letnom období, musíte ho precízne a dokonale očistiť od špiny a mastnoty.

Po tomto prvom kroku, kedy odstránite nečistotu z auta, je potrebné vozidlo umyť špičkovým autošampónom napríklad z rady autochémie Turtle Wax, Xeramic, Kleen-flo, K2, Holts, či Atas. Takýto šampón vám pomôže zlikvidovať všetky nečistoty a prach i z veľmi zle dostupných častí a pomôže aj náchylným častiam vozidla. Samotná čistota a eliminácia nečistôt sú potrebné pre následné voskovanie, kedy môže čo i len jeden kamienok, či iná nečistota spôsobiť zárezy pri samotnom leštení. Z tohto dôvodu precízne umyte svoje auto a zároveň aj utrite jelenicou, či inou látkou, pomocou ktorej docielite úplne suchý lak na vašom vozidle.

Nanášanie vosku

Ak máte povrch úplne suchý, môžete pristúpiť k nanášaniu tvrdého vosku na samotný povrch auta. Takto dosiahnete to, že nebude prichádzať k následnej oxidácii a kvalitný lesk vydrží pomerne dlho. Odporúčame vám, aby ste naniesli vosk čistou mäkkou handričkou v silnej a rovnomernej vrstve na samotný povrch. Pokiaľ samotná vrstva nebude rovnomerne nanesená, môže dôjsť k tomu, že budú vznikať škvrny (šmuhy). Neodporúčame vám využívať málo efektné univerzálne vosky, ktoré sa nanášajú, ako aj čistia a voskujú počas jedného aplikovania. Je síce pekné, že efekt docielite veľmi rýchlo, ale ako prišiel, tak rýchlo aj odíde. Samotný efekt je iba na krátky čas.

Pokiaľ vosk nanesiete, ponechajte ho, aby dôkladne zaschol (ale nie dlhšie ako pol hodinu pred samotným leštením). Najlepšie bude, ak využijete tkaninu z mikrovlákna. Najznámejšia je švédska utierka, ktorá zaručene nesklame ani v tomto smere. Pokiaľ ste dodržali vyššie popísané zásady, mali by ste zožať kvalitný výsledok. Zistíte to tak, že sa budete vidieť v samotnom laku auta ako keby sa pozeráte do zrkadla. Ďalšia výhoda pre vás ako majiteľa auta pramení z toho, že vzniknutá hladkosť povrchu zabráni novým nečistotám. Tým bude vozidlo chránené pred koróziou a inými neduhmi počasia a v konečnom dôsledku sa budete dlhšie tešiť z jeho čistoty.

Voskom zabezpečíte to, že auto bude odolnejšie voči korózii a bude jednoduchšie udržať ho čisté a nezašpinené. Ak auto nenavoskujete, bude náchylnejšie na koróziu a tým sa aj skôr znehodnotí jeho lak. Zabráňte kontaktu vosku s gumovými a plastovými časťami. Rovnako nevoskujte svoje auto na priamom slnečnom svetle, ani počas daždivého počasia.

Ešte raz si zhrňme v skratke, ako na domáce voskovanie svojho štvorkolesového miláčika 

  1. Nepodceňte prípravu pred voskovaním.
  2. Buďte precízni, pretože všetko sa vám vráti v konečnom výsledku.
  3. Zakaždým si počínajte podľa návodu na použitie, ktoré nájdete na každom obale produktu.
  4. Ak vám to povoľuje situácia, voskujte svoje auto čo najbližšie teplote plus
  5. 20 ˚C a pri bežnej miere vlhkosti. Najlepšie na čerstvom vzduchu, aby bolo všetko dostatočne vetrané a presušované.
  6. Mali by ste dbať i na bezpečnosť pri práci, najlepšie podľa pokynov v príbalovom letáku k produktu. Ak to predpisuje návod, použite ochranné pomôcky pri samotnom voskovaní.

V závere nášho článku si povedzme ešte pár dobrých rád, ak by ste sa stretli s problémami pri voskovaní. Pokiaľ sa vosk ťažko leští, bude platiť, že ste použili veľmi veľa vosku. Dokonale ho musíte vyleštiť. Ak sa vám zdá, že máte slabý lesk na aute, dôvodom môže byť malé množstvo použitého vosku, či nedokonalé nanesenie. Naneste vosk opäť a dôkladne preleštite. Pokiaľ sa vám zdá, že povrch je škvrnitý, tak vosk ste naniesli nerovnomerne. Asi ste vosk nanášali za vlhkého počasia, čo nie je šťastné riešenie. Skúste opakovať celý proces nanesenia vosku a preleštite. Teraz vám prajeme už len veľa príjemných chvíľ pri voskovaní a následne len radosť z dosiahnutého výsledku!

 

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN