Nevyužívate klimatizáciu v zime? Privolávate si problémy!

Využívate v zime klimatizáciu veľmi málo? Alebo ju nezapínate vo svojom aute v tomto zimnom období vôbec? Pravda je taká, že si takto privolávate skôr či neskôr nemalé problémy! Myslíme to skutočne vážne. Počas zimy málokoho napadne zapnúť v aute klimatizáciu, no tá pomáha jednak pri rozmrazovaní skiel a tiež eliminuje zníženie množstva chladiacej zmesi v systéme.

Nielen v lete 

Využívať klimatizáciu je automatické počas horúcich letných dní. Vtedy to netreba nikomu zvlášť pripomínať, každý na to príde sám. Samozrejme, iba vtedy ak patríme k tým šťastnejším, čo majú auto s fungujúcou klimatizáciou. No na druhej strane je prospešné, ak klimatizáciu spúšťame aj počas zimného obdobia. Priaznivo vplýva na jej kondíciu, ak ju z času na čas, respektíve pravidelne využívame aj v zime. Zabránime tak mnohým problémom, ktoré môžu vzniknúť pri jej nevyužívaní. A tak dokážeme ušetriť ďalšie náklady na jej opravu, ako aj ďalších súčastí v automobile. Pozor hlavne na kompresor! Kompresor je hlavným ťahúňom celej klimatizácie a preto aj najviac trpí tým, že klimatizáciu nevyužívame alebo ju veľmi rýchlo vypíname aj v zimnom období. Pamätajme na to, že v zimnom čase, ak zapneme klimatizáciu na vyššiu teplotu, pomôžeme si tak eliminovať vlhkosť v kabíne auta. Rovnako predídeme nepríjemnému zahmlievaniu okien a zarosené sklá nebudú mať taktiež šancu. V neposlednom rade so spustenou klimatizáciou dokážeme rýchlejšie odmraziť okná, predovšetkým to vpredu. Okrem vyššie popísaných výhod, dosiahneme aj skoršie zahriatie motora práve kvôli spustenému kompresoru klimatizácie. Takto vyzerajú tie najväčšie výhody spustenej klimatizácie v zimnom období.

Vyššia spotreba?

Odjakživa sa vraví, že so spustenou klimatizáciou zákonite rastie aj spotreba auta. No nemusí to byť vždy pravda. Dnešné autá majú pomerne vysoký výkon. V tomto prípade máme na mysli výkony áut od 80 kw a viac, pri ktorých nespôsobuje spustená klimatizácia vyššiu spotrebu. Takéhoto názoru je nie jeden odborník na automobilový priemysel. Zapnutá klimatizácia spotrebuje maximálne 1l paliva na 100 km, no len ak sa jedná o malý motor. Okrem toho budeme spúšťať klimatizáciu pravidelne, zabránime tak aj spusteniu kompresora takzvane „na sucho“, kedy sa olej môže nakopiť v najnižšom bode celého systému klimatizácie.

Nižšie nebezpečenstvo straty chladiacej zmesi 

Nezapínanie a skoré vypínanie klimatizácie je tým najväčším nebezpečenstvom pre naše auto. Nie menej vážnou nepríjemnosťou je získanie nepríjemného zápachu šíriaceho sa práve z útrob klimatizácie. Je to rovnako spôsobené nie príliš častým spúšťaním klimatizácie, kedy sa na výparníku vytvoria nebezpečné látky a baktérie, spôsobujúce práve spomínaný zápach podobný tomu, čo poznáme zo starých priestorov, či pivníc. K tej vážnejšej ujme patrí istotne strata chladiacej zmesi v samom systéme klimatizácie. Rovnako tento problém môže ľahko vzniknúť práve nezapínaním klimatizácie v aute. Príčina je jasná. Kompresor, keďže sa nespúšťa pravidelne, nerozstrekuje olej v systéme klimatizácie a tak nedochádza k tesneniu stien hadíc, prostredníctvom ktorých následne začne unikať zo systému klimatizácie samotná chladiaca zmes. Jediným spôsobom, ako predísť tomuto problému s klimatizáciou, ako aj tým ďalším, je okrem jej pravidelného a správneho využívania aj jej pravidelná kontrola.

Pravidelná kontrola na nezaplatenie 

Najlepším riešením je nechať skontrolovať klimatizáciu vo svojom aute a to pravidelne. Raz za pol roka je dobré ju nechať vyčistiť (v závislosti od množstva znečistenia), buď v servise alebo v doma. Iba takto dokážeme eliminovať vytváranie baktérií v jej útrobách. Okrem toho je dôležité aspoň raz za dva roky prekontrolovať stav kvapaliny (chladiacej zmesi) v celom systéme. A to je skutočne všetko. Iná starostlivosť, či údržba nie je žiaduca. Pokiaľ dodržíme tieto minimálne zásady, môžeme sa tešiť z dobre fungujúcej klimatizácie nielen počas letného obdobia, ale samozrejme aj momentálne počas tohto zimného obdobia, kedy nám môže výrazne uľahčiť starosti s rozmrazovaním, či tiež aj so znižovaním vlhkosti v kabíne auta.

Máte otázku?

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne nášho sortimentu, prípadne ste nenašli súčiastku, ktorú ste hľadali, zavolajte nám: +421 908 877 877

Bezplatná doprava

Pre všetky objednávky v cene nad 70€ v rámci Slovenska zasielame zdarma. Pri nákupe nad 50€ od nás dostanete darček zadarmo.

Nič nenájdené.

Pokúste sa výrobok popísať presnejšie, môžete použiť:
Názov (napr. "Olejový filter")
Výrobca (napr. "BOSCH")
Príslušné vozidlo (napr."Škoda Octavia")
TecDoc kód
EAN