Nemrznúca zmes pre vaše auto. Na toto si dajte pozor!

car show

Zdroj obrázkov: Pixabay

Zima sa blíži a pre vodičov nastal najvyšší čas pripraviť sa na extrémne počasie. Okrem prezúvania gúm a kontroly hĺbky dezénu je potrebná aj ďalšia údržba, ktorú stále množstvo šoférov podceňuje.

 

Jednou zo základných vecí, ktorej by ste mali pred zimou venovať zvýšenú pozornosť, je stav chladiacej kvapaliny pod kapotou vášho tátoša.  Na našom blogu sme už písali o tom, že pre optimálne fungovanie musí motor dosiahnuť určitú teplotu a venovali sme sa aj správnemu postupu, ako ho čo najšetrnejšie zahriať.

 

Dnes sa zameriame na opačný problém - prehrievanie motora a efektívne chladenie, ktoré čo najviac šetrí auto a tým aj vašu peňaženku.

 

Ako funguje chladiaca kvapalina?

 

Chladiaca kvapalina je kombináciou nemrznúcej zmesi a destilovanej vody, ktorá má za úlohu odvádzať teplo z motora do chladiacej sústavy. Voda, ktorá bola použitá na chladenie motora, sa v chladiči znovu ochladí vzduchom a následne je pripravená celý cyklus opakovať.

 

Keďže voda mrzne už pri 0 °C, bez nemrznúcej zmesi by ste v zime auto ani nenaštartovali. Pravidelná výmena a dopĺňanie chladiacej kvapaliny vám zabezpečí bezproblémovú jazdu aj v extrémnych mrazoch a môže dokonca zabrániť vážnejším problémom ako je porucha motora.

 

Okrem jej hlavného účelu - odvádzanie tepla a zníženie bodu mrazu - poskytuje chladiaca kvapalina aj ďalšie výhody:

 

 

Ako vybrať tú správnu?

 

V súčasnosti na trhu existuje niekoľko druhov chladiacich zmesí, ktoré sa líšia zafarbením a aj laik ich vďaka tomu dokáže od seba ľahko rozoznať. Práve farba chladiacej kvapaliny zohráva pri jej výmene a dopĺňaní rozhodujúcu rolu, pretože do auta by ste vždy mali liať iba kvapalinu rovnakej farby, aká v ňom už je.

 

Rozdielne farby chladiacich kvapalín nekombinujte.

 

G10 - túto žltú chladiacu kvapalinu nájdeme najmä v starších motoroch, ktoré nemajú hlavy na valcoch zo zliatiny hliníka a jej zloženie je podľa toho špecificky upravené.

 

G11 - modro-zelená nemrznúca zmes je dobrým výberom pre novšie motory, ktoré už majú hlavy na valcoch vyrobené zo zlatín hliníka.

 

G12 - červená chladiaca kvapalina je určená pre novšie vozidlá s hliníkovými hlavami, kde šetrí zliatiny z mäkkých kovov, gumené tesnenie a plastové časti.

 

G12+ - fialová chladiaca kvapalina má rovnaké vlastnosti ako červená G12, líši sa od nej iba zafarbením.

 

G13 - fialová kvapalina je modernou zmesou do nových áut, ktorá veľmi účinne chráni kovové časti proti korodovaniu. Môže tiež nahradiť akýkoľvek iný typ chladiacej kvapaliny v starších vozidlách.

 

Ako často chladiacu kvapalinu meniť?

 

Tak ako všetko ostatné, aj chladiaca kvapalina má určitú životnosť, po ktorej sa už na jej spoľahlivé fungovanie nemôžeme spoliehať. Niektoré chemické zložky sa z nej časom môžu odpariť alebo zmeniť svoje zloženie,  takže už neplnia rovnakú funkciu ako predtým.

 

Pred zimou je vhodné úroveň a kvalitu chladiacej kvapaliny skontrolovať, no každé 3 roky by ste ju mali úplne vymeniť za novú. Jedine tak zabezpečíte bezproblémové fungovanie svojho štvorkolesového miláčika a predídete zbytočným poruchám, ktoré zvyknú prichádzať v tej najmenej vhodnej chvíli.

 

Výber kvalitnej nemrznúcej zmesi je dôležitým prvkom, ktorý by ste rozhodne nemali podceňovať. Nekvalitné chladiacej kvapaliny môžu narobiť viac škody ako úžitku, šetrenie vás tak v konečnom dôsledku môže vyjsť poriadne draho.

 

V našom obchode ponúkame iba najkvalitnejšie nemrznúce zmesi značiek MOTUL INUGEL, MAXGEAR, SWAG a HEPU, ktoré vášmu auto poskytnú tú najlepšiu ochranu a zabezpečia spoľahlivosť aj v tých najtuhších mrazoch.

 

Objednajte si kvalitnú chladiacu kvapalinu ešte dnes v balení, ktoré vám najviac vyhovuje, a doprajte svojmu auto len to najlepšie.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN