Neviete naštartovať auto? Možno postačí len dobiť batériu ...

Neviete naštartovať auto? Možno postačí len dobiť batériu ...


Poviete si, že už keď je po zime, že Vám sa toto s autom nemôže stať? Ak keď zima oficiálne skončila, v uplynulých dňoch večer a v skorších ranných hodinách, teploty vzduchu v nielen v horských oblastiach našej krajiny klesli dosť nízko. A to môže byť začiatkom konca akumulátora vo vašom "tátošovi". Stačí, ak ju máte už viac ako dva roky a problémy môžu nastať kedykoľvek. Ak tomu pridáte jazdenie na krátke trasy po meste, časté zapínanie a vypínanie motora, príliš veľa naraz pustených zariadení v aute, skôr či neskôr batéria môže zlyhať. A to nielen pri nízkych teplotách v zime, ale v ktoromkoľvek ročnom období (aj v lete).


Čo je najväčší problém?


Kapacita každej autobatérie klesá, no pravidelným a vhodným jazdením sa dobíja naspäť. Ak však teploty vonku klesnú na veľmi nízke hodnoty, pocíti to aj každá autobatéria. Tie novšie a dobité naplno odolávajú bez problémov. Tie staršie začínajú mať problémy už pri teplote okolo nuly. V takýchto situáciách sa zhoršujú nevyhnutné reakcie najmä v olovených častiach akumulátora (čiže v miestach, kde sa tvorí potrebná energia a prúd na naštartovanie motora. Ďalším prejavom je aj hustnutie oleja v motore auta (ten pri nízkych teplotách vzduchu "tuhne" rýchlejšie). Výsledok je potom jasný: vyžaduje sa viac energie na štart motora, ktorú musí dodať samotná batéria v aute.


Čo hrozí autobatérii?


Ako sme už naznačili vyššie, čím nižšia teplota, tým horšie pre samotnú batériu v aute. Teplota okolo nuly začína ohrozovať tie najslabšie batérie a ich štartovací výkon (ten sa môže znížiť o niekoľko desiatok percent, naproti tomu narastá percentuálna hodnota nároku na naštartovanie studeného motora). Čím nižšie teploty pod nulou, tým sa viac znižuje štartovací výkon batérie a rastú nároky na naštartovanie motora. Takéto situácie dokonale preveria aj tie na "prvý pohľad" dobré batérie a dajú nám obraz o tom, ako sme sa o ne starali počas uplynulej sezóny jazdenia. Je viac ako zrejmé, že staršie akumulátory v autách nás môžu zradiť práve v tej najnevhodnejšej chvíli, čo nám nedodá na dobrej nálade. Kde však hľadať príčinu takéhoto zlyhania autobatérie v aute? Nie vždy však treba pripisovať chybu iba samotnej batérii. Mnohokrát práve my ako šoféri dopomôžeme svojej batérii "viac", ako by sme si mohli myslieť. Ale skôr k tomu, že batéria zlyhá a nie funguje ako má.


Ako vplývame na stav batérie svojím štýlom jazdy?


V prípade životnosti autobatérie má rozhodujúci vplyv na jej kvalitu a spoľahlivosť práve spôsob jazdenia (samotný štýl jazdy) a spôsob využívania auta. Ako sme už naznačili v úvode článku, najrizikovejšie pre životnosť batérie v aute bude mať to, ako pravidelne s autom jazdíme a aké trasy uskutočňujeme. Krátke trasy sú zabijakom pre každú batériu (aj tú najdrahšiu a najmodernejšiu). Aký problém vzniká pri krátkych trasách autom? Pri takýchto jazdách sa z autobatérie odoberie viac energie, ako sa stihne vrátiť späť. Toto je najväčší problém pre životnosť autobatérie!
Ak však iná možnosť nie je, to znamená, že autom môžete a dokážete jazdiť len krátke trasy počas celého roka (rokov), skúste si pomôcť iným spôsobom - dobíjajte autobatériu autonabíjačkou.


Prečo sa oplatí autobatériu pravidelne dobíjať?


Z bežnej motoristickej praxe každý motorista dobre vie, že keď akumulátor zlyhá jeden alebo dvakrát počas svojej životnosti, nemusí to jednoznačne znamenať, že je potrebné ihneď kupovať novú batériu (pokiaľ nie je inak poškodená a nemá viac ako odporúča výrobca na jej používanie). Je možné zlyhaný akumulátor dobiť autonabíjačkou a tak ho dostatočne "vzkriesiť" na ďalšie použitie. Preventívne dobíjanie autobatérie odporúčame zrealizovať vždy po prvom zlyhaní (najlepšie každý mesiac dobíjať akumulátor, ak veľa nejazdíte).


Prečo sa netreba báť dobíjať autobatériu nabíjačkou?


Pri súčasných autonabíjačkách nie je dôvod na to, aby ste mali strach z toho, že niečo pokazíte. Nie je potrebné ani vyťahovať autobatériu z motorovej časti, ako to poznáme pri starších autách v minulosti. To, čo je potrebné, je zdroj elektrickej energie a samotná kvalitná autonabíjačka. O všetko ostatné, čo sa týka dobitia vášho akumulátora, sa postará samotné zariadenie. Zachráňte teda svoju staršiu a zlyhanú autobatériu týmto vynikajúcim pomocníkom, keď sa to ešte dá.


Čo ponúka dnešný trh s autonabíjačkami?


Ako to už býva zvykom, aj v tomto segmente univerzálnych autodielov je pestrá ponuka. Začnime s digitálnymi samoriadiacimi nabíjačkami, ktoré priniesli celkom veľký "luxus" pre dobíjanie všetkých druhov autobatérií. Jednoducho sa ovládajú, zvládne ju každý motorista (aj ten menej zručný). Oba konca nabíjačky stačí napojiť na jednotlivé kontakty akumulátora priamo v motorovej časti auta. Koncovku nabíjačky potom stačí už len zapojiť do zásuvky a o všetko ostatné pri dobíjaní sa postará moderné zariadenie. Netreba ani čakať na koniec dobíjania, autonabíjačka sama ukončí tento proces bez toho, aby došlo k poškodeniu akumulátora bez nežiaduceho rozliatia kyseliny zo samotných otvorov akumulátora. V našej ponuke univerzálnych autodielov môžete nájsť viacero druhov autonabíjačiek. Vyberte si presne taký typ, ktorý Vám najviac vyhovuje ...


Kedy treba "novú" autobatériu?


Ak sa Vám však nepodarí staronovú autobatériu úspešne "vzkriesiť" do stavu, že je použiteľná a naštartujete s ňou svojho "štvorkolesového miláčika", musíte kúpiť úplne nový kus. Iná možnosť žiaľ neexistuje (ak však nechcete svojhe auto zatvoriť do garáže na večný odpočinok). Vedzte, že pri súčasných trendoch autobatérií už nečakajte, že nový kus vydrží ako tie staré autobatérie - aj viac ako šesť, sedem či viac rokov. Už autobatérie staršia ako dva roky, môže dnes znamenať vážne ohrozenie štartovania. Myslite na to včas a vopred, napríklad tým, že si dáte pravidelne skontrolovať stav akumulátora, najmä pred zimným obdobím. Ak to nezvládnete sami, zájdite s tým do servisu alebo do vybraných predajní autodielov (informujte sa na našej stránke o tejto možnosti).


Na čo ešte treba myslieť pri kúpe?


Pri kúpe nového akumulátora do auta dbajte na to, aby ste kúpili taký, aký ste mali v aute predtým - predovšetkým rovnakej veľkosti (aby nový akumulátor vošiel bez problémov na miesto starého akumulátora). Nepodceňujte ani nominálnu hodnotu ampérhodín, ktorú vaše auto vyžaduje. Dôležitým údajom je aj štartovací prúd, ktorým musí disponovať nový akumulátor pre vášho tátoša.
Okrem toho vždy kupujte autobatériu v špecializovanom a overenom obchode. Kontrolujte vždy aj záruku (jej trvanie) a záručný list, ktorý obdržíte pri kúpe autobatérie, si uchovajte na vhodné miesto pre prípad reklamácie (ak by batéria zlyhala skôr, už počas dvoch rokov od jej kúpy). Pamätajte si teda, že autobatérii vo vašom aute pomôžete najlepšie tak, že s ním budete jazdiť pravidelne a najmä na dlhšie trasy (ako iba po meste). Takto autobatériu dostatočne dobijete. Inú údržbu nepotrebuje. Ak by zlyhala raz, dvakrát, skúste ju ešte predtým, ako ju vymeníte, dobiť autonabíjačkou, ktorá by nemala chýbať v garáži každého dobrého motoristu. No a ak jej nepomôže dobitie, zostáva už len kúpa novej autobatérie a máte po problémoch so štartovaním znova dlhšiu dobu.

Na úplný záver si zodpovedzte nasledovnú otázku: "V akom stave je akumulátor v mojom aute? Kedy som naposledy premeriaval jej hodnoty a kedy som mu naposledy dobíjal?" Ďalšie kroky sú už len a len na Vás. Preto držíme palce, aby každé potočenie kľúčikom v kabíne Vášho tátoša prebehlo tak, ako má - za každého počasia a za každej situácie!

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN